gazdák
A jövőben legkevesebb 20 liter tejet kell elvinnie egy gazdának a szabadkai tejfelvásárlókhoz. A tejgyár ugyanis elrendelte: kisebb adagot nem kér, hiszen így is többlet van. A szigorítás azokat a kisgazdaságokat érinti, ahol csak 1-2 tehenet nevelnek. Többre ugyanis nem futja. A tejből származó bevétel nélkül azonban nem is tervezhetik a családok azt, hogy bővítik az állományt.
Azok termelők, akik egy-két tehenet tartanak, nem tudnak mihez kezdeni. A határozat Szabadka környékén mintegy 1000 családot érint. Ezek a kisgazdaságok kényszervállalkozásként működnek. Ha elmarad ez a kis jövedelmük, akkor komoly gondba esnek. Jenei Erzsébet ludasi kistermelő: „Eladjuk a teheneket. Én mondtam...
detaljnijeCsaknem 50 termelő tüntetett ma Ludason a közlekedésbiztonsági törvény azon rendelkezése ellen, amely szerint minden, legalább egy tengellyel rendelkező kapcsolható eszközt le kell regisztrálni. A termelőknek a régi gyártmányú eszközökről nincs megfelelő dokumentációjuk, az újonnan vásárolt kapcsolható eszközök technikai feltételeinek pedig nem tudnak megfelelni. A termelők a megmozdulással szerettek volna rámutatni helyzetük kilátástalanságára, és aláírásgyűjtésbe is kezdtek a törvény módosítása érdekében.
A gazdák azt mondják, hiába fejnek, ha nincs hol értékesíteni a tejet. Felsőhegyen például a szabadkai tejgyár egy napig nem vette át a termelőktől a tejet. A zombori üzem pedig már napok óta a megtermelt tej felét veszi meg a gazdáktól. A parasztok azt mondják, a tehén tőgye nem csap, nem lehet elzárni, minden nap fejni kell.
A felsőhegyi Deák László a tejbotrány kapcsán kialakult helyzet miatt aggódik. Nem tudja eladni a tejet. Hétfőn nem szállította el a tejet a szabadkai tejgyár. Az ígéretek szerint a következő napokon már nem lesz fennakadás. Csantavéren már napok óta nem szállítja el a megtermelt tej felét a zombori tejgyár. A gazdák hallgatnak. Függnek a tejgyáraktól. Van akinél már többszáz liter tej halmozódott fel. A helyi Termelők Klubjának elnöke, Domonkos Gábor azt...
detaljnije