REPUBLIČKA IZBORNA LISTA MAĐARSKOG POKRETA I DZVM JE ŽRTVA PODMUKLE POLITIČKE IGRE
Ištvan Pastor je na dan raspisivanja izbora odlučio, da će po svaku cenu, ne birajući sredstva, postići da se na izborima 24. aprila ne pojavi ni jedna druga mađarska lista.
Red napada protiv naših izbornih lista započeli su u Bečeju, osporavajući da je u nazivu izborne liste korišćena sintagma „Mađarski pokret”. U postupku pred Upravnim sudom smo odbranili ne samo naziv izborne liste u Bečeju, već i nazive svih naših lista.
Sledeći pokušaj saplitanja je u toku protiv naše lokalne izborne liste u Malom Iđošu koju predvode dr Ištvan Biro i dr Mikloš Njiradi. Opštinska izborna komisija u Malom Iđošu je odbila proglašenje izborne liste zbog propusta da se dostavi dokumentacija koju izborna komisija nije ni zatražila od podnosioca izborne liste u postupku otklanjanja nedostataka. Protiv odbijanja proglašenja naše liste u Malom Iđošu podneli smo žalbu Upravnom sudu.
Takođe, i naša, već proglašena pokrajinska izborna lista je napadnuta. Podnosilac je osporavao činjenicu da se u nazivu liste na prvom mestu nalazi naziv na mađarskom jeziku i da tek posle toga sledi deo teksta ispisan ćirilićnim pismom. Formalno, prigovor je predao birač iz Novog Sada, ali je prilikom glasanja o prigovoru postalo nedvosmisleno, da i iza ovog pokušaja obaranja naše liste stoji SVM. Pokrajinska izborna komisija je prigovor - sa velikom većinom glasova odbila, samo su predstavnici SVM-a i Srpske radikalne stranke glasali sa poništenje naše liste. Čak su i predstavnici SNS-a prilikom glasanja ostali uzdržani. Radoznalo čekamo, hoće li SVM ubediti podnosioca prigovora da se obrati žalbom Upravnom sudu.
Poslednji, ali ujedno i najpodmukliji napad je pogodio našu republičku izbornu listu. U subotu (10. aprila), u ranim večernjim satima nakon detaljne provere obrazaca za podršku birača, Republička izborna komisija je utvrdila da nedostaje 194 potpisa za proglašenje liste. RIK je za 9.806 potpisa utvrdila da su važeći, te dala 48 sati da nedostajuće potpise prikupimo. U ponedeljak (12. aprila) uveče smo predali daljih 793 potpisa, među kojima dovoljan broj validnih potpisa za proglašenje izborne liste. Republička izborna komisija je međutim odbila proglašenje naše izborne liste sa obrazloženjem da je naknadnim uvidom u izborni materijal utvrdila da se u istom nalazi 1611 potpisa koji su overeni sa neovlašćeno pribavljenim pečatom.
Uvertira jučerašnjoj odluci odigrala se, na sednici Republičke izborne komisije koja je održana prekjuče (u ponedeljak) uveče, kada je predstavnik SVM-a u RIK-u optužio našu izbornu listu za falsifikovanje potpisa. Nakon toga je RIK odlučio da ponovo pregleda naš celokupni izborni materijal. Izuzetno je čudna okolnost, da je član komisije, predstavnik SVM-a tačno znao iz kog grada potiču obrasci koji su falsifikovani. Nadamo se, da će jednom izaći na videlo detalji poličke igre koja se u odnosu na našu listu iza kulisa odvijala.
Prevaru su učinili oni, koji su prikupljali potpise na teritoriji Beograda, čiju pomoć smo bili prinuđeni da prihvatimo, iz razloga, što smo za vreme trajnja postupka koji je vođen protiv naše liste u Bečeju bili primorani da na nedelju dana obustavimo prikupljanje potpisa na teritoriji cele Vojvodine. Falsifikovanje su učinili ljudi, koji su nam se javili da daju svoje potpise i da u naše ime u biračkim odborima kontrolišu izborni proces. Mi smo postupili sa najvećim stepenom pažnje. Svaki obrazac za podršku birača, kao i sve jedinstvene matične brojeve birača smo uvidom u birački spisak proverili, i nismo predali RIK-u ni jedan obrazac na kojem nije bi bio stavljen pečat, upisan sudski delovodni broj, potpis lica koje je izvršilo overu i potpis birača. Ni pored najveće obazrivosti nismo mogli da znamo, da su neki neovlašćeno prisvojenim pečatom overavali potpise birača. Sa ovakvim činom oni su prouzrokovali nemerljivu političku štetu zajedničkoj listi Mađarskog pokreta i DZVM.
Falsifikovanje potpisa je veoma teško krivično delo. Duboko smo zgroženi činjenicom, da su se neki usudili na ovakav čin. Zato, u ime naše izborne liste Aron Čonka i Doroća Silađi, lica ovlašćena za podnošenje izborne liste, su danas u beogradskoj policiji inicirali pokretanje krivičnog postupka protiv nepoznatog učinioca.
Poništenje naše izborne liste je bankrot pravne države. Ukoliko bi Srbija funkcionisala kao pravna država, ne bi moglo da se desi da jedan sudski pečat dospe u ruke neovlašćenih lica i da nedeljama to niko ne primeti.
Takođe, u jednoj pravnoj državi ne bi moglo da se desi, da nakon što se potpisi od strane Republičke izborne komisije prekontrolišu i utvrde kao važeći, naknadno, nekoliko dana kasnije, se ispostavi da su oni ipak nevažeći.
Na žalost više ne postoji proceduralna mogućnost za dopunu nedostajućih potpisa. Stoga smo svesni, da su nas sprečili da učestvujemo na izborima na republičkom nivou.
U isto vreme – i pre svega - smatramo kao ogroman uspeh, da smo nakon samo malo više od pola godine funkcionisanja stigli do toga, da hiljade i hiljade ljudi u znak podrške daju svoje potpise za naše liste. Ponosni smo na njih, i hvala svima što su stali uz nas. Verujemo, da snaga koju smo gradili poslednjih meseci, neće nestati bez traga i obećavamo da ljude koji su nas podržali nećemo ostaviti na cedilu. Štaviše, iz ove situacije ćemo izaći jači. Ne može niko da „počisti” ni Mađarski pokret ni DZVM! Ovu poruku će građani imati priliku da potvrde 24. aprila, podržavajući zajedničke liste Mađarskog pokreta i DZVM na pokrajinskim i lokalnim izborima.
Laslo Varga i Aron Čonka