Tekst koji je pokrenuo priču o asimilaciji

Kategorija: 

Tekst je bio objavljen u Bunjevačkim novinama...

U Bunjevačkoj stranki Vojvodine oštro osuđili pokušaje drugi nacionalni manjina

Prikinit pritvaranje Bunjevaca u Hrvate

• Prema ričima Branka Franciškovića, pridsidnika Bunjevačke stranke Vojvodine, tušta je primera koji pokazivaje kako se vrši asimilacija Bunjevaca • Ustav Republike Srbije navodi i Bunjevce i Hrvate ko ravnopravne nacionalne manjine, dok pojam Bunjevac-Hrvat ili Hrvat-Bunjevac ne postoji

Sve češći pokušaji asimilacije Bunjevaca i privođenje isti med Hrvate bili su povod da se Bunjevačka stranka Vojvodine, priko konferencije za štampu, oglasi i oštro osudi ovake pokušaje.

- Radni naziv ove konferencije glasi "Zaštitićemo ime Bunjevaca". Kad kažem "zaštitićemo", onda sigurno ima i od koga. Naime, bunjevačko ime je danas višestruko zloupotribljeno, pa se često mogu čut termini poput Bunjevac-Hrvat, Hrvat-Bunjevac, bunjevački Hrvat, hrvatski Bunjevac. Sve to divani samo jedno - očigledna je namira da se Bunjevci prisajedine Hrvatima, a to je baš pokušaj asimilacije. Daćemo sve od sebe da zaštitimo bunjevačko ime, da se od Bunjevaca ne krade - divani Branko Francišković o temi koja najviše pogađa Bunjevce.

Primera koji iđu nuz ovu tezu ima tušta, a već su pokrenuti i konkretni potezi.

- Udruženje građana "Bunjevčako kolo" iz Sombora je podnelo tužbu protiv Hrvatskog kulturnog centra "Bunjevačko kolo" iz Subotice, jel se isto zovu, al nikako ne gaje tradiciju bunjevačkog naroda. Suprotno tom, u HKC "Bunjevačko kolo" se gaji tradicija Hrvata.

Da ovako štogod nema nikake, pa ni pravne osnove, Francišković objašnjava kroz navode iz Ustava Republike Srbije.

- U Srbiji postoji jasno razgraničenje izmed bunjevačke i hrvatske nacionalne manjine. Dokaz za to je Ustav Srbije, pa i Statut Vojvodine di u članu 1 piše da u Vojvodini žive ti i ti narodi, al i Hrvati u Bunjevci. Dakle, nema Bunjevaca-Hrvata. Možda to digod i postoji, al dok smo u Srbiji, onda se moraje poštovat ona pravna načela koja Srbina nalaže.

Jedan od očigledni primera je, kako navodi Francišković, i nedavno održan Festival bunjevački pisama. Zvanični jezik konferanse je bio bunjevački, a prema propozicijama mogli su učestovat autori koji su pisali na hrvatskom i bunjevačkom.

- Nemam ništa protiv da se prave festivali di će bit zajedno i hrvatski i bunjevački izvođači, i ne samo oni, neg i srpski i madžarski i svi ostali. Samo, onda se to mož nazvat Međunarodni festival. Ne možedu Hrvati organizovat Festival bunjevački pisama. Mora se svatit da su ovo dvi različite nacije, nikako jedna ista.

Ono što sve Bunjevce posebno boli je Dužijanca. I tu je, prema ričima Franciškovića, očigledan pokušaj asimilacije pripadnika bunjevačke nacionalne manjine.

- Svi znamo da je Dužijanca proglašena praznikom bunjevačke nacionalne manjine. Međutim, organizacija svečanosti je povirena Hrvatskom kulturnom centru "Bunjevačko kolo". Da se razumimo, nemam ništa protiv da u svečanosti učestvuju i Hrvati, al se mora znat da je ovo tradicija bunjevačkog naroda. Da bude još gore, pokušavaje tu i tamo ubacit koju bunjevačku rič i onda dobijete jedan iskvareni jezik, mišavina bunjevačko-srpsko-hrvatskog jezika. Pogledajte samo koliko je gostivi iz Hrvatske, koliko je organizacija, sve to upućiva na pokušaj prisvajanja Dužijance. Nemamo mi ništa protiv tog da Hrvati prave njeve žetelačke svečanosti, al ne pod imenom Dužijanca. Pod tim se podrazumivaje bunjevačke žetelačke svečanosti na području bajskog trojkuta. To nismo izmislili mi u Bunjevačkoj stranki Vojvodine, to je tradicija vikovima unatrag.

Francišković je potom navo da je moro i reagovat na tekst iz "Glasnika Pučke kasine" br. 11 -12, di svoj stav iznosi biskup dr Ivan Penzeš.

- Tamo piše, parafraziram, da je prije 22 godine od svog oca čuo da su Bunjevci Hrvati i da je za njega ta stvar zaršena. Kako on, ko visoko obrazovano svešteno lice, mož tako štogod kazat? Kaki je njegov otac istorijski izvor? Poštivam crkvu ko instituciju, al take stvari se ne smidu dešavat. Ne mož crkva bit promoter privođenja Bunjevaca u Hrvate.

Ko rišenje za sve probleme Francišković navodi zaštitu države i dugotrajnu borbu na svim nivoima.

- Tražićemo zaštitu od države, ako su nas već priznali, nek nas i štite od pokušaja asimilacije. Virujem da će nas i Bunjevački nacionalni savit podržat u ovim naporima. Jednostavno, nikake manifestacije pod bunjevačkim imenom ne bi smile da se održavaje brez saglasnosti Bunjevačkog nacionalog savita. Svako mož dat saglanost za svoje, Bunjevci za Bunjevce, Hrvati za Hrvate, Madžari za Madžare...

Znamo da do rišenja nećemo doć priko noći, pa smo i spremni na mukotrpnu borbu u dužem vrimenskom periodu, s ciljom da se prikine započet proces asimilacije - zaključio je Francišković.

Bunjevci vikovima prisutni

I nedavno renovirana Gabrić ćuprija bila je predmet primedbi Hrvata.

- Sporna je bila natpisna ploča di piše da na ovim prostorima vikovima unatrag žive Bunjevci, Srbi i Madžari. DSHV i hrvatska zajednica dali su primedbu zašto nema Hrvata i zašto natpis nije na tri jezika koja su zvanična u Subotici. E, odgovor lipo stoji na ploči di jasno piše koji su to narodi vikovima živili u ovim krajovima. Hrvati to sigurno nisu, oni nisu tu vikovima, već poslidnji pedesetak godina, nastalli su političkim pritiskom. Dovoljno je samo pogledat zvanične popise stanovništva i sve će bit jasno.
 

Custom Search