emléktábla
A szabadkai Zeneiskola bejáratánál levő Lányi Ernő-emléktáblát ismeretlen tettesek a hét elején ellopták. Minden bizonnyal a fémtolvajok áldozatává vált az 50×70 cm-es bronz tábla is. Az iskola igazgatónője értesítette a rendőrséget.
A táblát 2007-ben az Aracs társadalmi szervezet emeltette Lányi Ernő (1861–1923) zeneszerző, karnagy tiszteletére, aki 1907-től volt a zeneiskola igazgatója és európai rangúvá emelte ezt az oktatási intézményt, megalapította a Szabadkai Filharmóniát. A táblát id. Antal Mihály neves öntőmester készítette, érzékeltetve a szecessziós stílust. A tábla fölött Lányi képmása is egy vékony 37 cm-es átmérőjű domborművön helyet kapott, de mivel ez igen vékony, valószínűleg nem volt vonzó a tolvajoknak. Az Aracs szervezet – mint közleményében áll – abban bízik...
Emléktáblát avattak ma Kelebián az 1956-os forradalom és szabadságharc menekültjeinek és befogadóinak tiszteletére. Az emléktábla leleplezésén és az előtte tartott megemlékezésen Sólyom László, Magyarország egykori köztársasági elnöke is részt vett.
Nemzedékváltásnak leszünk lassan tanúi. Az 1956-os forradalom csak történelem marad, nem lesznek már szemtanúk, résztvevők - mondta Sólyom László, aki az 1956-os forradalomról fiatalkori, személyes kötődései kapcsán beszélt. „A mi számunkra az októberi forradalom meghatározó élménye a hazugságtól való megszabadulás volt. A visszanyert emberi méltóság, hogy végre kimondhattuk azt, amit mindig is gondoltunk és éreztünk.”
Pásztor István, a VMSZ elnöke hangsúlyoztra, október 23-nak idén az az alapvető üzenete, hogy az a közösség,...
detaljnijeEmléktáblát avattak Nagy Imre emlékére a mártír miniszterelnökről elnevezett utcában Szabadkán. A Nyitott Távlatok és a Nagy Imre Társaság a magyar politikus halálának 55. évfordulója alkalmából tartott megemlékezést, amelyen Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin is részt vett.
A tábla Nagy Imre mártír miniszterelnökről elnvezett utcában van. Az avatóünnepségen közéleti személyek is részt vettek. Az emléktáblát Palatinus István plébános áldotta meg.
Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin is megjelent. Elmondta: fontos, hogy a határon túl is megemlékeznek az 1956-os magyar forradalomról és szabadságharcról, valamint Nagy Imréről is, mint a szabadságharc vezéregyéniségéről. „Külön öröm számomra, hogy az utca magyar lakosainak saját kezdeményezésére született annó az utca elnevezés...
detaljnije