Ovaj izveštaj je nastavak praćenja ekološkog incidenta koji se razotkrio kada je je došlo do požara u Intercordu, za sve pogledati link ovde!
Po današnjem popodnevnom obilasku muljnih kaseta moglo se utvrditi da su gotovo sva žarišta, mesta dimljenja po obodima muljnih kaseta prekrivena, osim na jednom mestu koje se tek pažljivim zagledanjem moglo nazreti da jedan otvor "radi" - dimi. Taj jedini otvor realno je van dometa kašike bagera koji je na sva ostala mesta do sada nasuo zemlju koja su dimila na nasipu između treće i četvrte kasete.
U nastavku tekstovi koleginice Isakov o rezultatima nalaza ispitivanja zemljišta itd...
Ipak, opasni otrovi u tlu
Dok je gradska uprava tri sedmice bila zabavljena traženjem vlasnika placa, Subotičani su udisali dim sa zgarišta zatrovanog izuzetno visokim koncentracijama otrovnog hroma.
Iako je obećao da će pred građane izaći sa podacima o tome da li je i u kojoj meri došlo do trovanja vazduha i tla na gradskom zemljištu sa kojeg se već mesec dana emituje zagušljiv crni dim, dr Atila Čengeri, član Gradskog veća zadužen za zdravstvo i životnu sredinu, potpisao je tek šturo obaveštenje postavljeno na sajtu grada. U obaveštenju navodi da su analize tla urađene u subotičkom Zavodu za javno zdravlje pokazale da na prostoru oko bivših kožara postoji prisustvo hroma i cinka iznad granica dozvoljenih za ove elemente. Ne navodi se u kojoj meri je to zagađenje, niti koji su drugi elementi prisutni. Doduše, analiza Zavoda za javno zdravlje je tek delimična, i očekuje se i obrada organskih materija koje radi Zavod za javno zdravlje grada Beograda.
Međutim, dr Zorica Kukić Mamužić načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju zavodu za javno zdravlje kaže za "Politiku" da su uzorci uzimani sa više mesta i da na svim lokacijama postoji prisustvo visoke koncentraciju hroma i cinka. Na svim mestima njihova koncentracija prelazi maksimalno dovzvoljene vrednosti određene pravilnikom iz 2010. godine, kao i vrednosti nakon kojih je potrebno uraditi sanaciju terena. Na jednom delu placa i to delu koji je bliže naseljenim kućama u okolini, koncentracija hroma je izuzetno visoka.
- Hrom je toksičan i kancerogen i veliki je problem što se on sliva u podzemne vode i postoji velka mogućnost da se pojavi na drugom mestu, - kaže dr Kukić Mamužić.
Ona kaže da se za sada ne može reći kakve dugoročne posledice po zdravlje stanovnika može da ima činjenica da su građani Subotice više od mesec dana izloženi neprestanom udisanju dima koji nastaje kao hemijska reakcija na prostoru bivše kožare. - Ovi elementi se smatraju zagađenjem i oni, načelno govoreći, treba da budu eliminisani iz vazduha, - kaže ovaj stručnjak.
Ono što je u ovoj situaciji sigurno je da su se ove otrovne materije slile u podzemne vode, a to je pospešila i činjenica da je požar gašen vodom. Čak je preporuka koju je dr Čengeri više puta ponovio bila da se čeka kiša da ugasi dimljenje na gradskom zemljištu. Još pre dva dana, iz Gradske kuće je naloženo da "Čistoća i zelenilo" ponovo prska vodom ovo zgarište i da tek nakon toga krene u nasipanje zemljom.
U početku je bilo jasno da se požar, a potom i dimljenje kao hemijska reakcija dešavaju na prostoru opterećenom opasnim elementima zbog bivših pogona kožare, i razumno je bilo u najkraćem roku preduzeti mere koje bi sprečile zagađenje i vazduha i tla. Namesto toga, gradska uprava je tri sedmice bila zabavljenja traženjem vlasnika placa, a kada su utvrdili da je to gradsko zemljište, onda su procenili da je dovoljno čekati kišu i građanima savetovati zatvaranje prozora. Utisak je da ni analiza tla ne bi bila urađena da uznemireni građani nisu pozivali inspekcije, a da bi izostala bilo kakva reakcija gradske vlasti da mediji nisu neprestano izveštavali o ovome. Čak i poslednji put kada je izašao pred novinare dr Čengeri je tvrdio da količina štetnih materija ni teorijski ne može biti kancerogena, a da su nesnosni mirisi sa ovog terena "olfaktorni utisak" .
Tako je gradska uprava potpuno nespremno i olako pokušala da se nosi sa u poslednje vreme sigurno najvećim akcidentom u širem centru grada. Ispit u očuvanju životne sredine nisu položile ni brojne nevladine i civilne organizacije sa pridevom "ekološke", inače tako aktivne u organizovanju rok koncerata i raznih radionica, jer se ni jedna nije oglasila ovim povodom. Verovatno su procenile da ne treba da ljute gradski budžet iz kojeg dobijaju donacije. Kako "Politika" saznaje za narednu sedmicu su planirani prvi sastanci na temu kako sanirati teren koji se i dalje dimi.
Zemljište zagađeno i organskim materijama
Gradski zavod za javno zdravlje Beograda dostavio je Subotici tražene analize organskih zagađivača na prostoru između deponije i preduzeća "Interkord" koje je gorelo duže od mesec dana. Prema rečima Vjekoslava Kezića, dipl. hemičara iz Zavoda za javno zdravlje Subotice, uzorci su uzeti sa četiri lokacije, jedna unutar fabrike "Interkord" koja se bavi recikliranjem plastike, a ostala tri iz laguna bivših kožara. Na svim lokacijama pronađeni su ugljovodonici, ugljenik od "C-10" do "C-40", i stalati, štetne kiseline prisutne u plastikama, u količinama koje su iznad granica dozvoljenih vrednosti. Stalati kao štetne materije su samo na jednom mestu, pronađeni u koncentraciji koja ne samo što je iznad dozvoljenih vrednoti već zahteva i remedijaciju, odnosno saniranje tla.
Prema Kezićevim rečima ove povišene vrednosti organskih zagađivača znače da je potrebno i dalje pratiti ovo zemljište. Takođe, ovde postoji i potencijalna mogućnost spiranja štetnih materija u podzemne vode, te je zato potrebna povećana opreznost.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da je prisustvo ovih štetnih materija upozoravajuće, ali da mnogo više zabrinjava postojanje hroma i cinka daleko iznad dozvoljenih i remedijacionih vrednosti. Posebno je opasan hrom kao štetan i kancerogen element a kojim je, očigledno, čitav ovaj prostor gradskog zemljišta natopljen. Do sada je kao privremeno rešenje naneta određena količina zemlje, ali grad još nije izneo plan kako će rešiti ovaj ekološki problem.