Elfogadta a jövő évi büdzséjét a Magyar Nemzeti Tanács

Kategorija: 
Izvor: 

Elfogadta az idei második pótköltségvetését és a jövő évi büdzséjét a Magyar Nemzeti Tanács. Majdnem 690 millió dinár – ennyi pénz áll jövőre rendelkezésre az MNT működésére és a különböző programok támogatására. A kultúra és az oktatás továbbra is kiemelt jelentőségű a Tanács számára – oktatási célokra például összesen 314 millió dinárt fordít jövőre. Az új összetételű MNT harmadik ülésén a szakbizottságok tagságáról is határoztak.

A Magyar Nemzeti Tanács jövőre csaknem 690 millió dinárból gazdálkodhat. A 2014-ben fel nem használt eszközökből 2015-ben több mint 467 millió dinár áll rendelkezésre. Az adományokból és az átutalásokból származó bevételek összege mintegy 215 millió dinár lesz. Ennek több mint fele, vagyis csaknem 121 millió dinár külföldi, anyaországi adományokból folyik be, 94 millió dinár pedig köztársasági, tartományi és önkormányzati átutalásokból. Az egyéb bevételek mintegy 7 millió dinárt tesznek ki.

Az MNT 2015-ben külön figyelmet fordít az infrastrukturális fejlesztésekre, különös tekintettel a vajdasági magyar kulturális épített örökség megőrzésére.

Megkezdődik például a szabadkai Szent Teréz-székesegyház félújításának első szakasza, amelyhez a Tanács csaknem 65 millió dinárral járul hozzá. A szabadkai Szentháromság-szobor restaurálását az MNT összesen majdnem 7 millió dinárral támogatja. A szabadkai Zsinagóga felújítása is folytatódik, az MNT a tervek szerint 2017 szeptemberéig 194,5 millió dinárt biztosít a munkálatokhoz. A beruházásokhoz szükséges pénzt a magyar állam folyósítja.

„A magyar támogatás nagy mértékben növekedett. A 690 millió dinárból a hazai támogatás 94 millió dinárt tesz ki. Tehát arányaiban látjuk, hogy hihetetlenül nagy arány, de hát itt nagyberuházásokról, olyan fejlesztésekről van szó, amelyben egyrészt az építkezésre tudunk magyarországi támogatásból költeni, másrészt pedig nagyon fontos, hogy az oktatásra, tehát az oktatáson belül is a közoktatás, felsőoktatásnak egy új megújítási lehetőségét látjuk, hiszen maga a magyarországi kormányprogram is a délvidéki magyar oktatás programtevékenységének a fejlesztését tűzte ki célul” – nyilatkozta az MNT elnöke, Hajnal Jenő.

Oktatásra 2015-ben összesen 314 millió dinárt költenek. Kiemelten kezelik a magyar bölcsődei és óvodai csoportok indítását, a Vackor programot, az iskolakezdést támogató csomagok kiosztását, az iskolabusz- és a napközis programot, a felsőoktatási ösztöndíjazást, annak teljesítmény- és szociális alapú megújításával.

Jövőre több évfordulót is ünnepel a vajdasági magyar közösség. A Szabadkai Népszínház 70 éves lesz, ezért konferenciát szerveznek és rendezvénysorozatot tartanak. Avilai Szent Teréz 500 éve született, erre koncertsorozattal emlékeznek jövőre. Egyebek mellett ezen rendezvények megszervezéséhez is hozzájárul az MNT.

A Tanács továbbra is támogatja a Zentai Magyar Kamaraszínház működését és programját, továbbá a Tanyaszínház bemutatóját és bánáti turnéját, illetve a színházak tájolási programját. Az MNT jövőre kiemelten támogatja a Csantavéren megrendezendő Durindó és Gyöngyösbokréta Fesztivált, a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók XX. Találkozóját Bácskertesen, az Énekelt Versek Zentai XX. Fesztiválját, valamint a szabadkai Desiré Central Station fesztivált.

A Magyar Nemzeti Tanács a cserkészetet is kiemelt nemzeti kezdeményezésnek tartja. A költségvetés eredeti megfogalmazása szerint 600 ezer dinárral támogatták volna az észak-bácskai cserkészeket, ezt változtatták meg az ülésen vajdasági cserkészekre.

Kecskés Endre, MNT tag: „Ki volt emelve az egyik körzetünk, hogy az északi körzetnek a támogatása, holott itt magát a cserkészügyet támogatja a Nemzeti Tanács. Tehát a Vajdasági Magyar Cserkészszövetségről van szó és a vajdasági magyar cserkészeknek a támogatásáról.”

Több oktatással kapcsolatos végrehajtó bizottsági döntés is az MNT jóváhagyására várt. „Mi vettük át azt a munkát, amit az előző összetételben a Közigazgatási Hivatal látott el. Mindenfajta döntés, amelyek régebben a bizottságok elé kerültek, most közvetlenül a Végrehajtó Bizottság elé kerülnek. Eddig három végrehajtó bizottsági ülést tartottunk, és ezeken számos oktatással kapcsolatos döntéseket hoztunk igazgatóválasztásról, igazgatósági tagokkal kapcsolatban” – nyilatkozta Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke.

A vajdasági magyar médiaházak beszámolói, tervei is napirendre kerültek. Bodzsoni István, a Pannon RTV igazgatója a fejlesztésekről is szólt. „A Pannon RTV jövőre is a vajdasági magyar közösség közszolgálati televíziója, rádiója kíván lenni, és segíteni abban, hogy a magyar közösség minél jobban megerősödjön, minél jobban, gyorsabban fejlődjön. Ennek egyik fontos állomása lesz az, hogy február végén a Pannon Televízió áttér a digitális sugárzásra, ami azt jelenti, hogy földfelszíni sugárzásban több olyan helyre is eljut ezentúl a Pannon Televízió műsora, ahova eddig nem jutott el.”

Az ülésen megválasztották az MNT Oktatási, Kulturális, Nyelvhasználati és Tájékoztatási Bizottságának elnökét és tagjait. Az Oktatási Bizottság elnöke Perpauer Attila osztálytanító, a Kulturális Bizottságé Penovác Náray Éva magyar nyelv és irodalomtanár, könyvtáros. A Nyelvhasználati Bizottságot Szilágyi Miklós okleveles jogász, a Tájékoztatási Bizottságot pedig Németh Ernő, a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségének megbízott főszerkesztője vezeti.

A Magyar Nemzeti Tanács 2015-ben legalább tíz alkalommal ülésezik – a Tanács munkáját a Pannon Televízió jövőre is élőben közvetíti.

Custom Search