Tolaši u dolu

Ned, 24.04.2016 - 15:36 -- alojzije.stantic

Tolaši u dolu

II. dio.

Didina pripovitka

Čuvari salaša

Moj dida mi pripovido sićanja kad je bio čavrgan*, bliže kraju 19. v. Dogodilo se u krivudaom đurđinskom dolu*, na stazi u mlaki*, na kraju krivudavog obronka* grede*, u kraju di je odraso.  Nedilja dopodne. Sunce je dobrim odskočilo. Tolaši u patroli dolom lino koračaju. U krivudavoj stazi prid njima na pedesetak meteri iza ćoše iskrsnio čovik, al se naglo okrenio natrag.  Aj! tj. stoj!, Čovik je stao.

Na par koračaja licem u lice: ko si, kako se zoveš i sl. Kud si krenio. Iđem kući. Šta nosiš u džaku. Kokoš. Otkud ti. Kupio je. Di. Pa u onom saslašu*. Kojem. Tamo – upačiva prstom. Pa ko tamo stoji. Tuc – muc*, čovik okliva. Ni tolaši nisu mutavi*. Nedilja dopodne kad se uveliko kuva užna, on onda iđe kupit kokoš za užnu. Rič po rič i tolaši su pripoznali kokošara*. Ti si kokoš ukro. Nisam. Tolaš je polagacko s ramena skinio pušku i odjedared je ispuštio iz ruke, kundak* je pao na nožne prste dotiranici*. Na to je jauknio i poskočio. E, to je već prišlo miru. Tolaš: "Al si dobre volje* (raspoloženja) pa prid nama podvikuješ* i igraš* /plešeš/!  Jedna, pa druga i ko zna koja ćuška* i priznanje: ukro je kokoš na vigov*.

Našli su vigov. Ajdmo na salaš.. Dozvali čeljad do alova. Jel vaša kokoš, domaćica se malo snebivala* – pa jeste. Puštili su kokoš i oma se vidilo da je iz ove avlije. Još par teški ćušaka i čoviku – dotiranici: marš*! Više da te nismo vidili u našem kraju.

Uradili su prid salašarima. Pripovitka se raširila po pustari*. Poruka dotiranicama, kokošarima, štrangarima*, aljinarima i drugim sitnim lopovima nemoj imat posla sa žandarima*. Oni će ti oma sudit i prisudit brez papira, al tako da ćeš ih dobo zapamtit .

O ponašanju tolaša, njevom ispitivanju i diobi pravde ima poučni pripovidaka.

Ćušat odraslog čovika, pa još prid svitom – taki nauk najprija ubarda čeljade bilo kojeg naroda.

Tolaši su dotiranicu upisali, ako ga dotleg nisu znali, a ako je bio iz tuđeg kraja javiće tamošnjim tolašima.

E, al i lopovi su bili huncuti* znali su da ne triba krast u komšiluku, već u tuđem ataru*, u ataru drugi žandara, pa nek se muče dok ga ne uvate - ako ga uvate.

Onda je tako bilo. I onda se kralo, naritko, al kog su tolaši, posli jugoslavenski žandari uvatili taj je upamtio susret s njima.

 

* * * * *

Nauk: zašto za sitnu krađu pisat kaki zapisnik, pa ga slat tamo kome da mu sudi i odmiri kaštigu* za jednu kokoš. Zašto toliko dangubit kad to mož obavit prostije, "prikim putom", pa i nepimsenim čeljadima, kaštigom na licu mista, dok je sićanje friško.

To je samo jedna od pripovidakaka o tolašima.

* * * * *

 

Alojzije Stantić - Ričnik/rječnik govora Bunjevački Hrvata

 

oko Subaticeª

 

ȁtarª

 mađ. (határ – granica, međa) 1.; 2. dio jednog atara; 3. područje jedne države, grada, sela, pustare i sl.; 4.

 

čavrgan/čevrganª

momčić u vrijeme puberteta

 

ćuškaª

šamar, 1. udarac dlanom po licu; pljuska; zaušnica; 2.

 

ª

dol, močvarna udolina; nizinski spori vodotok obrastao trskom i drugim barskim raslinjem

 

dotiranicaª

skitnica, osoba koja skita i sklona sitnim krađama; bangalola

 

gredaª

1. u valovitom dijelu ravnice uzvišen dio zemlje; 2.

 

huncutª

njem. (Hundstoff preko mađ. huncut) hulja, nitkov; u našemu jeziku ima blaže značenje; obešenjak, vragolan (vjerojatno preko njem. Hundsmut – pasja ćud, obijest)

 

igratª

igrati, 1. 2.; 3.; 4. skakati u mjestu; micati se u mjestu; 5.; 6. a.; b.; 7.

 

iskrsnitª

iskrsnuti; iznenada, naglo se pojaviti (o onome tko nije prisutan ili se nije vidio)

 

kaštigaª

lat. (castigare – karati) kazna, 1. izrečena ili izvršena sankcija za krivicu, propust, prijestup, zločin itd.; 2.

 

kokošarª

1.; 2. lopov koji se bavi krađom peradi

 

kundakª

tur. (kundak) 1.  zadnji dio vatrenog oružja ili samostrijela, pri gađanju, oslanja se na rame [~ puške]; 2.

 

marš²ª

1.; 2. ekspr. u zn. van! odlazi! riječ kojom se vrlo grubo tjera koga [~ van!] mrš

 

mlȁkaª

1.; 2. manja voda stajačica na podvodnom tlu (voda na obodu rita)

 

mutavª

1. nijem; 2. onaj koji teško izgovara riječi, mucav, mut

 

obronakª

blago nagnuta strana brda, brijega ili planine

 

podvikivatª

viknuti više puta komu radi poticaja, opomene, isticaja – podvikivat u svatovima – glasno isticiti svatovski položaj (ja, kum, ja i sl.)

 

pustaraª

od mađ. (puszta – pust, ostavljen, od slav. pust – koji je bez ljudi, neobrađivan, prazan, beskrajan) veliki nenaseljeni, nekultivirani, zatravljeni prostor, s rijetkim kolobarima od nekoliko stabala ili visokih grmova, većinom služi za napasivanje stoke; pusta; pustolina

 

sàlāš²ª

u bunjevačkom izgovoru: mađ. (tanya) 1. poljoprivredno domaćinstvo na zemlji koja se obrađuje, sa zgradom za stanovanje, stajama i pomoćnim zgradama, okruženim ledinom: poljoprivredno gazdinstvo. U njemu se odvija obiteljski i gospodarski život salašara; 2. zgrada u kojoj živi obitelj salašara (salaš na dva jednako visoka uzdužna zida; prednji zid je niži i s. na tri jednako visoka uzdužna zida)

 

štrangarª

na salašima kradljivac opranog i na sušenje obješenog rublja

 

snebivat (se) ª

pretjerena se ili namješteno čuditi, iščuđavati se, skandalizitrati se

 

tuc-mucª

indekl. razg. (u zn. oklijevanja u govoru, natucanja u neprilici, mucanja kad se ne zuna što bi se reklo) nejasno izjašnjacanje [umjesto da kaže svoju, on nešto ~]

 

vig/vigovª

omča od žice ili vrbice (za hvatanje ptica najbolja je struna konjskog repa) pričvršćena za kočić, služi za hvatanje ptica i sitne divljači

 

voljaª

1. ljudsko racionalno svojstvo ili sposobnost duha da što hoće, da se može odlučiti na što; 2.; 3. 4.  5.

Autor teksta: 
Kolekcija članaka: 
Custom Search