Interna medicina je posvećena proučavanju, lečenju i prevenciji bolesti unutrašnjih organa, kao što su srce, pluća, krv i krvni sudovi, organi za varenje, bubrezi i drugi. Ova grana medicine obuhvata različite subspecijalnosti kao što su kardiologija, endokrinologija, gastroenterologija, reumatologija, nefrologija i imunologija.
Internistički pregled predstavlja najveći stepen brige za zdravlje, jer omogućava postavljanje dijagnoze u najsloženijim zdravstvenim situacijama. Pregled obavlja internista, a po potrebi mogu se obaviti i dopunske analize kod drugih specijalista i subspecijalista kako bi se rezultati objedinili i kako bi se utvrdilo tačno stanje pacijenta. Upravo zato, ove preglede je moguće obaviti samo u većim zdravstvenim ustanovama u kojima radi veliki broj lekara različitih specijalizacija.
Čime se bave internisti?
Interna medicina obuhvata veliki broj najrazličitijih aktivnosti. Internisti, takođe poznati kao internistički lekari, prikupljaju anamnestičke podatke od pacijenata i njihovih rođaka, obavljaju fizikalne preglede i koriste dijagnostičke procedure kako bi preventivno delovali ili postavili tačnu dijagnozu bolesti.
Odgovornosti interniste su višestruke. Pored pružanja medicinskog tretmana, internisti imaju ulogu edukovanja pacijenata o promeni životnih navika, pružanju psihološke podrške, propisivanju i uputstvima za upotrebu lekova. Takođe, internista konsultuje stručnjake iz drugih medicinskih specijalnosti kako bi obezbedio sveobuhvatnu prevenciju i lečenje.
Sve navedeno ukazuje na to da interna medicina ima ključnu ulogu u očuvanju opšteg zdravlja i dobrobiti odraslih osoba. Kroz sveobuhvatan pristup, internisti pružaju holističku negu pacijentima, obezbeđujući im potrebne medicinske resurse i podršku u svakom aspektu njihovog zdravlja.
Zbog čega se danas teško dolazi do pregleda kod interniste?
Uprkos mogućnosti zakazivanja tokom čitavog meseca, građani i dalje imaju poteškoća da dobiju termine kod endokrinologa, gastroenterologa ili neurologa, pa i internista. Lekari opšte medicine često nemaju dovoljan broj termina kod određenih specijalista, a neki lekari su mesecima zauzeti. Mnogi pacijenti upravo iz tih razloga odustaju od čekanja na pregled u državnim medicinskim ustanovama i odlaze na preglede u privatne zdravstvene ustanove.
Dodatni problem sa kojim se pacijenti suočavaju jeste činjenica da lekar opšte medicine mora uputiti pacijenta kod interniste ili oftalmologa u svojoj ustanovi, kako bi se dalje pacijent uputio na određene preglede. Čak i kada pacijent ode kod privatnika, mora se ponovo vratiti kod lekara opšte medicine kako bi mu otvorio bolovanje ili propisao terapiju, što predstavlja dupliranje posla.
Podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje iz Beograda pokazuju da je u privatnim zdravstvenim ustanovama u prestonici tokom 2021. godine obavljeno čak 1.650.120 poseta lekaru. Od tog broja, čak 1.276.041 su bili prvi pregledi, dok je postavljeno 1.167.936 dijagnoza. Još značajniji podatak je da se tokom perioda od 2012. do 2021. godine beleži konstantan trend rasta poseta specijalističkim službama u privatnom sektoru. Broj prvih poseta je porastao za gotovo četiri puta, dok je ukupan broj poseta porastao za 3,2 puta.
Ukoliko želite da dođete do najboljih internista koji rade u privatnoj praksi, predlažemo vam da pretražite bazu sajta Hipokratija. Na jednom mestu ćete pronaći sve zdravstvene ustanove koje rade u našoj zemlji, od Subotice do Vranja ali i iskustva koja su drugi pacijenti imali prilikom pregleda. Na taj način ćete moći da izbegnete ustanove u kojima se na pregled čeka dugo ili je njihova cena veća nego inače. Ukoliko želite, i vi možete svoje iskustvo podeliti sa drugima i tako pomoći svima koji se nalaze u dilemi gde će zakazati internistički pregled.
Kako izgleda internistički pregled?
Imajući u vidu sveobuhvatnost, ovo su najvažniji lekarski pregledi koje treba svaka osoba starija od 40 godina da obavi jednom godišnje. To znači da preglede kod internista ne treba preskakati. Iako vam može delovati da ih je komplikovano zakazati, ne treba da odustajete. Uprkos dugačkim listama čekanja u državnim ustanovama, u našoj zemlji postoji veliki broj privatnih ordinacija u kojima je moguće izvršiti ove preglede u bilo kom trenutku.
U internistički pregled spada sistematski kardiološki pregled koji obuhvata ultrazvuk i EKG srca, holter koji obavlja 24-satno snimanje, kao i test opterećenja. Radi se i endokrinološki pregled kojim se utvrđuje da li postoje problemi sa štitnom žlezdom, ali i nadbubrežnim i polnim žlezdama, tj. jajnicima kod žena i testisima kod muškaraca.
Nefrološki pregled bavi se pitanjem uro-genitalnog sistema. Veoma čest zdravstveni problem kod oba pola jesu infekcije urinarnog trakta. One se vrlo lako otkrivaju i leče antibioticima, ali za detaljnije sagledavanje neophodan je urološki pregled sa ultrazvukom. Njime se stiče jasna slika položaja, veličine i strukture bubrega, izgleda i veličine bešike, a kod muškaraca i prostate i veličine i strukture testisa.
Gastroenterološki pregled se bavi bolestima sistema za varenje i jetre. Njega čine gastroskopija, tj. vizuelni pregled zidova jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva i kolonoskopski pregled kojim se ocenjuje stanje na unutrašnjoj površini debelog creva.