Kupanje u Paliću na sopstvani rizik!

Čet, 09.07.2009 - 11:30 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 
Partneri grada u traženju rešenja za jezero Palić
Partneri grada u traženju rešenja za jezero Palić
O fekalnom zagađenju vode jezera Palić
O fekalnom zagađenju vode jezera Palić
Izmuljavanje nekad i sad
Izmuljavanje nekad i sad
Poharana pumpa, van funkcije
Poharana pumpa, van funkcije
Kanal za ne daj bože!
Kanal za ne daj bože!

Usred letnje sezone stigla je opominjuća vest za sve koji su planirali da letuju na Paliću – kupanje u jezeru se ne preporučuje, a oni koji se na to ipak odluče, čine to na vlastiti rizik.

*

Današnja tema pressa praktično je bila upozorenje građanima, da je bolje da se ne kupaju u jezeru, jer posle neće biti mogućnosti žalbe na eventualne pojedinačne posledice, jer sada su i zvanično upozoreni na to, pored “oglasnih tablica” na plažema jezera.

Pored ovoga, ovo je bila prilika da se čuje, pita, šta ima novo oko projekta sanacije jezera.

Ali, praktično osim informacije da je Republičko ministarstvo za zaštitu životne sredine (Oliver Dulić) obezbedilo sredstva koja su bila obećana pred novu 2009. godinu, nije bilo noviv vesti. Još uvek nije potpisan ugovor i tek će se po potpisivanju ugovora, ovih dana, negde u februaru sledeće godine doći do izvesnog predloga rešenja. Iznos za izradu projekta je 15.000.000.00 dinara. (160.000 eura)

Do tada možemo samo da se nadamo da će “jezero”, (od danas brendirano i kao tehnološko jezero kojemu se veoma približio kraj) samo uspeti da se izbori sa situacijom uz pomoć kvalitetnije vode koja će pristizati sa novog prečistača.

Prethodne informacije o sanaciji jezera 26.03.2009. možete pogledati video prilog “Stanje projekta o sanaciji jezera?” u kojem Suzana govori o tadašnjem stanju stvari u izveštaju ovde .. I u nastavku 31.05.2009. “Kada ćemo znati nešto?” ovde

N. Tumbas

*

Razlog ovako velikom oprezu su bakterije fekalnog porekla koje se, kako su naveli stručnjaci Zavoda za javno zdravlje, još od avgusta prošle godine stalno pojavljuju prilikom analize jezerske vode. Prisustvo fekalnih bakterija uočavano je tokom cele ove godine, a u junu jezerska voda je uzorkovana tri puta i prisustvo bakterija koje ukazuju da postoji staro ali i sveže zagađenje bakterijama iz crvenog trakta sisara i dalje je bilo izuzetno visoko. Dr Zorica Mamužić Kukić objašnjava da je i ranijih godina registrovano povremeno prisustvo ovih bakterija, ali da bi ponovljene analize da je bilo reč o sporadičnim pojavama. Sada, prvi put u kontinuitetu tokom redovnih mesečnih analiza vode stručnjaci Zavoda za javno zdravlje registruju prisustvo bakterija fekalnog porekla, koje su tu očgiedno stigle iz nedovoljno prečišćenih otpadnih voda gradske kanalizacije, ali ceđenjem iz palićkih septičkih jama.

- Prisustvo ovih bakterija ukazuje na rizik da u vodi mogu da se postoje i virusi, poput virusa hepatita i drugih patogenih oblika, te zbog toga ne preporučujemo kupanje. Ono nije zabranjeno, ali smatramo da je bilo potrebno upozoriti da za kupače, pogotovo osetljive osobe, kao što su deca, rekonvalescenti, invalidi, ili osobe sa oštećenjima kože, postoji rizik. Za sve koji ulaze u vodu ne preporučujemo da gnjure, prskaju se ili progutaju jezersku vodu, a nakon kupanja savetujemo tuširanje i pranje sapunom, - rekla je dr Zorica Mamužić Kukić iz Zavoda za javno zdravlje na konferenciji za medije posvećenoj upravo stanju vode u palićkom jezeru.

Stručnjaci Zavoda, Olga Lompar i Božana Đurašković sa različitih aspekata govorili su o stanju jezerske vode i mulja, koje je u ovom trenutku veoma nepovoljno, a dr Suzana Dulić, član Opštinskog veća zadužena za oblast komunalne infrastrukture i životnu sredinu, i DRagutin Miljković, direktor JP «Palić Ludoš» o onome što se čini za spas jezera. Dr Dulić je naglasila da bi naredne sedmice trebalo da počne ispitivanje kvaliteta vode i mulja jezera i okoline koji će raditi Vodoprivredni institut «Jaroslav Černi», na osnovu kojeg će se raditi dalji dalekosežni zahvati na spašavanju jezera, pre svega njegovo izmuljavanje.

A. Isakov

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search