Ulaganja u mere podrške porodici tek predstoje
Na Pres konferenciji Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Subotici о merama podrške porodici kojima Grad Subotica uveliko doprinosi populacionoj politici Vlade Srbije i pokrajinske Vlade, govorili su PR Gradskog odbora Jasmina Stevanović i dr Aleksandar Radulović, načelnik Centra za vantelesnu oplodnju subotičke Opšte bolnice.
Mnogo toga urađeno je u ovoj oblasti proteklih nekoliko godina, a u SNS-u već najavljuju nova ulaganja u pronatalitetnu politiku na nivou grada.
Konačno otvoren Centar za vantelesnu oplodnju u subotičkoj Bolnici u koji je samo Grad od 2016.godine za adaptaciju prostora za vantelesnu oplodnju u subotičkoj Bolnici izdvojio sredstva u iznosu od oko 17,5 miliona dinara, samo govori u prilog ovoj činjenici. O značaju otvaranja Centra govorio je Aleksandar Radulović:
„Krenuli smo u formiranje Centra za vantelesnu oplodnju zbog aktuelnih problema koji se dešavaju, a to je da ima sve manje porođaja, natalitet je prilično nizak i postoji negativan prirodan priraštaj, što utiče na demografska kretanja. Samo jedan segment je rađanje, a mi smo gledali da ga popravimo u ovoj sredini. Smatra se da svaki sedmi par u našoj zemlji ima problem sa neplodnosti, a to je negde oko 17. Rukovodeći se time i trudeći se da unapredimo našu bolnicu i dovedemo je na nivo tercijalne zdravstvene ustanove, što verujemo da će uskoro da bude, počeli smo realizaciju ovog projekta, koji je imao podršku grada, pokrajine i ženskog udurženja. Projekat se malo odužio, ali odgovornom politikom lokalne samouprave i gradonačelnika Bogdana Labana, on se i završio.
-Subotica je dospela na mapu evropskih centara za VTO, a usluge se probližuju svim građanima Srbije koji će ovde dolaziti na reše problem neplodnosti – rekao je dr Radulović.
Bez obzira na to što se na nivou države izdvajaju značajna sredstva za prvo, drugo, treće i četvrto rođeno dete i što je pokrajina uvela niz novih mera za podsticanje nataliteta, pohvalno je da mi kao Grad itekako vodimo računa , pratimo i unapređujemo mere populacione i pronatalitetne politike koje imaju za cilj da se, kroz različite usluge ali i razvoj infrastrukture, roditelji ohrabre za proširenje porodice.
U Skupštinsku proceduru, kako je navela Jasmina Stevanović, uvrštena je izmena Odluke koja se odnosi na ostvarivanje prava na troškove za vantelesnu oplodnju , koja će omogućiti većem broju žena da apliciraju za sredstva iz Budžeta grada (povećali smo starosnu granicu za četvrti pokušaj na 44 godine i uveli finansiranje prvog pokušaja veštačke oplodnje za drugo dete).
Kako navode u Srpskoj naprednoj stranci u Subotici, prethodne godine Grad je aplicirao na Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike a ideja projekta bila je da se kroz inovativne servise i razvoj infrastukture kao i dodatne sadržaje podstiču roditelji da ostanu i podižu decu u našem gradu. Na osnovu toga usledila je rekonstrukcija centralne kuhinje Predškolske ustanove Naša radost.
Nemoguće je odgovoriti zahtevu roditelja i podstaći demografski razvoj bez nedovoljnog ulaganja u predškolsku ustanovu.
„Aplicirali smo i ove godine kod nadležnog Ministarstva za sredstva za podsticanje demografskog razvoja koje je projektovala Vlada Republike Srbije. Aplicirali smo za nekoliko mera koje podrazumevaju nabavka opreme za VTO Centar u subotičkoj bolnici, izgradnju dečjih igrališta u udaljenim mesnim zajednicama, nabavku opreme za vrtiće, nabavku mini-busa za potrebe prevoza dece, podršku poljoprivredi kroz davanje bespovratnih sredstava porodičnim gazdinstvima i niz manjih mera.
Odlična saradnja koju smo imali do sada, dobri projekti koje smo predložili i kao rezultat toga, dobre mere usmerene na pronatalitetnu politiku, sve to su činjenice koje je ministarstvo prepoznalo i sigurna sam da će umeti da prepoznaju kvalitet projekata koje smo delegirali“ rekla je Jasmina Stevanović.