Szabadkán saját helyiségeket és egy szenzoros integrációs szobát biztosítanak az idén az autista gyermekek számára – hangzott el a betegség világnapja kapcsán tartott konferencián. Az autista személyeket segítő szabadkai egyesületnek egyelőre 40 tagja van, felénél tapasztalható az agyműködés alapvető fejlődésterületeket érintő, egész életen át tartó zavara. Becslések szerint Szerbiában mintegy 2 és félezer autista személy él, Európában a lakosság több mint fél százaléka érintett.
Az autizmus a szociális viselkedés, a kommunikáció, a képzeleti működés és a rugalmas gondolkodás fogyatékosságában jelentkezik. A betegek számára nehézséget jelent a saját és mások gondolatainak, szándékainak, érzelmeinek a felismerése, nem képesek mások viselkedésének értelmezésére, így reakcióikat sem képesek a másik ember igényeihez igazítani – mondja egy 22 éves autista lány édesanyja. „Az autizmus elsősorban a kommunikáció zavara. Azt gondolom, hogy a legnagyobb problémák, amelyeket ezek a személyek, gyermekek megélnek, az éppen ebből a gondból fakad, hogy ők egyszerűen nem tudnak megfelelően kommunikálni a környezetükkel, és természetesen a környezet sem érti meg őket, mivel nem tudják elmondani problémájukat.”
Szabadkán a gyermekeknél korán felismerik az autizmust, a kicsinyek ugyanis kötelező szűrővizsgálatokon vesznek részt, három és féléves korban logopédus vizsgálja meg őket, ötévesen pedig a pszichomotorikus fejlettségüket ellenőrzik. A szülők már ennél korábban is felfedezik a tüneteket – mondja a Fejlődési Tanácsadó munkatársa. Dr. Mira Malagurski gyermekgyógyász: „A leggyakoribb ok, amiért a két és három év közötti gyerek szülője a gyermekorvoshoz, illetve a választott orvoshoz fordul, az a fejletlen beszédkészség.”
Az autista személyeket segítő szabadkai egyesületben logopédus, defektológus, pszichológus foglalkozik a betegekkel, emellett hamarosan szenzoros integrációs szobát is biztosítanak számukra. Az iskolákban bevezetett inklúziós foglalkozásokkal azonban nem elégedettek, úgy tartják, hogy a tanítókat nem készítették fel erre a feladatra. A társadalomnak is jobban oda kellene figyelnie az autista emberek problémáira, hiszen folyamatosan növekszik a számuk. Az autizmus világnapján egyébként a világ 22 országában kék színben tündökölnek ezen az estén az épületek, Szabadkán a Városi Könyvtár épülete borul kék színbe.