Održana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine

Čet, 02.11.2023 - 22:41 -- nikola.tumbas
Balint Pastor obraćanje na komemoraciji Ptice slomljenih krila
Balint Pastor obraćanje na komemoraciji Ptice slomljenih krila
Balint Pastor
Balint Pastor
Minut ćutanja
Minut ćutanja
Kudlik Zoltan povodom komemoracije kod Ptice slomljenih krila
Kudlik Zoltan povodom komemoracije kod Ptice slomljenih krila
Kudlik Zoltan
Kudlik Zoltan
Filip Ivković Ivandekić
Filip Ivković Ivandekić

Danas je Dan mrtvih, praznik posvećen onima, koji više nisu sa nama. Prazninu koja za njima ostaje ispunile su uspomene, a utehu nam daju vrednosti nastale tokom zajedno provedenog vremena. Tako i ja, od pre nekoliko dana sa ocem mogu razgovarati samo u mislima. Ali ću uvek znati šta bi mi rekao“, istakao je predsednik Skupštine grada dr Balint Pastor (Dr. Pásztor Bálint) obraćajući se prisutnima na komemoraciji žrtvama iz 1944. i 1945. godine, održnoj na Senćanskom groblju, na parceli br. 44, kod spomenika „Ptica slomljenih krila“.|

 Uz izražavanje zahvalnosti svima koji su došli da odaju počast nevinim žrtvama, dr Balint Pastor je rekao da je pošlo godinu dana i da smo se „opet okupili na ovom mestu da izrazimo žal i kako bi zajedno izgovorili: čuvamo sećanje na njih“.

Neka njihova sudbina služi kao opomena za buduće generacije. Živimo u vremenu kada su ovakva javna obeležavanja postala prirodna stvar, ali znamo da to nije uvek bilo tako. Trebalo je da prođe pet decenija da bismo slobodno mogli da položimo cveće na neobeležene masovne grobove, i da bi se o događajima iz 1944/45. godine moglo pričati javno i bez straha. I morali smo da radimo – vrlo uporno - još 20 godina, da se žrtve i na državnom nivou rehabilituju. Ali smo uspeli. Na našu inicijativu, državnici Srbije i Mađarske oformili su Mešovitu mađarsko-srpsku akademsku komisiju. Četiri godine nakon toga, Narodna skupština Republike Srbije je osudila zločine počinjene nad civilnim stanovništvom mađarske nacionalnosti u Vojvodini i predsednici dve zemlje su zajednički položili vence na tada otkrivenim spomenicima u Čurugu. A, 2014. Vlada Srbije je uredbom ukinula kolektivnu krivicu i premijer Srbije je posetio parcelu broj 44 kako bi odao poštu stradalima“, naveo je dr Balint Pastor.

Skoro smo poverovali, dodao je,  da živimo u vremenima kada su činjenice i osnovne civilizacijske vrednosti došle na svoje mesto.

Međutim, neke liberalne grupacije koje sebe nazivaju opozicijom, i ne mogu drugačije da se afirmišu na političkoj sceni, sada nas nazivaju fašistima, jer želimo da odamo počast svima, i to ističem: SVIM nevinim žrtvama. Strahote koje su se dogodile ne možemo promeniti i izbrisati. Kamo sreće da možemo! Ali je zato naš zadatak i naša obaveza da učinimo ono što možemo, a to je da sačuvamo uspomenu i da sprečimo govor mržnje. I žrtve racije počinjene 1942. godine su naše žrtve. Jer mi osuđujemo svaku nepravdu, samopresuđivanje i surovost. Ko god da je počinilac“, podvukao je dr Balint Pastor.

On je naglasio da su „bedni oni koji crpe hrabrost iz tuđe slabosti, nalaze snagu u netrpeljivosti i stiču sledbenike podstrekivanjem mržnje“.

Naša istorija je prepuna nemilih događaja, a i sada svakodnevno vidimo da takvi stavovi izazivaju sukob, što dovodi do još više patnje i tuge. I sa ovog mesta im poručujemo da se izdignu iznad svojih sitnih i sebičnih interesa, kako bismo složno zakoračali u budućnost. Neka nam ovo bolno iskustvo bude putokaz da se zajedno suočimo sa neprestano vrebajućim izazovima svetskih srazmera. Treba da budemo svesni da hvatanje u koštac sa izazovima današnjice zahteva velike napore čak i kada smo ujedinjeni, a nesuglasice dodatno kvare viziju budućnosti kojoj svi težimo“, zaključio je dr Balint Pastor.

U okviru današnje komemoracije, uoči polaganja venaca, izveden je prigodan kulturni program i održana ekumenska liturgija.

Venac na spomenik „Ptica slomljenih krila“ u ime Skupštine grada Subotice položio je predsednik Skupštine grada, dr Balint Pastor, u ime gradonačelnika Stevana Bakića pomoćnik gradonačelnika, Marko Marić, dok je u ime Severnobačkog upravnog okruga venac položio načelnik Okruga Bojan Šoralov. U ime ambasade Mađarske u Beogradu venac su položili zamenik ambasadora Mađarske u Beogradu Gabor Palinkaš i prvi konzul Generalnog konzulata Mađarske u Subotici, Tibor Kajzinger.

Vence su položili i predstavnici nacionalnih saveta mađarske, hrvatske i bunjevačke nacionalne manjine, Jevrejske opštine Subotica, predstavnici SVM-a i Gradskog odbora SVM-a u Subotici, kao i predstavnici brojnih udruženja i organizacija.

Komemoracija na Spomen groblju kod Bagrema, u Bajmoku

Danas je u Bajmoku, na Spomen groblju kod Bagrema održano sećanje na nedužne žrtve stradale 2. novembra 1944. godine, a komemorativni skupovi održani su i na Velikom groblju u Čantaviru i na Kelebiji.

Danas je u crkvi Svetog Jurja na Senćanskom putu održan pomen nevinim žrtvama iz 1944/45. godine.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search