Hrvatsko nacionalno veće

Sub, 25.01.2003 - 00:00 -- nikola.tumbas

No compromise ...

Održana konstitutivna sednica Hrvatskog nacionalnog vijeća

Josip Ivanović predsednik HNV

Ivanovic Subotica ­ Hrvatsko nacionalno vijeće održalo je u subotu svoju prvu, konstitutivnu sednicu, i za svog predsednika izabralo Josipa Ivanovića, magistra pedagogije. To je, kako je rečeno na sednici, prvi korak ka registraciji nacionalnog veća hrvatske zajednice u Jugoslaviji, koja se tek sa raspadom bivše države konstituiše kao nacionalna manjina. Josip Ivanović u svom prvom obraćanju članovima Vijeća istakao da će primarni zadaci ovog tela biti integracije na više nivoa. Jedan od njih je povezivanje svih pripadnika hrvatske zajednice koji žive širom Jugoslavije, i jačanje institucija ove zajednice, ali isto tako i povezivanje hrvatske manjine sa institucijama domicilne i matične državom, odnosno Srbije i Hrvatske. Kao jedan od prioritetnih ciljeva Ivanović je pomenuo i integracije unutar same hrvatske zajednice, a pre svega unutar samog Hrvatskog nacionalnog vijeća, koje je već na prvom sastanku pokazalo svu složenost i sukobe koji postoje već duže vreme.

Sednica je, naime, počela nesporazumima oko pitanja usvajanja statuta, te se u prvom delu nije stiglo dalje od polaganja zakletve, i rasprave o tome da li je legalno glasati o predlogu statuta koji je već pripremila grupa članova HNV, okupljenih oko Hrvatskog narodnog saveza i Hrvatskog akademskog društva. Deo članova na tzv. listi B oko Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini ocenio je da je takav potez ne može biti letigiman, jer je to pre svega posao statutarne komisije, a uz to, predlog statuta je uradjen bez ikakvih konsultacija sa drugom stranom. Nakon nemogućnosti da se dodje do kompromisa, i pitanje statuta odloži za sledeću sednicu, 14 članova Hrvatskog nacionalnog vijeća je napustilo sednicu, dok je zahvaljujući jednom preostalom članu Vijeće nastavilo rad sa 21 članom.

Detalji sa press konferencije B liste.

TonkovicBela Tonković, predsednik DSHV, ocenio je sve to kao pokušaj institucionalizovanja sukoba, koji već nekoliko godina postoji izmedju dve strane, zatraživši da se oformi zajednička paritetna komisija koji bi radila na statutu, bez težnje za prevlašću. Milivoj Prćić (DSHV) je napomenuo da bi se oko takvih pitanja kao što je statut moralo postupiti po principu referenduma, te da se on ne može doneti prostom većinom, što je po njemu bila namera drige strane: Redosled poteza na sednici bi morao da podrzumeva pre svega verifikaciju mandata, polaganje zakletve i izbor statutarne komisije, koja bi tek nakon toga izradjivala statut.

Vijećnici koji su nastavili sednicu ostavili su formiranje statutarne komisije za naredni saziv, uz napomenu da očekuju učešće i druge strane, koja bi preko svijih članova, učestvovala u dovršavanju statutarnih odredbi.

Info: V.Laloš

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search