Nőtt az örökbe fogadható gyerekek száma Szabadkán, egyre kevesebb viszont az örökbefogadás iránt érdeklődő házaspár. Idén csupán kettő jelentkezett. Egész Szerbiában egyébként 800 örökbefogadó család van, de csak kevesen vállalnak közülük sérült gyereket. Ennél többen válnak nevelőszülőkké. Az emberekben ezzel kapcsolatban élő előítéletekkel szemben szép példák is akadnak.
„Mint egy igazi család” - így mesél nevelőszüleiről és a velük töltött évekről Bajusz Piroska. Három hónapos korában került új családjához. Azt, hogy biológiai szülei elhagyták őt és két nővérét, csak általános iskolás korában tudta meg. Fel is kereste vér szerinti szüleit, azok azonban soha nem tudtak a lány számára elfogadható választ adni döntésükre. Nevelőszülei példásan nevelték. „Ha az iskolára kellett valami, nem nézték azt, hogy most ez drága, most azt nem, hanem mindig úgy voltak vele, hogy ha ez kell, akkor ezt vesszük meg. Nem nézték azt, hogy nem a saját gyerekünk, nem vesszük meg. Soha nem éreztették velem, soha nem mondták.” Piroska azóta maga is édesanyává vált. „Én ezeket a lányokat annyira szeretem, hogy a világ összes pénzéért nem adnám senkinek.”
Piroska története pozitív példa. Vannak azonban olyan gyerekek is, akiknek nem ennyire idillikusak a nevelőszüleikkel töltött éveik. Többször kerülnek másik családba. Egy fiatal lány arcát, nevét és hangját nem vállalva írásban mesélt arról, hogy számára miért ment nehezen a beilleszkedés. „Szerintem nekem azért nem sikerült beilleszkednem egy másik családba, mert van sajátom, és ez a tudat mindig bennem volt. Ha az állam adott volna pénzt valamelyik családtagomnak a nevelők helyett, akkor ők is fel bírtak volna nevelni.”
A leendő nevelőszülőknek több hónapos pszichológiai teszten kell részt venniük és anyagi helyzetüket is figyelembe veszik az illetékes szakemberek. Sokan válnak nevelőszülőkké azok közül is, akik igazából örökbefogadni szeretnének egy gyermeket. Az örökbefogadás ugyanis hosszadalmas és bonyolult folyamat. Stanija Perić, a Szociális Központ jogásza elmondta: „Igazolást kell szerezniük arról, hogy nem büntetett előéletűek, valamint arról, hogy nem vonták meg tőlük a szülői jogokat, emellett arról is, hogy nem folyik ellenük eljárás.”
A örökbefogadó szülők azt panaszolták nekünk, hogy az örökbefogadás előtt nincs lehetőségük megismerni a gyermeket. „Mi itt a gyerekeknek keresünk családot és nem a családoknak gyereket” - magyarázza Vesna Kačar, a Szociális Központ munkatársa. A házaspároknak egyébként több évet is várniuk kell a kérelem átadása és az örökbefogadás között. Több tényezőtől is függ, hogy pontosan mennyit. „Attól is függ, hogy a házaspár, vagyis a jövendő örökbefogadók, a jövendőbeli szülők mit szeretnének, milyen jellemvonásokat sorakoztatnak fel. Mert, ahogy mi a gyerekeknek választunk családot, úgy a törvény lehetővé teszi a házaspárok számára, hogy kifejezzék kívánságukat a gyerekkel kapcsolatban.”
A leendő szülőknek egyébként egy tanfolyamon kell részt venniük, és ez után kerülnek fel a várakozási listára. Ha kiválasztják őket, háromtól hat hónapos összeszokási időszak következik a gyerekkel. Ezt követően törlik a gyermek biológiai szüleinek adatait, és hivatalosan az örökbefogadók válnak a gyermek szüleivé.