Regionalna deponija čeka dozvolu za probni rad

Uto, 30.10.2018 - 12:11 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 
Čila Goli o Regionalnoj deponiji Subotica
Čila Goli o Regionalnoj deponiji Subotica

Od početka izgradnje Regionalne deponije Subotica 2015. godine Arhus centar Otvorenog univerziteta Subotica u saradnji sa Udruženjem TERRA’S najčešće dva puta godišnje organizuje skupove na temu otpada. Kakva je situacija u ovoj oblasti u Srbiji, ali i kada će početi sa radom subotička sanitarna deponija, su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na okruglom stolu 29. oktobra 2018. godine koji je organizovan uz podršku OEBS Misije u Srbiji.

Ekspert, Gordana Perović, doskorašnji šef Odseka za razvoj sistema upravljanja otpadom u Ministarstvu zaštite životne sredine dala je presek aktivnosti države na uređenju ove oblasti u proteklih desetak godina i ma kako se činilo da pomaka nema, ipak činjenice demantuju. U Srbiji trenutno radi devet regionalnih sistema, od čega je pet izgrađeno sredstvima Evropske unije, dok su četiri javno-privatna partnerstva. Prema Strategiji razvoja upravljanja otpadom iz 2009. godine, predviđeno da naša država ima 26 sistema, ali je sada očiglednija brojka od 20-tak, jer se stremi smanjivanju količine otpada na mestu nastanka. Lokalne samouprave su imale obavezu da se udruže i organizuju regionalne sisteme za upravljanjem otpada. Pošto većina to nije uradila, na predlog resornog ministarstva Vlada Srbije je ove godine donela odluku na koje regionalne deponije će opštine odvoziti i odlagati otpad dok se ne udruže i izgrade deponije.

Što se tiče Regionalne deponije Subotica, ona je jedina izgrađena na inicijativu nekoliko lokalnih samouprava, odnosno krenulo se “odozdo prema gore”, što i jeste cilj. Stoga je njena izgradanja podržana sa 85% od strane Evropske unije. Prema rečima direktorke, Čile Goli, prikuplja se neophodna dokumentacija za elektro-instalacije, nakon čega će se obezbediti dozvola za probni rad. Kada će to biti – ne može da potvrdi.

Do sada se spekulisalo sa nekoliko je datuma: prvo je to bio 20. decembar prošle godine, zatim mart, pa april 2018. godine. Zbog toga su, kako navodi, Snježana Mitrović, rukovodilac, Arhus centra i Udruženja TERRA’S, potrebni ovakvi skupovi da bi javnost bila informisana. Civilni sktor je potpisao Memorandum o saradnji sa Regionalnom deponijom Subotica, te je dogovoreno da se u novembru organizuje obilazak ove deponije na lokaciji između Bikova i Oroma.

Ekspert, Gordana Perović, se osvrnula i na postojeća gradska smetlišta, te ukazala na brojne zakonske obaveze lokalnih samouprava i komunalnih preduzeća. Istakla je član 54. Zakona upravljanja otpadom po kojem su Javno-komunalna preduzeća bila u obavezi da do kraja 2017. pripreme i ministarstvu, odnosno nadležnom pokrajinskom sekretarijatu, dostave na odobravanje planove prilagođavanja. S obzirom da mnogi nisu to uradili, rok je prolongiran za još godinu dana. Subotičani su plan dostavili i zatražili stručnu pomoć za projekat sanacije koji je iz 2011. i mora se revidirati. Perovićka je informisala da je raspisan konkurs za sufinansiranje onih lokalnih samouprava koje imaju projekate sanacije gradskih smetlišta.

Učesnici su se uključili u diskusiju imajući dosta primedbi na sporost u rešavanju problema zagađivanja životne sredine otpadom, zatim oduzimanja sredstava namenjenih lokalnim samoupravama od strane države, neaktivnosti komunalne policije i inspekcije itd. Iskazane su i nedoumice u vezi visine cena upravljanja otpadom po regionalnom sistemu. Struka je odgovorila da ne bi trebalo da prekorači 1,5% od kućnog budžeta.

Autor teksta: 

Više o ovoj temi...

Zamenik gradonačelnika Imre Kern i direktor Društva sa ograničenom odgovornošću za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom „Regionalna deponija“ Subotica, Gligor Gelert, danas su, u krugu „Regionalne deponije“ održali konferenciju za novinare povodom  integralne dozvole za zaštitu životne sredine (IPPC) koju je ovo preduzeće pribavilo 9. novembra. Kern je, tom prilikom, istakao da je Grad Subotica, kao najveći osnivač „Regionalne deponije“, sa velikom pažnjom i brigom pratio ceo proces dobijanja upotrebne dozvole, kao i dobijanja IPPC dozvole.

„Mislim da je ovo preduzeće, uz mnogo uloženog truda, napravilo dobar posao, naročito zbog toga što originalni sistem za prečišćavanje otpadnih...

detaljnije
Post date: Uto, 15.11.2022 - 19:45

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine odobrio je plan sanacije nesanitarne deponije u Subotici koji košta pet miliona evra. Za početak iz gradskog budžeta izdvojeno 15 miliona dinara.

– Gradsko veće upravo je donelo odluku o raspodeljivanju kamiona smećara i podizača kontejnera za opštine Senta, Mali Iđoš, Bačka Topola, Kanjiža, Novi Kneževac i Čoka koje su zajedno sa gradom Suboticom osnivači Regionalne deponije.
U javnoj nabavci vrednoj 319,3 miliona dinara, koju je sproveo grad Subotica nabavljeno je 25 vozila koja su jedan od neophodnih uslova kako bi se i iz Subotice, ali i iz okolnih opština smeće nastalo na lokalu prenosilo do Regionalne deponije u naselju Bikovo.
Takođe, u ovogodišnjem budžetu...

detaljnije
Post date: Uto, 08.02.2022 - 17:44

Dr Balint Pastor (dr. Pásztor Bálint), predsednik Skupštine grada, posetio je Regionalnu deponiju d.o.o. Subotica, u pratnji Imre Kerna, zamenika gradonačelnika, i članica gradskog veća, kako bi se upoznao sa ekološkim aktivnostima vezano za iskorišćavanje sekundarnih alternativnih sirovina u energetske svrhe.

Regionalna deponija d.o.o. u saradnji sa „E3 International“ je u fazi uspostavljanja pilot projekta tokom kojeg će se na površini od 1 ha izvršiti sadnja 14 hiljada energetskih vrba.

Više o tome u video prilogu izjava za medije dr Balinta Pastora i dr Gligor Gelerta, v.d. direktora Regionalne sanitarne...

detaljnije
Post date: Sre, 28.04.2021 - 10:59

U Srbiji niko nema interesa da se bavi sa bačenim plastičnim vrećicama tako da one završavaju sahranjene kao i ranije, a sada i u telu nove deponije.

Samo 3 - 5 % otpadnog materijala donetog na sanitarnu deponiju na Bikovu, biva iskorišćeno, predato u reciklažu, ostatak se pohranjuje u telo deponije posle niza tretmana na separaciji i kompostiranju.

Neobično, ali za sada se relativno malo količine otpada donose na ovu deponiju ?!

Danas u predstavnici grada iz sekretrijate za komunalne poslove i zađtitu prirodore obišli i videli proces rada na separaciji i pohranjivanja otpada.

Sve detaljne informacije u prilogu kazuje Čila Goli, dok ispred grada komentariše Timea...

detaljnije
Post date: Sre, 13.11.2019 - 18:07

Представници јавног и цивилног сектора у Суботичком региону за управљање отпадом постигли јуче договор о заједничкој платформи за континуирану едукацију грађана, у циљу подизања јавне свести и информисања грађана о неопходности партиципације у успостављању одрживог регионалног концепта управљања отпадом.

Представници невладиних организација, Одељења за управљање отпадом и Одсека за праћење спровођења пројеката финансираних из фондова ЕУ Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Града Суботица, “Регионалне депоније” д.о.о. и пројекта Европске Уније “Изградња Регионалног центра за управљање отпадом у Суботичком региону” разговарали су о унапређењу сарадње у вези са промоцијом новог система управљања отпадом који очекује град Суботицу и општине Чока, Сента, Бачка Топола...

detaljnije
Post date: Pet, 24.03.2017 - 18:32
Custom Search