Evropska mreža gradova secesije
Izložba je rezultat petogodišnjeg projekta Art Nouveau & Ecology, koji je sproveden u okviru Mreže gradova secesije i posetiocima otkriva kakvu je ulogu priroda imala u novoj umetnosti i u kojoj meri je umetnicima na prelazu iz 19. u 20. vek bila glavni izvor inspiracije.
Subotica ima izuzetno arhitektonsko i umetničko nasleđe u stilu secesije. Pored najznačajnijih građevina kao što su Gradska kuća, Sinagoga, Rajhlova palata i kompleks objekata na Paliću, ima veliki broj drugih objekata, čiji značaj još uvek nije valorizovan na odgovarajući način.
Sa preko stotinu građevina u stilu secesije, koje se u najvećem broju nalaze u užem i širem centru grada, secesija predstavlja osnovno obeležje subotičke arhitekture i njenog identiteta. Iz ovih razloga Suboticu možemo...
detaljnijeMeđunarodna izložba "Priroda i secesija" uskoro će se otvoriti u gradskom muzeju.
Ovih dana u prostoru muzeja članovi neformalne grupe građana "Nasmeši se Subotici" na čelu sa dr Viktorijom Aladžić i gostom iz Barcelone koordinatorom ove izložbe Josep M.Olagortom, pripremaju postavku izložbe koja će biti otvorena 14. maja i biti u Subotici do septembra.
Sazanajte detalje od njih iz priloga...
Mreža gradova secesije – Réseau Art Nouveau Network je od sada Kulturna ruta Saveta Evrope
Sa zadovoljstvom Vas obaveštavamo da je Mreža gradova secesije – Réseau Art Nouveau Network, čiji je Subotica član, 11. aprila ove godine sertifikovana kao Kulturna ruta Saveta Evrope. Mreža gradova secesije od 1999. godine kreira aktivnu kooperaciju i razmenu među brojnim evropskim gradovima po pitanju izučavanja i zaštite evropske i svetske baštine secesije, i istovremeno promoviše i širi saznanje o značaju, kulturnim vrednostima i evropskoj dimenziji ove baštine. Na taj način mreža odgovara različitim kriterijumima na osnovu kojih je prepoznata od strane Saveta Evrope kao kulturni i obrazovni kooperativni program o baštini koji ima za cilj razvoj i promociju maršuta baziranih na...
detaljnijeNa press konferenciji dr Viktorija Aladžić, član neformalne grupe građana „Nasmeši se Subotici“, Jene Maglai, gradonačelnik Subotice, i Nela Tonković, v.d. direktora Moderna galerija „Likovni susret” govorili su o projektu „Subotica-grad secesije / multimedijalna inicijativa unapređenja zaštite i očuvanja kulturnog identiteta".
U okviru sastanka Evropske mreže gradova secesije koji je održan prošle nedelje u Helsinkiju, predstavnica Subotice i Neformalne grupe građana "Nasmeši se Subotici" i docentkinja na Građevinskom fakultetu dr Viktorija Aladžić održala je predavanje na temu "Politika zaštite spomenika kulture u Srbiji".
Na multilateralnoj razmeni stručnjaka organizovane su i tematske radionice u okviru kojih su predstavljene kulturne i arhitektonske vrednosti Subotice. U planu je da se i Subotica uključi u buduće projekte koji će se sprovoditi u okviru mreže, istakla je Viktorija Aladžić.
Na Generalnoj skupštini Evropske mreže gradova secesije, održanoj krajem januara ove godine u portugalskom gradu Aveiru, Subotica je jednoglasnom odlukom primljena u članstvo Evropske mreže gradova secesije...