Seminar za bibliotekare

Sre, 15.06.2011 - 10:00 -- mihajlo.plankos

Uz podršku Američke ambasade, Filološki fakultet iz Beograda organizovao je u Američlkom kutku u Subotici celodnevni seminar za bibliotekare. Saradnici javnih i školskih biblioteka Severnobačkog okruga učestvovali su u programu naslovljenom "Razmena znanja" (Sharing Experience), u okviru kojeg su im prezentovana iskustva domaćih stručnjaka, stečena tokom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama.
Američki model poznat kao "društvo znanja" predstavila je dr Gordana Stokić Simončić, koja na Katedri za bibliotekarstvo i informatiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu predaje predmete Istorija knjige i biblioteke i Menadžment u bibliotekama, a angažovana je i kao stručni konsultant za strategijski razvoj Biblioteke Doma kulture "Studentski grad" na Novom Beogradu. Kao Fulbrajtov stipendista, ona je nakon dužeg boravka u ovoj zemlji, stekla dragocena iskustva. Naročiti utisak na nju ostavila je otvorenost svih institucija u svakom pogledu i njihov odnos prema javnosti.
S mnogo znanja i pažnje govorila je o Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu, Univerzitetskoj biblioteci u Čepel Hilu, te o Bibliotekama Smitsonovog instituta. Na kraju seminara, prisutnima je poklonila svoju knjigu "Best Practice u 22 priče".
Putem izlaganja Hermine Angulesku (Anghelescu) i razgovora s njom polaznici seminara stekli su uvid u nove mogućnosti komunikacije i učenja na daljinu. Ona je govorila o sličnostima i razlikama između američkog i evropskog modela bibliotekarstva, što je seminaru, kako je navedeno u pozivnici, dalo "karakter internacionalnog". Takođe je s izrazitim zadovoljstvom iznosila podatke o mogućnostima neprekidnog bibliotekarskog obrazovanja i o ulozi organizacije ALA (American Librarien Association) u akreditovanju postojećih nastavnih programa. Kontakt s pomenutom sagovornicom, korisnicom Fulbrajtave stipendije uspostavljen je preko skajpa.
Od nje smo saznali da u čikaškom predgrađu mnogi roditelju ostavljaju decu u biblioteci koja je sigurno mesto i ujedno centar kulturnih zbivanja. Računari jedino u bibliotekama imaju zaštićene sajtove, što znači da su sigurniji od onih kod kuće. Biblioteka ima ulogu servisa a ne institucije. Strategijskim planom razvoja predviđeno je približavane fondova različitim kategorijama korisnika i unapređivanje referensnog rada. Prvi časovi maternjeg jezika održavanju se u biblioteci, a tu se stiče i osnovna informaciona pismenost. Američka štampa neprekidno piše o projektu koji obuhvata program za slepe, paraplegičare. U Kongresnoj biblioteci ima sve više zvučnih knjiga u čijoj izvedbi učestvuju saradnici sa odličnom dikcijom. Godine 2004. ukinuta je poštarina za ove namene. Poseban značaj ima okolnost, istakla je Hermina Angelesku, da u Severnoj Karolini, najstarijoj državnoj univerzitetskoj biblioteci, srce biblioteke čine javne službe a ne katalog. Polaznici seminara su saznali da su u Americi najveća ulaganja bogatih ljudi fokusirana upravo u opremanje biblioteka.
Milan Vasiljević i Vesna Vuksan iz Biblioteke grada Beograda predstavili su onlajn bibliotečki servis OCLC (Online Computer Library Center), koji kao neprofitna organizacija funkcioniše pri univerzitetu u Ohaju (Ohio College Library Center), dok je Goran Trailović iz Gradske biblioteke Pančeva informisao o izdavačkoj delatnost biblioteka, s posebnim osvrtom na program "Jedna knjiga - jedan grad".
Seminar je okončan rečima dr Željka Vučkovića, rukovodioca Odeljenja za razvoj i matične poslove Biblioteke Matice srpske, docenta na Fakultetu za menadžment u Novom Sadu, te ujedno predmetnog nastavnika za Uvod u medije, poslovnu etiku i Teoriju i tehnologiju štampe. On je istakao da se iz zemlje pragmatizma vratio impresioniran ne toliko tehnikom i tehnologijom, nego pre svega shvatanjem misije biblioteke, kulturom organizacije, kulturom negovanja profesije, otvorenošću i to ne samo na metaforičkom, nego i na direktnom nivou.

J. Pl.

 

 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search