Tessék, elhoztam. Hadd halljam, most milyen papír hiányzik!
Mikor kerülhet vissza jogos tulajdonosához az elkobzott vagyon - kérdezik a szabadkaik is. A Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség a károsultaktól egyre több olyan dokumentumot kér, amely a törvényben nem szerepel. A kérelmezők attól tartanak, hogy végül föld helyett a semmit sem érő kötvényekkel szúrják ki a szemüket.
Futó Ibolya pontosan tudja, mekkora területet követel vissza. Az asszony több mint 30 évig dolgozott a Kataszteri Hivatalban, ezért is van otthon ez ügyben. Minden szükséges dokumentumot beszerzett a vagyon-visszaszármaztatáshoz, ez azonban nem volt elég. Szerinte azért kérnek még egyéb papírokat, mert az államnak nincs szándékában visszaadni a földeket. Az asszonytól azt kérték, pontosan nevezze meg, hogy kik kapták az elkobzott földeket, és mekkora parcellák jutottak az új tulajdonosok.
Futó Ibolya:"Ezeknek az agrárérdekelteknek kellett a nevük, hányan kapták, mennyit kaptak, a parcellaszám, a régi parcellaszám és identifikálva az új parcellaszám is, és most kinek a nevén van."
A CMH irodában kerestünk választ arra, hogy vajon a Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség tényleg nehezíti-e az eljárást további dokumentumok beszerzésével. Maglajčić Ljiljana jogász azt mondja, a törvényben nem szerepelnek ezek a pontok. Kiemeli: munkája során ilyen esettel még nem találkozott. "Ebben az esetben tényleg nincs előirányozva törvényben az, hogy az agrárérdekelteknek a nevét és magának a parcellának a területét is valamilyen jegyzőkönyv vagy végzés formájában a kérelmezőnek mellékelni kellene, és erre nem tudnék konkrétan reagálni, mert erre vonatkozó tapasztalatom még nem volt"
A CMH irodában kérdésünkre elmondták, a kérelmezőknek nagyon oda kell figyelniük arra, hogy az elkobzott ingatlannak hány tulajdonosa volt. Ha több, akkor mindegyik tulajdonosra külön-külön kell kérni a vagyon-visszaszármaztatást. Ezzel kapcsolatban arra is volt példa, hogy téves információkkal szolgáltak a postán.