Bez brčkanja u vodi jezera Palić

Ned, 10.08.2008 - 14:00 -- urednik
Kolekcija članaka: 

- Jezerska voda je mikrobiološki ispravna, ali pet od 55 fizičko-hemijskih parametara ukazuju na konstantno pogoršanje kvaliteta vode, - kaže dr med. Jasna Ćopić, rukovodilac Odelenja higijene.

Ne preporučujemo duže zadržavanje u vodi, gnjuranje, gutanje vode, a naročito ističemo da deca do tri godine, zbog nedovoljno razvijenog imunog sistema ne ulaze u palićko jezero. Tuširanje nakon izlaska iz jezera je neophodno, ali naglašavam da kupanje nije zabranjeno. Međutim, zbog konstatnog pogoršanja pet fizičko-hemijskih parametara, apelujemo da osobe narušenog zdravlja i sklone alergijskim reakcijama povedu računa, jer bi im stanje moglo biti pogoršano zbog odstupanja vode od pravilnika o opasnim materijama iz 1982. godine-ovim rečima dr med. Jasna Ćopić, specijalista higijene i rukovodilac Odelenja higijene Zavoda za javno zdravlje Subotica apeluje i daje preporuku kupačima najlepše turističke destinacije u Vojvodini, jezera Palić.

Mikrobiološka ispravnost i kontrola fizičko-hemijskih parametara jezerske vode Palića kontroliše se prema ugovoru koji je sklopljen sa Opštinom. Uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje kvaliteta i higijenske ispravnosti obavlja se dva puta mesečno, od maja do septembra, i po potrebi ili sumnji u kvalitet vode.

- Prošle i pretprošle godine zbog temperature od preko 35 stepeni radili smo konstantno desetodnevno uzorkovanje, jer je i na sam pogled voda loše izgledala. Mikrobiološku ispravnost Palića kontrolišemo na tri punkta, na Ženskom i Muškom štrandu i kod Vikend naselja. Sve dosadašnje analize, prema uredbi o klasifikaciji voda iz 1968. i 1975. godine, pokazale su da voda jezera pripada II b klasi površinskih voda, što znači da se može upotrebljavati za kupanje, rekreaciju i sportove na vodi. U petak, pre dva dana, ukupan broj kolifornih bakterija, odgovarao je graničnoj vrednosti, koja može biti 10.000 u 100 mililitara vode, odnosno bakterija nije bilo uopšte, - kaže dr med. Jasna Ćopić.

Ona dodaje da su tokom prošlogodišnje mikrobiološke analize nalazili indikatore fekalnog zagaðenja, odnosno prisustvo bakterije enterokokus fekalis i kolifornih bakterija, koje mogu biti uzrok stomačnih tegoba, mučnine, upale ušiju i drugih zdravstvenih problema.

- Po broju bakterija Palić je i tada pripadao II b grupi voda, a indikatori fekalnog porekla koje smo pronašli nisu dovoljni da bi konstatovali neispravnost vode. Od 50 do 55 fizičko-hemijskih parametara kontrolišemo sa jednog punkta iz četvrtog sektora Palića, od kojih pet kontinuirano odstupaju od normi u II klasi. Tokom dugogodišnjih praćenja vidi se da postoji tendencija pogoršanja tih parametara, a to su ph vrednost, potrošnja kiseonika kao pokazatelj organskog opterćenja vode, sadržaj suspendovanih materija i koncentracija amonijaka i sulfida, - pojasnila je dr med. Jasna Ćopić.

Ona kaže da su odstupanja ovih parametara posledica, pre svega, organskog opterećenja jezera i da se kvalitet vode pogoršava iz godine u godinu i da je malo verovatno da će doći do poboljšanja bez preduzimanja konkretnih akcija.

Kako "Blic nedelje" nezvanično saznaje jedna od konkretnih akcija u cilju poboljšanja kvaliteta vode Palića bilo bi vađenje mulja sa dna, kao što je učinjeno pre tri decenije.

- U Zavodu smo mišljenja da je potrebno sprovesti detaljno istraživanje koliko odreðena odstupanju u kvalitetu vode utiču na zdravlje. Mi nismo zakonodavna i naredbodavna ustanova i naši izveštaji dostavljaju se lokalnoj samoupravi. Iako nije zabeležen nijedan slučaj oboljenja nakon kupanja u Palićkom jezeru table sa upozorenjima pored jezera bi dobro došle, - zaključila je dr med. Jasna Ćopić.

Suzana Dulić, član Gradskog veća zadužena za komunalije, ekologiju i zaštitu životne sredine rekla je za "Blic nedelje" da se jezerska voda konstatno kontroliše i da se javnost upozorava.

- Za sada pojačano kontrolišemo kvalitet vode i konstantno upozoravamo kupače da vode računa i da se obavezno tuširaju nakon izlaska iz jezera, - rekla je Dulićeva.

Početkom ovogodišnje sezone došlo je do uginuća ribe u jezeru, o tome pogledajta video zapis ovde

izvor:  Blic

Autor teksta: 

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search