szakszervezet
Milan Popović maradt az Önálló Szakszervezet szabadkai városi szervezetének elnöke. Ma tartották meg a helyi szakszervezet választási közgyűlését. Popovićot újabb öt évre választották meg, az alelnök Hugyi István. A szavazáson 47 tagból 46-an szavaztak bizalmat az új vezetőkre. Ők voltak az egyedüli jelöltek. Az Önálló Szakszervezet szabadkai városi szervezetének mintegy 13 ezer tagja van, 60 százalékuk intézményekben, 40 százalékuk pedig különböző cégekben.
Nettó 230 dinárra kell emelni a legalacsonyabb órabért - ezt követelték az Egység Egyesült Szerbiai Szakszervezetek képviselői a hétvégén a szerb kormánytól. Az érdekképviseletek azzal indokolták kérésüket, hogy a legszerényebb fogyasztói kosárhoz kell igazítani az órabér alsó határát, amire szerintük egyébként a törvény is utal.
Más szakszervezetek korábban mindössze 15 dináros emelést kértek: 115-ről 130 dinárra nőtt volna a minimális órabér. Ez, az egység az érdekképviseletek szerint az átlagos szerbiai fogyasztói kosár negyedét sem fedné le.
Visszavonta a munkaügyi törvény tervezetét a kormány. A törvényjavaslat előkészítésére újabb munkacsoport alakul - döntöttek hétfőn a szerbiai szociális-gazdasági tanács ülésén. A munkatörvénnyel elégedetlen szakszervezetek korábban a módosítási javaslatok visszavonását követelték, és azzal is fenyegetőztek, hogy amennyiben ez nem történik meg, országszerte tiltakozó megmozdulásokat szerveznek.
Nem kis felháborodást keltett a munkaügyi törvény tervezete, amelyet Saša Radulović gazdasági miniszter nyújtott be. A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége és a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet a miniszter leváltását is követelték. Szerintük a tárcavezető figyelmen kívül hagyta a szerbiai munkavállalók érdekeit, Szerbia polgárai és gazdasága ellen fordult és megsértette...
detaljnijeHónapok óta nem kapták meg bérüket a szabadkai Željezničar vállalat alkalmazottai. Az egykori gyáróriás 2008 óta nem fizette ki az munkások járulékait, fizetést pedig tavaly júniusban kaptak utoljára. 2006-ban 13,7 millió dinárért vásárolták meg a Željezničar-t. A magánosítás pillanatában még 183 alkalmazott dolgozott a cégben. Munka volt, pénz azonban nem. A Željezničar volt munkásai nem értik, miért nem kaptak fizetést, hiszen folyamatos megrendelés és sok munka volt a vállalatban nap mint nap. Panaszkodtak a vezetőségnek, a tulajdonostól viszont csak ígéreteket kaptak.
A gyár és a munkások nagy része több hónapja szerződést kötött. Eszerint az alkalmazottakat munkaerő-feleslegként elbocsátják, cserébe a gyár egy éven át, részletekben fizeti ki nekik a végkielégítést. Nataša...
detaljnije