Sinoć je u organizaciji HKC "Bunjevačko kolo" održan prvi „Festival tradicijskog pjevanja“.
Ovaj festival je bio prava prilika da se pokaže kako se tradicijska pjesma njeguje na našim prostorima koja nas sve spaja i istovremeno pokazuje našu različitost.
Na Festivalu je učestvovalo devet grupa koje su stigle iz: Đakova, Vinkovaca, Starog Topolja, Novog Sada, Kikinde, Bečeja i Subotice, i one su se predstavile sa po dve pesme, a stručni žiri je ocenjivao stil pevanja, intonaciju, scenski nastup, način izvođenja, dinamiku, disanje i izvornost.
Članovi žirija su bili:
Duško Topić - Predsjednik (iz Osijeka)
Mirjana Raić Tepić - član (iz Novog Sada)
Tamara Štricki Seg - član (iz Subotice)
U nastavku je tekst, prilog iz konferanse koji je poslala, a i vodila festival, Ksenija Benčik.
***
Festival je potpomogao Grad Subotica, Veleposlanstvo R Hrvatske u R Srbiji, Osječko-Baranjska Županija, Zavod za kulturu Vojvođanskih Hrvata i Hrvatsko nacionalno vijeće.
Na početku ste čuli Žensku pjevačku skupinu „Prelje“ Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačkog kola“ koje su se predstavile pjesmom „Kolo igra, tamburica svira“.
Prvi od gostiju će nam se predstaviti Ženska pevačka grupa KUD-a „Svetozar Marković“ iz Novog Sada
Ženska pevačka grupa KUD-a „Svetozar Marković“ osnovana je februara 2018. godine, članice imaju od 14 do 25 godina. Nakon samo tri meseca rada uzele su učešće na Vokalnom etno festivalu u Negotinu, gde su osvojile Diplomu za nastup u kategoriji tradicionalnog pevanja. Nastupaju na raznim, manjim i većim, manifesticijama u Opštini Novi Sad. Ovim učešćem imaju cilj da pokažu šta su još naučile, koliko su napredovale kao i da ostvare kontakt sa drugim učesnicima i pevačkim grupama.
Voditeljica grupe je Martina Vukobrat
Izvode:
-„Sitan kamen, do kamena“ - đurđevdanska pesma iz Pirota. Specifično je što iz strofe u strofu melodija modulira za sekundu i na kraju ima tipičan izvik „i“.
-„Raslo je drvo topolovo“ je pesma u sovre iz sela Crnuća, sa Rudnika. Pesma koja se peva za vreme slavskog ručka, a može da se izvodi na svadbama i prilikom drugih veselja. U ovoj pesmi je opevano tradicionalno gostoprimstvo, tj. odnos domaćina prema gostima je predstavljen kao odnos sokola prema svojim sokolićima.
Sa nama je večeras Ženska pjevačka skupina „Skladovke“ iz Đakova
KUD „Sklad“ Đakovo osnovan je davne 1863. godine kao pjevačko društvo, a prvi mecena Društva je bio biskup J. J. Strossmayer. Društvo je nastupilo na svim značajnim smotrama u zemlji, u Bosni i Hercegovini, Austriji i Makedoniji. Rad folklora se intenzivira krajem 70-tih godina. Društvo danas broji 300-njak članova u raznim sekcijama, a folklor njeguje izvornost i običaje. U sklopu KUD-a „Sklad“ 2013. godine, povodom obilježavanja 150-te godišnjice KUD-a, osniva se ženska pjevačka skupina „Skladovke“. Tijekom ovih pet godina „Skladovke“ su imale nekoliko zapaženih nastupa i to: Županijsko natjecanje, nastup na „Brodskom kolu“ i nastup na 4. natjecanju hrvatske tradicijske vokalne glazbe – Zagreb 2017. godine, gdje dobivaju brončanu plaketu. U lipnju 2017. godine snimaju svoju prvu autorsku pjesmu „Vezovi“, kojom su se predstavili na otvaranju „51. Đakovačkih vezova“, a u listopadu iste godine snimaju drugu autorsku pjesmu „Torba“.
Predstaviće se sa pjesmama:
-Berbanac – deseteračka pjesma iz sela Trnava kod Đakova
- Nije jorgan perina – izvorna slavonska pjesma
Voditelj skupine je Nikola Šuća
Akademsko društvo za negovanje muzike “GUSLE” dolazi nam Kikinde
Ženska pevačka grupa Akademskog društva za negovanje muzike “Gusle” radi i funkcioniše u raznim formama od samog osnivanja društva, 1876. Godine. Najpre je bila organizovana kao hor devojaka, tokom vremena se razvila u pevačku grupu koja se bavi negovanjem tradicionalnog zvuka, najpre Banata, a onda i ostalih oblasti Srbije. Grupu čine članice uzrasta između 14 i 24 godina, koje su do sada osvajale publiku i nagrade širom naše zemlje od kojih posebno izdvajamo osvojenu diploma za 1. Mesto u oblasti tradicionalnog pevanja, na Vokalnom etno festivalu mladih, održanom ove godine u Negotinu.
Rukovodilac grupe je specijalista za tradicionalnu igru, Magdalena Popov.
Izvode:
-Majka Mari kose plela- jednodelna pesma u trodelnom ritmu, izvodi se u 3 glasa. Pesma lirskog karaktera, zabeležena u okolini Kikinde
-Oči moje graoraste boje- Pesma iz Centralne Srbije, sa Rudnika. Pesma na bas, izvodi se u 2 glasa.
*
Sa nama su večeras i članovi Muške vokalne skupina KUD-a „Tena“ „Bećarine“ iz Đakova
Utemeljeni 2000. godine kao sekcija KUD-a Tena. Inicijatori su bili Ivica Prepunić-Gito i Jakob Mandić-Jakša.
Osnovno zanimanje je sa starom izvornom šokačkom pjesmom u
a cappella izvođenju, a znamo posegnuti i za starim instrumentima i tamburama kao i autorskom pjesmom.
Izdali 6 nosača zvuka, 6 spotova, 1 Spomenicu Bećarine 2000-2010.
Naše dvije pjesme Moja duša Tvrtka Gačića (2008.) i Zlatovez Zdravka Carevića (2012.) dobile su prvu nagradu na Požeškom festivalu za najslavonskiji tekst.
Pjesma Moja duša doživjela je do danas preko 1,200.000 pregleda na JouTube
Voditelj Vladimir Moskalj
Glazbeni voditelj: Tomislav Radičević, prof.
Izvode:
- Kupi mi dado volove, pjesmu vodi Vladimir Moskalj
- Kiša pada, dika u livada, pjesmu vodi Mata Pavić ; to su izvorne, tradicijske pjesme sa slavonskih prostora, zapisao Julije Njikoš
Sljedeći je Ženski vokalni sastav Medicinske škole, Subotica
Ženska vokalna skupina Medicinske škole Subotica je nastala 2018. godine, iz ideje da se tradicijska glazba njeguje na području strukovnih škola. Osnovateljica skupine je nastavnica glazbene kulture Emina Tikvicki, a skupina trenutno broji devet članica. Cilj je da se na amaterskom području njeguje vokalna glazba i obilježavaju važni školski datumi uz prigodan program, kao i da se među omladinom stekne i razvije ljubav prema zajedničkom muziciranju, kako tradicionalnom, tako i klasičnom zborskom.
Izvode:
-„Čije je ono devojče (Đurđele)“
-„Oro se vije kraj manastira“
“Čije je ono devojče” je srbijanska izvorna pjesma iz istočne Srbije, skupina će je izvjesti jednoglasno po zapisu sa audio primjera Svetlane Stević, pjesma je u 7/8 taktu, u tempu rubato. Nasuprot njoj, izvorna pjesma “Oro se vije” iz Bosilegradskog Krajišta, južne Srbije izvješće se po zapisu ženskog zbora srednje glazbene škole “Mokranjac” iz Beograda. Pjesma je također u 7/8 taktu, ali posve živahnijeg karaktera uz koji se može zaigrati kako sam tekst pjesme govori. Pjesma je sa samog juga Srbije što ukazuje na uporabu makedonskoga jezika.
Iz Vinkovaca nam dolazi Ženska pjevačka skupina KUD-a „Izvor“
Kulturno umjetničko društvo 'Izvor' osnovano je dana 06. svibnja 2008. godine. Započeli smo s radom u cilju okupljanja i animiranja stanovnika vinkovačkog prigradskog naselja Vinkovačko Novo Selo. Danas KUD 'Izvor' broji više od šezdeset (60) članova, koji su organizirani u dvije (2) skupine: Odraslu i Dječju skupinu, koje čine: plesači, pjevači i svirači. Plešemo i pjevamo koreografirane plesove i pjesme iz različitih krajeva RH, kao što su: Slavonija, Baranja, Bunjevci, Posavina, Bizovac i Valpovo.
Izvode:
-„Poleglo je zlatno polje“
-„U našem selu“
Pjesme su tradicijske slavonske pjesme iz vinkovačkog i županjskog kraja.Voditeljica skupina: gđa Karmela Čengić
Sa nama je Ženska pevačka grupa „Bereginje“, KUD „Đido“, Bečej
Ženska pevačka grupa „Đido“, a od decembra 2017. godine „Bereginje“, KUD-a „Đido“ iz Bečeja broji petnaest članica, uzrasta od 12 do 21 godine. Nastupale su na raznim manifestacijama u Opštini Bečej, bile su gosti koncerta Pevačke grupe „Arhaika“, Centra za negovanje tradicionalne kulture Abrašević u Kragujevcu i maja 2018. godine uzele su učešće na Vokalnom etno festivalu u Negotinu, gde su osvojile III nagradu u kategoriji tradicionalnog pevanja.
Izvode:
-„Vetar duva od Morave“ je iz Takova. To je ljubavna pesma, „na bas“.
-„Da sam izvor voda ‘ladna“ (Šarkamen, okolina Negotina, severoistočna Srbija), ljubavna pesma, novije seoske tradicije, „na bas“.
Voditeljica grupe: Martina Vukobrat
Muška pjevačka skupina „Starotopoljani“, Staro Topolje
Muška pjevačka skupina „Starotopoljani“ iz Starog Topolja osnovana je 2008.godine. Skupina broji petnaest članova a dosada su imali niz zapaženih nastupa;
- 6 puta učesnici poznatog glazbenog serijala „Lijepom našom“
¬- sudjelovali su u niz televizijskih emisija posvećenih slavonskoj glazbenoj pjesmi, kulturi i običajima, učesnici „Vinkovačkih jeseni“, Đakovačkih vezova, „Brodskog kola“ i niz drugih manifestacija diljem Lijepe naše.
- nebrojeno puta su nagrađivani kao pjevačka skupina ali i pojedinačno kao članovi pjevačke skupine
Zbog svoga rada, promocije naših običaja i kraja u kojem žive 2015. godine predstavljali su Republiku Hrvatsku u Europskom parlamentu u Bruxellesu.
Njeguju domoljubnu, izvornu, folklornu i slavonsku pučku pjesmu.
Svoj bogati pjevački repertoar okrunili su snimanjem nosača zvuka pod nazivom „Sin sam roda Hrvatskoga“ nedavno su snimili spot i pjesmu pod nazivom „Fičura“.
Predsjednik muške pjevačke skupine je gospodin Igor Smolčić, a voditelj Željko Norac.
Izvode:
-„Oj Savice tija vodo ladna“- Solista Josip Matijašević
-„Čija li je livada, čija li je trava“- Solista Željko Norac
Pjesme su tradicionalne, narodne ( nepoznat autor teksta i glazbe) iz kraja iz kojeg dolazimo. Obe pjesme su ljubavnog karaktera.
“Oj Savice tija vodo ladna” je lagana tužnija pjesma, dok je druga, “Čija li je livada, čija li je trava”, veselijeg i bržeg karaktera.
Za zatvaranje takmičarskog dijela programa, poslušaćemo gajdaša Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačko kolo“ Zdenka Ivankovića koji će nam odsvirati „Vilinsko kolo“
Hvala Zdenku, a sada slijedi stanka od 15-20 minuta dok žiri ne donese odluku za najbolje skupine. Do tada, kod Bunjevačke sobe se možete poslužiti pićem.
Vidimo se na proglašenju!
Draga publiko, nastavljamo sa programom „Festivala tradicijskih pjesama“, te je došao trenutak progašenja najboljih.
Nakon što smo čuli sve skupine, sve pjesme, donete su i odluke stručnog žirija u sastavu Duška Topića, Mirjane Raić Tepić i Tamare Štricki Seg.
Nagrade će uručivati predsjedik žirija Duško Topić iz Osijeka, koga sada i pozivamo da nam se pridruži na sceni.
Pa da počnemo...
-Pohvalu osvaja Ženska pjevačka skupina KUD-a „Izvor“, Vinkovci
-Treće mjesto je po odluci stručnog žirija pripalo je Akademskom društvu za negovanje muzike „Gusle“ iz Kikinde.
Oni dobijaju diplomu za osvojeno treće mjesto, cvijeće iz cvjećare Viola i sliku. Čestitamo.
- Drugo mjesto je zauzela Muška pjevačka skupina „Starotopoljani“ iz Starog Topolja.
Oni također dobijaju diplomu za osvojeno drugo mjesto, cvijeće iz cvjećare Viola i sliku.
Čestitamo i njima!
A prvo mjesto je osvojila Muška vokalna skupina „Bećarine“, KUD-a „Tena“ iz Đakova.
Dobijaju diplomu za osvojeno prvo mjesto, cvijeće iz cvjećare Viola i sliku koja je djelo Ružice Miković Žigmanov.
ČESTITAMO SVIM SKUPINAMA !!!
Ali žiri ima još nagrada!
Specijalno priznanje za izuzetnu izvedbu prvog glasa pripalo je Mileni Vikalo.
Specijalno priznanje za poticaj u daljem radu dobiva Ženski vokalni sastav Medicinske škole iz Subotice.
Specijalno priznanje za poticaj u daljem radu dobiva Ženska pevačka grupa „Bereginje“, KUD-a „Đido“ iz Bečeja.
Na kraju, pozivam voditelje svih skupina da dođu po zahvalnicu za učešće na festivalu.
Ženska pevačka grupa KUD-a „Svetozar Marković“ Novi Sad,
Pozivam Voditeljicu Martinu Vukobrat po zahvalnicu;
Ženska pjevačka skupina „Skladovke“, Đakovo
Pozivam voditelja skupine Nikolu Šuću
Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ iz Kikinde
Magdalena Popov, voditeljica skupine, pridružite nam se
Muška vokalna skupina KUD-a „Tena“ „Bećarine“, Đakovo
Neka nam se pridruži Vladimir Moskalj, voditelj Bećarina
Ženski vokalni sastav Medicinske škole, Subotica
Zamolila bih Eminu Tikvicki, da dođe po zahvalnicu
Ženska pjevačka skupina KUD-a „Izvor“ Vinkovci
Voditeljica Skupine , gđa Karmela Čengić
Ženska pevačka grupa „Bereginje“, KUD „Đido“, Bečej
Martina Vukobrat, nam je već ovde, izvoli :D
Muška pjevačka skupina „Starotopoljani“, Staro Topolje
Voditelj Starotopoljana jeste Željko Norac
Još jednom svim sudionicima čestitamo!
Pozivam na binu predsjednika Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačko kolo“ Lazara Cvijina da nam se obrati.
Lazo priča.....
Hvala Gospodinu Cvijinu.
Draga publiko, bilo je to sve za „I. Festival tradicijskog pjevanja“. Nadamo se da ste uživali i da se vidimo na godišnjem koncertu folkornog ansambla HKC „Bunjevačko kolo“ koji će se održati 30.11. i 01.12. u Velikoj dvorani Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačko kolo“ od 19 sati.
Želimo Vam ugodan ostatak večeri.
Lijep pozdrav i laku noć!