Naprsline na nezavršenom prečistaču otpadnih voda

Sub, 14.02.2009 - 09:00 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Tek što su Subotičani saznali da će završetak prečistača otpadnih voda, za koji je grad podigao kredit od 13 miliona evra, kasniti šest meseci, sa gradilišta je stigla nova loša vest. Na betonskoj konstrukciji budućeg prečistača pojavio se veliki broj naprslina.

– Naprsline su širine od 0,05 do 0,2 milimetra, što je tanje od lista papira, i dubine do 30 milimetara. Odmah po pojavi naprslina, naš nadzorni organ – italijanska firma IRD tražila je mišljenje beogradskog Instituta za ispitivanje materijala i oni su dali uputstvo za sanaciju, prema kojoj je urađena i vodonepropusna reparacija. Naprsline su premazane posebnom smolom, nakon toga je puštanjem vode provereno eventualno pomeranje i sleganje objekta i zaključeno je da njegova stabilnost nije ugrožena. Uostalom, reč je o građevini u koju je ugrađeno 900 tona gvožđa i 11.000 kubnih metara betona – kaže za „Politiku” Tamaš Rabakezi, rukovodilac Sektora izgradnje prečistača u JKP „Vodovod i kanalizacija”.

Rabakezi smatra da je podignuta nepotrebna tenzija u medijima u vezi sa betonskim zidom kod koga su se naprsline pojavile zbog velike debljine.

– Izvođač očigledno nije dovoljno zalivao beton u kome je zbog širine zida došlo do neravnomernog sušenja unutrašnje i spoljašnje strane – smatra Rabakezi.

Kako „Politika” nezvanično saznaje, naprsline na zidu prečistača primećene su još početkom prošle godine, i tada je reagovala italijanska firma „IRD inžinjering”, zadužena za nadzor. Oni su tada ponudili Građevinskom fakultetu da uradi niz ispitivanja, ali je ponuda odbijena jer je investitoru bilo preskupo da u to uloži oko 3.000 evra. Da li je zbog ove uštede ugrožen projekat koji je napokon trebalo da dovede čistu vodu do Palićkog jezera? Na to za sada niko ne može da da konačan odgovor. Nezvanično se može čuti da je i italijanski nadzorni organ bio iznenađen brojem naprslina u zidu prečistača, ali i ležernim odnosnom „Vodovoda” prema ovom problemu.

Na pitanje da li su pukotine mogle biti izbegnute, docent Građevinskog fakulteta u Subotici Milan Kekanović za naš list ističe da su stručnjaci mogli da predvide pojavljivanje pukotina u betonu i da ih preduprede primenom specijalnih tehnika koje sprečavaju neželjena naprezanja betona.

– Nedovoljno zalivanje betona može biti jedan, ali nikako ključni razlog pojave naprslina – kaže Kekanović, dodajući da su njegovi saradnici, inžinjeri Arpad Čeh i Golub Karaman, na zahtev IRD-a, merili dubinu pukotina i ukazali da se one na pojedinim mestima protežu čitavom debljinom zida.

– Premazivanje nije način da se pukotine saniraju, tim pre što će prečistač primati otpadne vode koje se smatraju izuzetno agresivnom sredinom. Ukoliko se nastale pukotine ne saniraju adekvatno, propadanje prečistača će biti ubrzano – upozorava Kekanović.

izvor Politika A. Isakov
 

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54

Ako imate želju za minimum trosatnu šetnju uz obalu jezera, to vam je od nedavno omogućeno.

Obala IV sektora jezera Palić, turistički deo, od nedavno je potpuno prohodan i uređen po planu što je predviđeno. Deo staza je asfaltiran i dostupan za bicikliste i pešake, dok je ostatak za sada zemljan, travnat ili kakva mu je priroda i do sada bila.

Na dva mesta postoje osmatračnice a uz put je i nekoliko odmorišta, a postoje i informativni "panjevi" koji vam daju priču o ribljem fondu u jezeru kao i o biljkama. Dok na jednoj osmatračnici imate mali detalj o pticama koje žive na jezeru.

Takođe mnogo je urađeno na kreiranju zaštitnog pojasa zelenila, ali za to će trebati još vremena - godina, da bude vidljiv onako kako je zamišljen.

Uz relativno...

detaljnije
Post date: Pet, 07.01.2022 - 18:50
Custom Search