Pannon RTV hírek

Kategorija: 

Madáretető ott, ahol ember nem jár

Megnyílt Szabadka első ragadozómadár-etetője. Az állomást a Szabadkai homokpuszta területén, a magyar határ közelében alakították ki. A közel kétmillió dinár értékű projektet a tartomány támogatta.

Az etetőhelyet elsősorban azért hozták létre, hogy a téli hónapokban is a védett területeken tartsák a rétisasokat, egerészölyveket és más ragadozó madarakat. Amennyiben az állatok nem találnak táplálékot a megszokott környezetükben, a lakott területeken keresnek élelmet. Ott azonban veszélyben vannak. Sok madarat lelőnek, megmérgeznek.

Szekeres Ottó, a Ripária Madárvédő Egyesület elnöke: "Olyan helyen van, ahol be van tiltva mindenféle emberi mozgás, gazdasági tevékenység, itt teljes nyugalomban vannak, nyugalomban tudnak táplálkozni a madarak, megpihenni is akár."

Az állatok megfigyelésére szolgáló lest és az etetőtelepet a Palics-Ludas Közvállalat közreműködésével alakították ki. A tartomány 1 millió 950 ezer dinárt fordított a projektre. Csengeri Attila, a város környezetvédelmi kérdésekkel megbízott tanácsosa szerint az etetőhely idevonzza a határ túloldalán élő ragadozó madarakat, amelyek akár meg is honosodhatnak nálunk. "Az egyik a fehérfarkú sas, az egerészölyv, a harmadik egy olyan sa, amely a madarászok szerint jó lenne ha megtelepedne ezen a területen."

Az etetőhelyet egy hete hozták létre, a rétisasok már az első napon felfedezték. A madárálesből eddig több, mint 40 itt táplálkozó madarat figyeltek meg a szakemberek.

Kolekcija članaka: 

Više o ovoj temi...

Hátrányos helyzetűek képzése az MTTK-n

Hátrányos helyzetű gyermekek és felnőttek képzésére nyert eszközöket a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar. A Magyarország-Szerbia IPA határon átnyúló együttműködési program keretében az intézmény a Szegedi Tudományegyetemmel közösen pályázott.

A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a Szegedi Tudományegyetem mintegy 178 ezer eurót nyert uniós forrásokból a hátrányos helyzetű és roma tanulók felzárkoztatására. A projekt keretében szakembereket képeznek, akik a hátrányos helyzetű gyerekekkel tudnak foglalkozni. A 2013/2014-es tanévben mentorok dolgoznak majd a tanulókkal. Ez egyben kutatás is, amelynek végén az összegyűlt információk alapján kurzusokat szerveznének.

T. Molnár Gizella, a Szegedi...

detaljnije
Post date: Uto, 13.11.2012 - 18:37
Custom Search