Zbor građana subotičke MZ "Novo selo"
Zbog gotovo svakodnevnih pljački i fizičkih napada, naročito na Bajskom groblju, koje se nalazi uz sam subotički buvljak, i oko njega, stanovnici ovog dela Subotice zatražili hitnu reakciju policije i lokalne samouprave
Stanovnici mesne zajednice "Novo selo", u kojoj živi 7.000 ljudi, zatražili su hitnu reakciju subotičke policije i lokalne samouprave zbog sve češćih uličnih pljački i fizičkih napada na građana, naročito na Bajskom groblju, koje se nalazi uz samu buvlju pijacu, i oko njega. Iz tog razloga, preksinoć je organizovan i zbor građana ovog dela Subotice, gde je više desetina prisutnih pričalo o situacijama u kojima su bili žrtve napada. Iako su bili uredno pozvani, nije bilo nijednog predstavnika gradske vlasti ili organa reda.
- Ne osećamo se sigurno. Bezbedonosna situacija je na sve nižem nivou. Moja supruga je nedavno napadnuta na samom groblju, u sred dana, ali niko nije odgovarao. Kada smo pozvali policiju, vrlo brzo su stigli na lice mesta i pomogli mojoj supruzi, ali problem je nastao uveče. Mi smo u obližnjem parku videli napadače, kako sede na klupi. Odmah sam pozvao policiju, ali ni nakon 45 minuta niko nije izašao na lice mesta, čak je dežurni službenik bio prilično arogantan kada sam ga nakon pola sata ponovo pozvao. Kada bismo dobili jednu stalnu motorizovanu patrolu, sve bi bilo drugačije. Čak smo i mi spremni da svako domaćinstvo izdvaja po nekoliko desetina mesečno kako bi se plaćala čuvarska služba - kaže Karolj Varga, koji živi uz samo groblje.
Njegova ćerka, Danijela Varga, ističe da su lopovi izuzetno organizovani i dešava se da jedan zapričava žrtvu ili prolaznike, dok drugi "operišu".
- Osećaju se bezbedno i sve više fizički napadaju ljude. Posedujem cvećaru na ulazu u groblje i ljudi svakodnevno ostavljaju torbe kod mene, pošto ne smeju da ih unose u groblje - priča Danijela Varga.
Njihov sugrađanin, Albe Kujundžić, zajedno sa suprugom bio je žrtva napada obesnih razbojnika.
- Išli smo Palmotićevom ulicom, kada nam je odjednom prišlo nekoliko mladića. Jedan od njih je srušio moju suprugu na zemlju i počeo da joj otima torbu. Na sreću, prošla je sa lakšim telesnim povredama, ali je pretrpela veliki šok. Čak je i obližnja crkva obijana u nekoliko navrata, a o krađi bicikla i obijanju automobila na parkingu pored groblja da i ne govorim. Mislim da je najbolje rešenje da se ovde postavi nekoliko policajaca u civilu, u običnom automobilu, i siguran sam da bi za nekoliko dana pohapsili većinu pljačkaša, koji se više i ne kriju, jer se osećaju sigurnim. Ne vidim šta drugo može da se uradi, jer nam, nažalost, zakon ne dozvoljava da se branimo sami - rekao je Albe Kujundžić.
Damir Burčag smatra da je najbitnije da policija deluje preventivno, "jer od pomoći povređenima nakon što su napadnuti nema nikakve koristi".
- Nije dovoljno da dođu brzo na lice mesta i prevezu žrtvu do bolnice. Na parkingu pored groblja se svaki dan obije bar jedan automobil. U drugim delovima grada je mnogo mirnija situacija - ističe Damir Burčag.
Predsednik saveta MZ "Novo selo", Lajčo Bašić Palković, kaže da će uskoro od lokalne samouprave i policije pismenim putem zatražiti pojačano prisustvo organa reda, kako bi se građani osećali sigurnije.
JKP "Pogrebno": Bezbednost nije naša nadležnost
Iako se većina napada u MZ "Novo selo" događa na samom Bajskom groblju ili oko njega, u Javnom komunalnom preduzeću "Pogrebno" ističu da ne mogu ništa učiniti po pitanju bezbednost posetilaca i prolaznika.
- Pre podne ovde deluju otimači torbi, a popodne, kada su sahrane, obijači automobila. Mi nažalost, ne možemo ništa učiniti, jer nismo nadležni da angažujemo čuvarsku službu, a neizvodljivo je i postavljanje video nadzora, jer na teritoriji grada se groblja prostiru na 56 hektara površina - kaže Vesna Prćić, direktorica JKP "Pogrebno".