Takmičenje u Dry Tooling-u

Čet, 10.04.2008 - 09:26 -- mirjana.alapovic

Alpinizam je specifičan oblik planinarstva koji zbog velikog rizika koji bavljenje njime nosi zahteva dobru fizičku i psihičku pripremu. Svugde u svetu prihvaćen je kao vrhunski sport. Fizička sprema se podrazumeva zbog napora koje ovaj sport nosi, ali sama po sebi nije dovoljna jer disciplina, volja i samokontrola su neophodni u teškim uslovima ili po život opsanim situacijama. A, kako bavljenje ovim sportom zahteva prilicno treninga, spotisti koji se bave alpinizmom morali su da pronadju nacin da sto vise vezbaju. Poznato je da u urbanim sredinama nema bas mnogo visokih stena, a cesto ni u okolini. Led bolje da i ne spominjemo, sto znaci da su sportisti osuđeni na vežbanje na suvom. Sa druge strane, potrebno je raditi na tehnici upotrebe alatki za sneg i led, što je, vremenom, uticalo na razvoj jedne sasvim nove discipline.

Ime dry-tooling je izvedeno iz engleskih reči koje se odnose na ova dva najvažnija segmenta čitave tehnike. Kao sport, razvio se tokom devedesetih, rame uz rame sa drugim (extremnim) sportovima i dsiciplinama, ali daleko od toga da nije postojao i ranije. Dry-tooling se koristi u mix-climbingu, kada u usponu ima i zaleđenih i suvih delova, a kao sportska disciplina sreće se u total dry obliku, gde se, bez obzira što nema leda, čitava linija prelazi upotrebom alatki za ledno penjanje. Ove tehnike koristile su se odavno za savlađivanje deonica koje nisu pod snegom i ledom a koje se nađu na usponu alpinistima, a njihova primena i razvoj dali su novu disciplinu. S druge strane, primena kompozitnih materijala i novih tehnologija stvorila je novu generaciju opreme, lakšu za nošenje a pouzdaniju za korišćenje, što sportistima omogućava postizanje fascinantnih rezultata.

Oprema koja je neophodna za Dry-tooling podrazumeva alatke za led, dereze, šlem i standardna penjačka oprema - pojasevi, užad, karabineri...

Alatka za led (bajla) - je alatka koja asocira na sekiricu, drži se u ruci a kraj se zabija u led ili kači na ispupčenja u steni. Postoje i posebne alatke za Dry-tooling, kod kojih je zakrivljenje drške najveće, vrhovi su od čvrtih legura čelika i koriste se bez gurtni oko zglobova zbog kombinovanog penjanja alatkama i rukama. Odlična za samoodbranu.

Dereze - su metalni šiljci koji se montiraju na cipele. Zabijaju je u led ili se kače na ispupčenja u steni. Dereze za dry-tooling imaju jedan izbačen zub napred a ne dva (Monopoint) i imaju zub na peti. Ne biste voleli da nas sa ovom spravicmo neko nagazi, ili, ne daj bože, šutne.
*

U nasem gradu u nedelju 06.05.2008. godine  odrzano je takmicenje u dry tooling-u.

Ovo je bio prvi pokusaj da se na prostoru Vojvodine organizuje dry tooling takmicenje.U organizaciji su ucestvovali clanovi  PK “Spartak-a” iz Subotice. Takmicenje je odrzano na vestackoj u autoradionici Tehnicke skole u Subotici.

Sa veoma skromnim resursima pokušali smo da kreiramo veštacku stenu koja najpribližnije opisuje ledno penjanje i dry tooling.

Naravno, sa tekucim mogucnostima stena je morala da ostane 'suva' , bez lednih detalja, ali smo zadovoljni što smo uspeli da našim gostima bar približno opišemo tehnike i 'osecaj' ovog sporta.

Želja nam je da sakupimo više ideja a i novca za kreiranje ovakvog poligona za vežbanje i takmicenja. Na ovom takmičenju učestvovalo je više od 20 takmičara iz Beograda,Kikinde i Subotice.

Takmičari su pokazali da je dry tooling definitivno disciplina koja je počela da se razvija na našim prostorima.

Autor teksta: 
Custom Search