Radanovačke šume
Požar koji je prijavljen nešto posle jedqan sat popodne u nedelju potrajao je čitavu noć, a sa njim se borila ekipa odlučnih čuvara prirode JP Palić Ludaš, šumara JP Vojvodinašume, i naravno vatrogasaca bez kojih nema rešenja u ovim situacijama.
Procenjeno je da je pod vatrom bilo oko 200 ha zelenila, i da je priličan broj visokoh borova stradao koji će morati biti posečeni.
Večerašnja kišica, i potecijalna jaća kiša noćas koja se očekuje, će doprineti da se žarišta smire, ali da će ljudi dežurati po šumi to je sigurno.
Tokom akcije gašenja uočene su grupe migranata koja su se kretala tokom dana u pravcu mađarske granice. Neki su se sklanjali, ali neki nisu imali gde, ponestalo im je vode...
detaljnijePožar se pojavio u 14.45 danas po podne i poveći oblak se nadvio nad radanovačkom šumom, u nenaseljeneom delu ovog područja.
Vatrogasna jedinica je sa nekoliko vozila bila na licu mesta, zajedno sa policijom kao i zaposlenima iz JP Vojvodina šume.
U prilogu je snimak poćetka požara i sekvenca aerosnimka iz relativne blizini požara oko 17.10.
Između Subotice i Palića nalazi se Radanovac, Veliki Radanovac, koji je tipično seosko naselje koje se smatra gradskim. Prvi vinogradi, knjige kažu, nicali su na Radanovcu krajem XVIII i početkom XIX veka, da bi oko njih raslo i razvijalo se naselje koje danas broji oko 2,800 duša, što nam, ako uporedimo sa prethodnim popisima, govori da Radanovac raste (zbog jeftinih placeva, kažu). Ipak, mladi su ti koji odlaze, zbog nezaposlenosti. Po nacionalnoj strukturi stanovništva dominiraju Mađari, po verskoj katolici.
Voćarstvo i vinogradarstvo na ovom pretežno peskovitom terenu ispod koga je sloj gline odumrlo je, kao i u drugim naseljima, privatizacijom Peščare i Rasadnika. U vakuumu koji je nastao, ostalo je mnogo nezaposlenih. Privredna aktivnost danas se svodi na cvećarstvo (roba...
detaljnije