Nacionalna služba za zapošljavanje potpisala je Memorandum sa 13 gradskih institucija kako bi se olakšalo snalaženje i regulisanje statusa povratnika bilo da je reč o ličnoj odluci ili o readmisiji.
Subotica – Svake sedmice, u proseku, jedna osoba pokucala je na vrata Nacionalne službe za zapošljavanje u pokušaju da nakon što se vratila u našu zemlju reši sve administrativne poslove vezane za svoj status. Potrebno je dobiti lična dokumenta, upisati decu u školu, pronaći posao, a snalaženje u tome nije uvek jednostavno.
Kako bi se povratnicima i licima vraćenim kroz readmisiju olakšao početak novog životnog poglavlja subotička filijala Nacionalne službe za zapošljavanje potpisala je Memorandum o saradnji sa još 13 gradskih institucija.
Kako objašnjava Verica Vujadinović, direktorka subotičke filijale NSZ potpisivanje Memoranduma obavljeno je u okviru Migracionog servisnog centra, čije sedište je u filijali NSZ, a njime se definiše saradnja u pogledu planiranja, sprovođenja i praćenja usluga i podrške u zapošljavanju povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji i lokalno osetljivog stanovništva.
„Cilj Migracionog centra je da našim povratnicima, našim porodicama, našim ljudima koji su nekada otišli da rade u inostranstvo, i koji se sve više vraćaju pružimo prvu podršku prilikom prijave na evidenciju, uputimo ih na kontakt osobu prilikom izrade dokumenata u Policijskoj upravi. Pošto nam se vraćaju porodice sa decom, da one koji nemaju završeno osnovno obrazovanje, uputimo u osnovne škole. Nakon toga je neophodno da završe i srednje obrazovanje, ako je moguće, ili neku obuku. Za ovih godinu dana koliko je trajao projekat, evidentirano je 52 lica koja su se vratila i tražila usluge i koja smo usmerili dalje da se snađu u radu i obrazovanju“ kaže Vujadinović.
Prema evidenciji subotičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje povratnici su mahom iz Nemačke, Malte, Velike Britanije, Austrije, Slovačke i Sjedinjenih Američkih Država. Među povratnicima dve osobe su se opredelile za samozapošljavanje, jedna je otvorila frizerski salon, a druga radi u oblasti tekstila. Jedan broj lica pokušava da pronađe posao u Sloveniji, a Vujadinović kaže da je zanimljivo da im se javljaju i lica sa deficitarnim zanimanjima, što može da bude interesantno potencijalnim poslodavcima. Inače, na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je u Severenobačkom okrugu je oko šest hiljada nezaposlenih , od toga u Subotici 3.300, u Bačkoj Topoli 1.400, a u Malom Iđošu 1.380.
Potpisnici Memoranduma uz Nacionalnu službu za zapošljavanje su gradska uprava Subotice, Centar za socijalni rad, Dom zdravlja, osnovne škole „Matko Vuković“, „Jovan Jovanović Zmaj“ i „Sečenji Ištvan“, Akademija ženskog preduzetništva, Crveni krst, Politehnitčka srednja škola, Edukativni centar Roma, Udruženje Roma „Ači“, u okviru KIRS-a poverenik za izbeglice grada Subotice i Hemijsko tehnološka škola
Politehnička srednja škola je od 2016. godine priznati centar aktivnosti u obrazovanju odraslih i direktor Iso Planić kaže da daju sertifikate u oblasti građevinarstva. „Mi smo verifikovani za standard kvalifikacija za zidare, armirače, rukovodioce građevinskom mehanizacijom, stolare i tesare“ kaže Planić što su sve oblasti koje mogu biti zanimljive povratnicima radi lakšeg zapošnjavanja.
U ime Edukativnog centra Roma, Stevan Nikolić kaže da je kroz dugogodišnje aktivnosti dobro upoznat sa potrebama povratnika. „Bitno je da smo se umrežili, uspostavljena je međusobna saradnja kroz institucije i to olakšava početak njihovog novog života u novoj sredini. Uključene su sve relevantne institucije i bitno je da se podržamo i da smo prisutni i u institucijama, ali na terenu kako bi raspolagali ažurnim podacima i da dobro poznajemo situaciju među povratnicima“ kaže Nikolić.
A.I.
(foto: Dualno obrazovanje u oblasti građevinarstva - Politehnička škola)