Promocija udžbenika za tamburu

Pet, 17.09.2010 - 12:00 -- urednik

Kruna Čika Lazine misije

"Škola za tamburu prim - bisernicu" je knjiga koja se može čitati na svim jezicima sveta, a što je najvažnije privučiće pažnju dece i motivisaće ih da se bave muzikom, kaže Dušan Vujičić.

U Velikoj većnici Gradske kuće juče (petak) je održana promocija knjige "Škola za tamburu prim - bisernicu" Lazara Malagurskog, osnivača Odseka za tamburu u subotičkoj Muzičkoj školi, dugogodišnjeg muzičkog pedagoga i aranžera. Knjiga je prvi udžbenik ove vrste koji će zahvaljujući pokrajinskom Sekretarijatu za obrazovanje biti u upotrebi u svim osnovnim i srednjim muzičkim školama u Vojvodini.

U čast autora, jednog od najcenjenijih čuvara tradicionalne muzike u Vojvodini, i uz zahvalnost onih kojima je usadio ljubav prema tamburici, u programu su nastupili članovi Dečjeg tamburaškog orkestra, dok su specijalni gosti promocije bili Zvonko Bogdan i Subotički tamburaški orkestar pod rukovodstvom Stipana Jaramazovića.
- Zvuk je nebeskog porekla i svi ga razumeju, a udžbenik koji je napisao Lazar Malagurski se može čitati na svim  jezicima sveta i privučiće pažnju dece i motivisati ih da se bave muzikom. Profesor Zoran Mulić kaže da nas autor udžbenikom upućuje na specifičnosti tambure kako orkestarkog tako pojedinačnog muziciranja i da je ona dragulj prostrane i nedokučive vojvođanske ravnice. Knjiga je napisana tako da će razvijati sve dečje veštine - rekao je urednik knjige Dušan Vujičić.

Pokrajinski sekretar za obrazovanje dr Zoltan Jegeš predstavio je "čika Lazu ne samo kao pedagoga, muzičara i autora udžbenika, već kao čoveka koji objedinjuje Vojvodinu, muziku i obrazovanje u zvucima tamburice". - On je sve to zajedno i zahvalni smo mu za sve što je učinio u oblasti muzičkog obrazovanja. U pokrajini imamo problem što je samo tri odsto populacije obuhvaćeno obrazovanjem u muzičkim školama, dok u svetu taj postotak iznosi čak 30 odsto. Zbog toga bi zajedno trebali nešto da učinimo kako ne bi zaostajali za drugima - kaže dr Jegeš.

Čika Lazi i njegovim gostima obratio se i predsednik Skupštine grada Slavko Parać koji je istakao da je "Subotica centar tamburaške muzike i da u ovom gradu tambura živi i stalno napreduje".

- Čika Laza je bio učenik slavnog Pere Tumbas Haje, a njegov učenik je bio Stipan Jaramazović. Kroz Tamburaški orkestar je prošlo na hiljade članova, a kroz Odsek još toliko mladih i talentovanih muzičara. Gradska uprava će učiniti sve da uslovi za obrazovanje tamburaša budu na većem nivou - obećao je Slavko Parać.
 

Tambura jača od "Bitlsa"

- Mog učitelja tambure čika Lazu prvi put sam sreo 13. januara 1959. godine kada se nas 117 upisalo u OKUD "Mladost". Tri godine kasnije se u Muzičkoj školi otvorio Odsek za tamburu i bio sam jedan od prvih đaka koji
su ludo zavoleli ovaj instrument, iako je to bilo vreme "Bitlsa" - kaže prva subotička tambura Stipan Jaramazović.

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Custom Search