Zbog komunikacijskog jaza među decom koja govore i uče na srpskom, odnosno mađarskom jeziku, u Subotici se sve češće može čuti engleski jezik zbog čega Gradska uprava traži od Ministarstva prosvete da se mađarski jezik ponovo izučava u školama, ali ne fakultativno, već da bude izborni predmet koji bi se ocenjivao.
Prvi zahtev grad je Ministarstvu uputio još pre tri godine, ali Subotičani nikada nisu dobili odgovor zbog čega su ga obnovili sa ubeđenjem da njihov predlog može preventivno da utiče na komunikacijski jaz među mladima koji u školama, na treninzima i drugim slobodnim aktivnostima ne razumeju jedni druge već razgovaraju na trećem, stranom, jeziku.
- Obnovili smo zahtev u nadi da ćemo uspeti da uvedemo mađarski jezik u školski program kao izborni predmet koji bi se ocenjivao. Izučavanjem jezika sredine uči se tolerancija i suživot. Naši đaci na školskim hodnicima i na treninzima pričaju na engleskom jeziku, jer ne znaju mađarski, ali ni srpski jezik, a to znači da se međusobno ne razumeju zbog čega ne mogu ni da doživljaju jedni druge bliskima - kaže Ljubica.
U Gradskoj upravi kažu da je Subotica specifična multinacionalna sredina i da bi obrazovanje trebalo prilagoditi tim specifičnostima. Zbog uvođenja neobaveznog učenja mađarskog jezika u gradu, u kojem od ukupnog broja stanovnika 35 odsto čine Mađari, znanje mađarskog jezika je ispod svakog nivoa.
Ljubica Kiselički kaže da su roditelji čija deca fakultativno uče mađarski očajni pošto takav vid nastave ne daje dobre rezultate, a oni u poznavanju tog jezika vide šansu za većim mogućnostima zaposlenja i izlaskom getoizacije mladih Subotičana.
- Obrazovanje bi trebalo da bude definisano prema učenicima, njihovim roditeljima i lokalnim samouprava. Osećamo se obaveznima da odgovorimo na česte zahteve roditelja da deca treba da nauče jezik društvene sredine u školi, a to može samo ozbiljnim pristupom tom predmetu i ocenjivanjem - kaže Ljubica Kiselički.
Sandra Š. Vukov je majka devojčice koja će sledećeg septembra krenuti u prvi razred i smatra da bi njena ćerka trebala da savlada mađarski jezik, ali očekuje da i njeni vršnjaci koji uče na mađarskom nauče jezik zemlje u kojoj žive.
- Imala sam u školi obavezne časove mađarskog jezika i sada mi to puno znači. Volela bih da i moja ćerka nauči taj jezik, pre svega jer su nam prve komšije Mađari. Ako ostane da živi u Subotici sigurno će imati više šansi za posao bude li tečno govorila jezik društvene sredine - kaže Vukovićeva.
Sana Horvat kaže da njen sin sa vršnjacima kojima je maternji jezik srpski, na ulici, u školi i putem interneta razgovara na engleskom jeziku.
- Sin ima obavezni srpski jezik u školi kao nematernji, ali ga loše govori zbog čega se oseća nelagodno, a kako druga deca koja pohađaju nastavu na srpskom ne govore mađarski često ih čujem da pričaju na engleskom. Bilo bi dobro da se mađarski kao nekada ocenjuje, jer što više jezika znamo tim smo bogatiji - zaključuje Sana Horvat.
info: Biljana Vučković