U Subotici koja odavno slovi kao „grad sportova” postoji nekoliko akcija koje za svoj cilj imaju promociju i nagrađivanje sportista, odnosno trenera i sportskih radnika. Nasjtarija je svakako akcija Sportista godine, počela je 1961. godine u „Subotičkim novinama”, a danas su u nju ravnopravno uključni predstavnici lokalne samouprave i Sportskog saveza Subotice. Radio-televizija „Yu Eco” već sedamnaest godina vrši izbor najbolji trenera na lokalnom, ali i državnom nivou, a upravo je u toku najmlađa akcija Medalja „Lajoša Vermeša”.
Zašto Vermeš?
Lajoš Vermeš (1860-1945), bio je sigurno jedan od najvećih sportskih radnika, sportskih mecena, koje Subotica poznaje. Vermeš se kao sportista uspešno bavio mačevanjem, biciklizmom, aletikom, gimnastikom, boksom, bio je profesor gimnastike u Višoj subotičkoj gimnaziji i Univerzitetu u Koložvaru, osnivač brojnih sportskih takmičenja, društava i trener. Često je bio nazivan „kraljem svih atleta”, a na njegovoj vizit-karti pisalo je da je vlasnik „35 titula, 15 pehara, 250 medalja, 140 lovorovih venaca, 120 diploma...”
Ipak, Lajoš Vermeš je najpoznatiji kao osnivač Palićkih sportskih takmičenja, koja su ubrzo prozvana Palićkim sportskim olimpijadama. Prvo sportsko takmičenje je na Paliću održano 26. avgusta daleke 1880. godine, kada je osnovano i Subotičko gimnastičko društvo, čiji je predsednik bio Nandor Vermeš, brat Lajoša Vermeša. Prve discipline na takmičenju bile su rvanje, skok udalj i bacanje kugle. Godinama kasnije takmičenje se razvijalo, broj disciplina povećavao, a ostaje zabeleženo i da je sportskim događajima prisustvovalo i po 10.000 gledalaca.
Vermeš je, između ostalog, zaslužan i za izgradnju biciklističke staze koje je 1884. godine bila prva takve vrste u ovom delu Evrope, inače posle Londona i Lajpciga treća u Evropi.
Zbog svega ovoga što je navedeno, i zbog svega onoga što nije stalo u ove redove Lajoš Vermeš je zaslužio da ga se sportska Subotica seća, između ostalog i putem priznanja koje će se iz godine u godinu dodeljivati za najbolja dostignuća na polju sporta.
Način izbora
U vreme kada su informacije svima na dohvat ruke i kada se one generišu često i bez ikakvog osnova, organizatori akcije su želeli da spreče sva moguća pitanja dežurnih „zlonamernika” oko sprovođenja akcije. Upravo zato je u akciji Medalja „Lajoša Vermeša” svaki korak izbora javno predstavljen. Naime, kroz medijske partnere, prvo je to bio Nedeljnik „Subotičke” u kome je akcija i rođena, a sada nedeljnik „Subotičke novine”, svaki korak koji vodi ka izboru najboljih se predstavlja najoštrijem sudu – sudu javnosti.
Trenutno u izboru najboljih učestvuje trideset članova žirija, a to su sportski novinari, sportski radnici i treneri, dakle, ljudi koji su kroz svoje delovanje uključeni u sport. I svaki član žirija javno daje svoj sud o sportistima, boduje rezultate, a sabiranjem bodova se dobijaju najbolji. Nema, naravno, nikakvih sastanaka iza zatvorenih vrata, nikakvih dogovora, pregovora, kompromisa. Matematika je jasna, 101 je, na primer, uvek veće od 100.
Važno je, takođe, napomenuti, da se izbor vrši u apsolutnoj kategoriji. Ukoliko je neko sportista junior, a zasita je obeležio jednu kalendarsku godinu, onda je on svakako zaslužio da bude prepoznat kao najbolji. Upravo je ova akcija u prvi plan i izbacivala mahom mlade sportiste.
Nagrade
Najbolji sportisti dobijaju i najvrednije nagrade – specijalne Vermešove medalje. One su nastale kao plod umetničkog izražaja Vere Počuče Gabrić, akademske vajarke, koja je i izradila čuveni spomenik Lajoša Vermeša na Paliću. Plod njene kreacije u medalje pretvara Livnica „Antal” iz Subotice. Vermešove medalje dobija troje najboljih sportista, a najbolji među njima i veliku medalju koja je prelaznog karaktera. Medalje se dodeljuju u još dve kategorije, najbolji sportski kolektiv i sportski podvig godine. Dok se izbor najboljeg sportskog kolektiva vrši putem glasanja žirija, nagrade za sportski podvig godine dodeljuju se po odluci organizacionog odbora i to sportistima, odnosno klubovima koji su oborili neki rekord, ostvarili plasman u najznačajnija takmičenja, istakli se u sportskom i društvenom radu.
Sportisti rangirani između četvrtog i desetog mesta dobijaju Vermešove plakete, kao znak vrednih rezultata koji su ih pozicionirali među deset najboljih sportista u Subotici.
Konačno, svima onima koji su se nalazili na rang-listi dodeljuje se Vermešova plaketa, kao znak potvrde da su svojim rezultatima skrenuli na sebe pažnju članova žirija, ali i kao podstrek da u narednim nastupima budu još bolji.
U zavisnosti od sredstava kojima organizatori raspolažu, običaj je da se najboljima uruče i vredni pokloni u vidu sportske opreme, a tokom tri godine su svi nagrađeni dobili i knjigu „Velosiped gospodina Vermeša”, iz pera poznate subotičke književnice Marije Šimoković gde je, na jedan romatičan način, predstavljen deo života Lajoša Vermeša.