У нашој земљи се током 2021. године спроводи студија „Процена безбедног управљања септичким и сабирним јамама у Србији“ у реализацији Министарства здравља, Министарства заштите животне средине и Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", а уз подршку Светске здравствене организације. Истраживања на терену ће спроводити мрежа Институа/Завода за јавно здравље, свако на свом округу. Студија има за циљ анализу стања у области сакупљања, пражњења, одвожења и третмана отпадних вода и фекалних материја из пољских тоалета, септичких и сабирних јама и малих канализационих система у Србији.
Према дизајну студије предвиђено је да у истраживању учествују сеоски школски објекти, сеоске амбуланте домова здравља и градска и сеоска домаћинства која имају тоалете прикључене на септичке јаме или пољске тоалете.
У Севернобачком округу ће се студија спроводити у периоду април-септембар, а теренски део и обилазак објеката и домаћинстава, са попуњавањем званичног упитника од маја месеца. У склопу студије ће екипе Одељења хигијене Завода за јавно здравље Суботица вршити хигијенско-санитарне надзоре наведених објеката на терену.
Према подацима ранијих истраживања, 40,4% нашег становништва је прикључено на санитационе уређаје за одлагање фекалних отпадних вода на лицу месту, као што су септичке јаме и пољски тоалети (12,3% у градским и 72,5% у сеоским срединама). Подаци о сакупљању, пражњењу, транспорту, третману и поновној употреби фекалних отпадних вода из септичких јама се не прикупљају. Очекујемо да резултати ове студије могу да помогну у побољшању санитације у градским и сеоским срединама у целој земљи. Циљ студије је да развије методологију и инструмент за прикупљање података о безбедном управљању фекалним отпадним водама из септичких и сабирних јама, као и да унапреди ову област. Адекватни подаци ће омогућити боље планирање третмана фекалних материја и безбедно одлагање фекалног муља.