Nastup Tomislava Žigmanova (6. 11. 2020) na sjednici Skupštine Grada Subotice još jednom je potvrdio postojanje duboke krize unutar hrvatske zajednice u Republici Srbiji, zajednice koju godinama unazad politički pokušava predstavljati osoba bez legitimiteta, nametnuta od strane pojedinih oporbenih grupacija iz Beograda. U tom pogledu lekcija o funkcioniranju političkog parlamentarnog života, koju je Žigmanovu s govornice održao predsjednik Skupštine Grada Subotice Bálint Pásztor (SVM), a koju su govorima (SNS i SBB), pa i velikim pljeskom podržali i drugi vijećnici, najbolji je pokazatelj koliko političkim strukturama u Republici Srbiji nedostaje dostojan i dostojanstven partner utemeljen među Hrvatima.
Ne može se vječito kritizirati vlast i izigravati ugroženost, a od iste te vlasti snishodljivo tražiti privilegije za sebe, jer to prije svega nije praksa političkih odnosa, a nije ni pristojno. Na taj se način samo bespotrebno podižu tenzije, a štetu snose oni u čije se ime navodno govori. Tako se ne zastupaju interesi jedne manjinske zajednice i to sad već javno iznose i politički čimbenici izvan hrvatskog biračkog tijela. Osim toga, od sudionika u političkom životu Grada Subotice zahtijevati konsenzualni pristup, a unutar hrvatske zajednice provoditi torturu s političkim, medijskim i paramedijskim sotoniziranjem neistomišljenika, mogu samo oni s manjkom političkog kredibiliteta i moralnog integriteta.
Hrvatski demokratski forum poziva sve sudionike u političkom i društvenom životu na svim razinama u Srbiji i Hrvatskoj, da tih nekoliko pojedinaca okupljenih oko etnobiznisa u DSHV-u, HNV-u i ZKVH-u, međusobno povezanih prije svega rodbinskim odnosima i pohlepom za novcem, ne tretiraju kao predstavnike Hrvata u Republici Srbiji, jer oni to nisu. Hrvati ih kao takve ne priznaju i ne žele da oni u njihovo ime govore ili djeluju bilo kad i bilo gdje.
U vremenu koje slijedi Hrvati će se svakako izboriti za svoje pravo da imaju svoje legitimne predstavnike, a do tada bi bilo jedino ispravno da predstavnici vlasti Hrvate uvažavaju kao značajnu i prihvaćenu manjinsku zajednicu, kojoj se pružaju ravnopravni uvjeti za ostvarenje njihovih propisanih prava, ali bez udovoljavanja isključivo osobnim ambicijama pojedinaca.