Ramsarska konvencija
2. februar se obeležava kao Svetski dan vlažnih područja jer je ovog datuma, 1971. godine, usvojena Konvencija o vlažnim područjima u iranskom gradu Ramsaru. Svake godine, povodom Svetskog dana vlažnih područja, građani, vladine institucije i nevladine organizacije organizuju brojne događaje kako bi se podigla svest javnosti o vrednostima vlažnih područja, uslugama koje nam ona pružaju i potrebi zaštite.
Javno preduzeće „Palić-Ludaš“ je upravljač zaštićenog područja SRP „Ludaško jezero“, jezero je postalo Ramsarski lokalitet još 1977. godine, među prvima u nekadašnjoj Jugoslaviji, zajedno sa Skadarskim jezerom i Obedskom barom.
Zaposleni Upravljača su sa medijima događaj obeležiti...
detaljnijeTema ovogodišnjeg Dana Ludaša je bila je Ekoturistička mapa zaštićenih područja i aktivna zaštita prirode ispašom vodenim bivolima.
U prilozima o tome govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludaš i Oto Sekereš,čuvar zaštićenog područja.
Ekoturistička mapa će odlično posužiti svima zainteresovanima koji žele da obiđu, sami, bez potrebe za vodičem, ovo područje bogato pticama i vodenim životinjama.
Ovo je 42 godine od kada je ludoško jezero listi Ramsara.
Ramsarska konvencija je konvencija o močvarama koja je nastala kao plod borbe za zaštitu močvara 2. februara 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru, a dan usvajanja konvencije proglašen je Međunarodnim danom zaštite močvara.
Na vizitorskom centru pored jezera Ludaš, ekipa iz JP Palić Ludos, danas je obeležila Dan zaštite prirode, alias Ramsarske konvencije, sa posetom učenika Hemijsko-tehnološke škole i njihovim gostima, učenika srednje škole iz Slovenije. Tom prilikom su im održana predavanja o Subotičkoj peščari i prikazano prstenovanje ptica.
Prilika je to bila i da se ukaže na primer kako je jedan od bivših učenika Hemijsko-tehnološke škole, Milan Vukotić, posle završetka studija i mastera održivog razvoja i zaštite prirode, dobio šansu da se zaposli u državnoj firmi kao čuvar zaštićenog područja, što je u sadašnjim prilikama u našem okruženju gotovo nezamisliv poduhvat.
Javno preduzeće „Palić-Ludaš“ je obeležilo jubilej – 40 godina otkako je Ludaško jezero upisano na listu vlažnih staništa – listu Ramsara. 28. marta 1977. godine, Ludaško jezero je proglašeno Ramsarskim staništem na površini od 593 ha (pod brojem 137) – zbog značajnih staništa za gnežđenje ptica i istraživačke ornitološke stanice koja je tada već postojala na Ludašu.
Za jubilej su dovedena dece – učenika Osnovne škole „Kizur Ištvan“ iz Subotice, sa kojima su organizovane radionice u Vizitorskom centru na Ludašu i šetnju uz Ludaško jezero, gde su deca učila o tome kako se hvataju ptice da bi se prstenovale.
U Suvenirnici (prizemlje Gradske kuće) povodom obeležavanja Međunarodnog dana vlažnih staništa, "Ramsarske konvencije", otvoren je izložbe fotografija "Voda koja život znači" autora Hulo Ištvana. U video prilozima više o tome od njega i Slavka Vrndžića.
NA OTVORENOM UNIVERZITETU PROMOVISAN GODIŠNJAK «LUDAŠKI ZAPISI» FORME ZAVIČAJA NEKAD I SAD
U skladu sa prvobitno zamišljenim planom o kontinuiranom izlaženju Godišnjaka "Ludaški zapisi" svakog 28. marta (dan kada je Ludaško jezero upisano u družinu ramsarskih područja), u ponedeljak, 31. marta, na Otvorenom univerzitetu u Subotici, promovisan je najnoviji broj Godišnjaka, tačnije dvobroj. Godišnjak je pisana valorizacija prirodnih vrednosti Palića, Ludaša i Selevenjskih pustara.
- Naš cilj je da te vrednosti saberemo i zapišemo u jednom štivu kako bi bile sačuvane za potrebe budućih generacija. Zapisi su plod duha ovog vremena na usluzi generacijama koje dolaze iza nas - rekao je Dragutin Miljković ispred izdavača, Javnog...
detaljnije