Svetska nedelja dojenja, 1-7. avgusta 2021. godine

Kategorija: 

Svetska nedelja dojenja se obeležava prve nedelje avgusta od 1992. godine, sada već u više od 170 zemalja sveta. Obeležavanje ima za cilj povećanje znanja i svesti javnosti o značaju i prednostima dojenja, kao i obezbeđivanje podrške dojenju. Svetska alijansa za podršku dojenju je inicirala ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje, a ove godine je slogan obeležavanja „Dojenje je naša zajednička odgovornost”. U Srbiji se Nacionalna nedelja promocije dojenja obeležava 40. nedelje u godini koja simbolično predstavlja trajanje trudnoće.

Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Ono predstavlja standard ishrane jer je ne samo po sastavu već i po količini prilagođeno uzrastu deteta i njegovim potrebama. Sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije deteta i štiti ga od mnogih infekcija i alergija.

Dojenje je mnogo više od hranjenja. To je proces uzajamnosti. Sisanjem, osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije.

Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah posle porođaja kao prirodni nastavak spone majke i deteta. Prvi podoj trebalo bi da bude odmah posle porođaja jer je novorođenče već tada spremno da sisa (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks). Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu” odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mleka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja.

Posebno je važna podrška zaposlenim majkama koje zbog prirode posla kojim se bave moraju da se vrate na posao vrlo brzo nakon porođaja. Ovim majkama bi poslodavci trebalo da omoguće da doje na radnom mestu. Istovremeno, važno je usvojiti javno zdravstvene politike koje ohrabruju žene da doje na radnom mestu i u javnosti. Kako bi se obezbedila optimalna ishrana odojčeta važno je i ograničiti marketing zamena za majčino mleko.

Brojni su načini na koje porodica i prijatelji mogu podržati majku da doji. Ohrabrite majku da doji. Pomozite majci sa bebom između podoja kako bi mogla da se odmori ili odspava. Pripremite joj hranu bogatu energijom, vitaminima i mineralima kako bi imala dovoljno mleka. Odmenite je u obavljanju kućnih poslova. Podržite je da pohađa školu roditeljstva i nauči više o prednostima dojenja....

Prethodne godine na kampanje povodom obeležavanja Svetske i Nacionalne nedelje dojenja je značajno uticala pandemija COVID- 19. Ograničenje okupljanja, kao i opterećenje zdravstvenog sistema ograničili su rad savetovališta za trudnice i škola roditeljstva. Ove godine Svetska nedelja dojenja usmerena je na povezivanje svih aktera za podršku dojenju na svim nivoima.

Podržite i vi dojenje, pomozite majkama!

Prim. mr sc. med dr Nada Kosić Bibić, spec. socijalne medicine
Načelnik Centra za promociju zdravlja

Custom Search