Napirenden a Vajdaságról szóló nyilatkozat

Kategorija: 

A tartományi parlament a mai ülésén Vajdaság alkotmányos és törvényes jogainak védelméről szóló nyilatkozatról tárgyal. A nyilatkozat az utóbbi egy hónapban nagy port kavart a tartományban, de egész Szerbiában is.

A vajdaságiak elvárják, hogy a tartományi képviselőház ne hallgasson az autonómiát veszélyeztető kérdésekről - mondta Bojan Pajtić a tartományi kormány elnöke az ülés kezdetén. A Vajdaság alkotmányos és törvényes jogainak védelméről szóló nyilatkozat nem is kellene, hogy vita tárgya legyen egy olyan országban, amely az Európai Uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésének dátumára vár - mondta a demokrata politikus. Bojan Pajtić: „Ha annyi pénzeszközt kapnánk, amennyi az alkotmány szerint jár nekünk, ötször ennyi embernek adhatnánk munkát, sokkal több befektetésünk lenne. Ma abban a helyzetben vagyunk, hogy ha kivesszük a transzfereket és az elkülönített eszközöket, fejlesztésekre 100 dinárt kapunk vissza lakosonként.”

A Vajdaság alkotmányjogi helyzetével foglalkozó bizottság hét nappal ezelőtt elfogadta a tartomány alkotmányos és törvényes jogainak védelméről szóló nyilatkozat kiegészített szövegét. Pásztor István elnök szerint fontos volt pártonkívüli szakemberek bevonása a bizottság munkájába. A VMSZ öt indítványát és a VSZL egy módosítási javaslatát is elfogadták akkor. Így került a deklaráció a parlament elé. Pásztor István: „A megbeszélések megerősítették, hogy vannak nyitott kérdések, amelyek fölött nem lehet átsiklani. Vannak nyitott kérdések, amelyeknél úgy érzem, nem hátrálhatunk tovább. Vannak vitás kérdések, amelyekről tovább nem hallgathatunk.”

Igor Mirović a Szerb Haladó Párt frakcióvezetője szerint a nyilatkozat a megosztást szolgálja. „Biztosítja-e a nyilatkozat a hatalom minden szintjének közös részvételét például a munkanélküliség kérdésének megoldásában egy vajdasági községben? Vagy inkább mint ahogy a Szerb Haladó Párt képviselőcsoportja gondolja, éppen szakadékot teremt a közponi és a tartományi hatalom és nagy számú önkormányzat között.”

A javaslatot a hatalmi koalíció pártjai támogatták, az ellenzék viszont élesen bírálta. Veszélyesnek tartják a nyilatkozatot. Április elején tüntetést is szerveztek Újvidéken. Azután kezdett a Szerb Haladó Párt aláírásgyűjtésbe. Azt szeretnék elérni, hogy visszavonják a deklarációt valamint Bojan Pajtic kormányelnök mondjon le.

Custom Search