- Jezerska voda je mikrobiološki ispravna, ali pet od 55 fizičko-hemijskih parametara ukazuju na konstantno pogoršanje kvaliteta vode, - kaže dr med. Jasna Ćopić, rukovodilac Odelenja higijene.
Ne preporučujemo duže zadržavanje u vodi, gnjuranje, gutanje vode, a naročito ističemo da deca do tri godine, zbog nedovoljno razvijenog imunog sistema ne ulaze u palićko jezero. Tuširanje nakon izlaska iz jezera je neophodno, ali naglašavam da kupanje nije zabranjeno. Međutim, zbog konstatnog pogoršanja pet fizičko-hemijskih parametara, apelujemo da osobe narušenog zdravlja i sklone alergijskim reakcijama povedu računa, jer bi im stanje moglo biti pogoršano zbog odstupanja vode od pravilnika o opasnim materijama iz 1982. godine-ovim rečima dr med. Jasna Ćopić, specijalista higijene i rukovodilac Odelenja higijene Zavoda za javno zdravlje Subotica apeluje i daje preporuku kupačima najlepše turističke destinacije u Vojvodini, jezera Palić.
Mikrobiološka ispravnost i kontrola fizičko-hemijskih parametara jezerske vode Palića kontroliše se prema ugovoru koji je sklopljen sa Opštinom. Uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje kvaliteta i higijenske ispravnosti obavlja se dva puta mesečno, od maja do septembra, i po potrebi ili sumnji u kvalitet vode.
- Prošle i pretprošle godine zbog temperature od preko 35 stepeni radili smo konstantno desetodnevno uzorkovanje, jer je i na sam pogled voda loše izgledala. Mikrobiološku ispravnost Palića kontrolišemo na tri punkta, na Ženskom i Muškom štrandu i kod Vikend naselja. Sve dosadašnje analize, prema uredbi o klasifikaciji voda iz 1968. i 1975. godine, pokazale su da voda jezera pripada II b klasi površinskih voda, što znači da se može upotrebljavati za kupanje, rekreaciju i sportove na vodi. U petak, pre dva dana, ukupan broj kolifornih bakterija, odgovarao je graničnoj vrednosti, koja može biti 10.000 u 100 mililitara vode, odnosno bakterija nije bilo uopšte, - kaže dr med. Jasna Ćopić.
Ona dodaje da su tokom prošlogodišnje mikrobiološke analize nalazili indikatore fekalnog zagaðenja, odnosno prisustvo bakterije enterokokus fekalis i kolifornih bakterija, koje mogu biti uzrok stomačnih tegoba, mučnine, upale ušiju i drugih zdravstvenih problema.
- Po broju bakterija Palić je i tada pripadao II b grupi voda, a indikatori fekalnog porekla koje smo pronašli nisu dovoljni da bi konstatovali neispravnost vode. Od 50 do 55 fizičko-hemijskih parametara kontrolišemo sa jednog punkta iz četvrtog sektora Palića, od kojih pet kontinuirano odstupaju od normi u II klasi. Tokom dugogodišnjih praćenja vidi se da postoji tendencija pogoršanja tih parametara, a to su ph vrednost, potrošnja kiseonika kao pokazatelj organskog opterćenja vode, sadržaj suspendovanih materija i koncentracija amonijaka i sulfida, - pojasnila je dr med. Jasna Ćopić.
Ona kaže da su odstupanja ovih parametara posledica, pre svega, organskog opterećenja jezera i da se kvalitet vode pogoršava iz godine u godinu i da je malo verovatno da će doći do poboljšanja bez preduzimanja konkretnih akcija.
Kako "Blic nedelje" nezvanično saznaje jedna od konkretnih akcija u cilju poboljšanja kvaliteta vode Palića bilo bi vađenje mulja sa dna, kao što je učinjeno pre tri decenije.
- U Zavodu smo mišljenja da je potrebno sprovesti detaljno istraživanje koliko odreðena odstupanju u kvalitetu vode utiču na zdravlje. Mi nismo zakonodavna i naredbodavna ustanova i naši izveštaji dostavljaju se lokalnoj samoupravi. Iako nije zabeležen nijedan slučaj oboljenja nakon kupanja u Palićkom jezeru table sa upozorenjima pored jezera bi dobro došle, - zaključila je dr med. Jasna Ćopić.
Suzana Dulić, član Gradskog veća zadužena za komunalije, ekologiju i zaštitu životne sredine rekla je za "Blic nedelje" da se jezerska voda konstatno kontroliše i da se javnost upozorava.
- Za sada pojačano kontrolišemo kvalitet vode i konstantno upozoravamo kupače da vode računa i da se obavezno tuširaju nakon izlaska iz jezera, - rekla je Dulićeva.
Početkom ovogodišnje sezone došlo je do uginuća ribe u jezeru, o tome pogledajta video zapis ovde
izvor: Blic