LGBTIQ
Hrvatska riječ, list koji je država osnovala kako bi u javnosti promicao prava hrvatske, ali i univerzalna prava svih manjina, u posljednjem je broju primitivno i grubo napao jednu manjinu. Umjesto da na pristojan i profesionalan način priđe aktualnoj društvenoj temi koja se tiče jedne od mnogobrojnih društvenih zajednica, ovoga puta seksualne, Hrvatska riječ se na vulgaran način razračunala s Nedeljom ponosa u Beogradu, održanom 20. rujna 2015.
Tjednik koji ni o čemu nema svoj izvorni stav, ostrvio se na beogradski pride čiju su ovogodišnju ...
detaljnijeRodna ideologija – nordijsko smeće u vojvođanskoj deponiji
Prije par dana zaključena je javna (!) rasprava o Prvoj radnoj verziji modela zakona o rodnoj ravnopravnosti, nastalog iz pera Pokrajinskog ombudsmana AP Vojvodine.[1] Vijest je prošla uglavnom nezapaženo. Tek su nešto „Dveri“ u svom prepoznatljivom desničarskom maniru ukazali na opasnosti predloženog zakona.
Ono što je i meni zaparalo uši jest sporno V. poglavlje ovog dokumenta koje je, gle ironije, naslovljeno: „Porodični odnosi“, a odmah ispod naslova ko štiklom u čelo udara član 51., koji veli: „Supružnici i vanbračni partneri ravnopravi su, u skladu sa zakonom. Bračna i...
detaljnijeSubotičani su imali ekskluzivnu priliku da se među prvima u zemlji upoznaju sa urednicima i sadržajem novopokrenutog časopisa za kvir teoriju i kulturu „QT“.
Promocija časopisa održana je u petak, 17. decembar, u knjižari Plato, sa početkom u 19 časova.
Na promociji časopisa govorili su:
Dušan Maljković, filozof, publicista, prevodilac
Ivana Pražić, istoričarka umetnosti
Prvi (dvo)broj časopisa QT za kvir teoriju i kulturu na oko 330 strana nudi pregled recepcije homoseksualnosti u diskursu društvenih nauka (sociologije, psihoanalize itd.) i filozofije od 70-ih godina prošlog veka do danas,...
detaljnijeNa press konferenciji Elvira Kovács narodni poslanik govorila je o temi "Prolećni deo zasedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope."
Uključivanje žena u prevenciju i rešavanje nerazrešenih konflikata u Evropi
Izveštaj je o važnosti uključivanja rodne perspektive u sve faze. Uverena sam da bi veće učešće žena u odlučivanju o prevenciji konflikata dalo podsticaja ovoj vrsti dijaloga i da je uključivanje principa rodne ravnopravnosti u sistem odbrane i bezbednosti jedan od preduslova za mirovne procese.
Spomenula sam Rezoluciju 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koja naglašava posledice oružanih konflikata po žene i devojke, kao i značajnu ulogu žena u izgradnji mira i u post-konfliktnim procesima. Izzrada i usvajanje Nacionalnog...