Subotički duvački orkestar (u daljem tekstu SDO) je osnovan februara 1996. godine, a prvi zvanični nastup imao je 1. septembra iste godine u centru Subotice. Orkestar je direktni naslednik slavnog Pionirskog duvačkog orkestra čiji period rada datira od 1968 do 1985 godine. Praktično SDO je oformljen od bivših članova pionirskog orkestra tako da i danas oni čine srž orkestra sa time da je u međuvremenu orkestar proširen i ojačan i novim mlađim članovima. Broj aktivnih muzičara je 35 dok sa organizatorima i pomoćnim organizatorima ima 40 članova. Orkestar je potpuno amaterski. Glavni organizator orkestra je Liptak Jožef. Prvi dirigent orkestra je Tokodi Karolj, a od septembra 2003. godine Harkai Ištvan, oba profesori Muzičke škole Subotica.
Nastupi su postepeno intenzivirani, a od 1997. godine orkestar svake godine ima više od 30 nastupa (broj i mesto nastupa se evidentiraju) pre svega nastupaju na svim značajnijim kulturnim i protokolarnim priredbama koje se organizuju u opštini Subotica (majske svečanosti, dan grada, berbanske svečanosti, dan sela, itd.), zatim na kulturnim i protokolarnim priredbama u susednim opštinama (Senta, Kanjiža) i nastupe na veoma renomiranim međunarodnim festivalima i takmičenjima duvačkih orkestara u Mađarskoj odakle su doneli izuzetno kvalitetne nagrade tako da je orkestar stekao reputaciju u klasi klasičnih duvačkih orkestara. Orkestar aktivno učestvuje u propagiranju duvačke muzike tako da gaji i bilateralne kontakte sa duvačkim orkestrima sa teritorije Bačke (Kupusina, Stara Moravica) i 2001. godine kao domaćin organizuje IV susret Vojvođanskih duvačkih orkestara na kome učestvuje 11 duvačkih orkestara iz Vojvodine i gosti iz mađarskog grada Százhalombatta.
Repertoar orkestra ima 60 numera: sve vrste marševa, valceri, polke, uvertire i obrade opereta, potpuri narodnih pesama i obrade popularnih melodija koji se uvek mogu prilagoditi prilici u kojem nastupa orkestar. SDO je trenutno najmobilniji klasični duvački orkestar na teritoriji Vojvodine i praktično od dolaska na mesto priredbe u roku od nekoliko minuta orkestar je spreman za sviranje i da maršira i svira nekoliko kilometara. Trajanje nastupa je uglavnom od 30 do 60 minuta. Orkestar vežba jednom nedeljno od 19-21 sati, a pred značajnije nastupe i turneje moguće je intenziviranje vežbi.
Sve ove uspehe (koji jačaju renome grada Subotice) postižu uz izuzetno skromnu finansijsku podršku (s obzirom na broj članova i aktivnosti u odnosu na ostale orkestre sa kojim nastupa). Osnovni izvor finansiranja orkestra je grad Subotica koja pokriva osnovne troškove orkestra, sale i dirigenta, dok za pojedine nastupe na gostovanjima organizatori pokrivaju deo troškova (uglavnom smeštaj i ishranu). Zbog skromnog budžeta SDO je morala otkazati nekoliko veoma primamljivih i atraktivnih nastupa, dok za najneophodniju popravku instrumenata ne preostaje praktično ništa. Od grada je dobijen komplet kvalitenih i atraktivnih uniformi, koje je pogodan pri nastupima na temperaturi od 10 do 20 stepeni, dok nemamo uniforme za letnje nastupe.
Instrumenti (posebno limeni: trube, horne, tenor horne, bariton horne, tromboni i tube) su veoma stari i po 70 godina i uopšte ne zadovoljavaju ni osnovne uslove za savremeno sviranje (praktično su u veoma lošem stanju i skoro uopšte ne mogu da se poprave, činel je u stanju raspadanja), deo instrumenata u boljem stanju je vlasništvo članova.