U okviru obeležavanja Dana maternjeg jezika, u organizaciji fondacije Makedonsko sunce u petak 21. Februara održano je predavanje „Zaštita i unapređenja manjinskih jezika - očuvanje multikulturalizma i višejezičnosti”
Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) je 17. novembra 1999. godine proglasila 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika, u znak sećanja na smrt studenata u Daki (nekada Istočni Pakistan, danas Bangladeš), koji su poginuli u borbi za pravo da koriste svoj maternji jezik.
Prema postojećim procenama, gotovo svakodnevno u svetu nestane po jedan jezik, a lingvisti prognoziraju da će od oko 6.000 jezika, do kraja 21. veka odumreti više od polovine, čak i do 90 odsto. Usled dejstva raznih faktora, u prvom redu istorijskih, mnoge evropske zemlje imaju na svojoj teritoriji određene regionalno nastanjene autohtone grupe stanovništva koje govore drugačiji jezik od onog koji je jezik većine stanovnika. Mada se brojnost takvih posebnih jezičkih grupa značajno razlikuje od slučaja do slučaja, svima im je zajedničko da su u većem ili manjem stepenu suočene sa pretnjom postepenog nestanka. Imajući navedeno u vidu, u okviru Saveta Evrope nastala je ideja o usvajanju posebnog međunarodnog sporazuma, Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, koja je posvećena zaštiti ovih jezika.
Republika Srbija je još 2006. godine pristupila Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope, u cilju zaštite i unapređenja manjinskih jezika, da doprinese zaštiti i očuvanju multikulturalizma i višejezičnosti u Srbiji i Evropi. Ratifikacijom Povelje Srbija se obavezala da štiti sve manjinske jezike koji se govore u Srbiji i država, u skladu sa mogućnostima, preduzima mere kako bi se zaštitili i unapredili svi jezici koji se u tradicionalno koriste na njenoj teritoriji.
U okviru obeležavanja Dana maternjeg jezika, a u organizaciji fondacije makedonsko sunce u petak 21. Februara održano je predavanje „Zaštita i unapređenja manjinskih jezika - očuvanje multikulturalizma i višejezičnosti u Srbiji“.U cilju promovisanja jezičke i kulturne raznolikosti i višejezičnosti. Fondacija makedonsko sunce svake godine obeležavanje ovog dana posvećuje određenoj
temi koja je u vezi sa očuvanjem i promovisanjem maternjeg jezika jer smatra da je za unapređenje kvalitetnog obrazovanja za sva lica i njegovo promovisanje, povećanje dostupnosti, osiguranje ravnopravnosti od suštinskog značaja postojanje obrazovanja na maternjem jeziku.
Svesna značaja obrazovanja za očuvanje, unapređenje i razvoj identiteta pripadnika nacionalnih manjina koji žive u Republici Srbiji, naša država je stvorila uslove da učenici pripadnici nacionalnih manjina pohađaju celokupnu nastavu na maternjem jeziku, a kada to nije moguće, pre svega zbog broja učenika, obezbeđeno im je učenje maternjeg jezika sa elementima nacionalne kulture. Celokupno
obrazovanje na maternjem jeziku, osim na srpskom, izvodi se na još 8 jezika, a na još 6 jezika se izučava u okviru nastavnog predmeta Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture.