Tomislav Halbrohr
Ljubitelji istorije i tramvaja podelili svoja sećanja sa medijima.
Mirko Grlica, istoričar, saradnik Gradskog muzeja, čovek koji prelistava novine iz prošlog milenijuma i traga za slikom našeg grada, u ovom slučaju početkom dvadesetog veka, uočava društvene odnose, politiku, nestanak jedne velike države i stanje ljudske svesti Subotičana tokom kraja Velikog rata koji se dešavao negde daleko ali je ipak uzeo svoj danak odavde od oko dve hiljade duša.
Nekada, za razliku od današnjih dana, novinama se verovalo i tako smo čuli priču zasnovanu na istorijskim zapisima, koja je u svakom od prisutnih stvorila iluziju dešavanja iz tog vremena, a po Grlici ona rezonuje i u sadašnjem, posle stotinu godina.
Nekoliko detalja sa polaganje venaca na spomeniku u "Getu" odakle su vozom transportovani subotički Jevreji u logore.
U ponedeljak 7. maja, uz prisustvo velikog broja Subotičana i pripadnika jevrejske zajednice, u subotičku sinagogu su uneti svici Svete knjige Tore čime je sinagoga ponovo postala jevrejski hram.
Na početku svečanosti prisutnima se obratio vrhovni rabin Srbije Isak Asiel.
U programu je nastupio Hor kantora iz Jerusalima sa poznatim hebrejskim pesmama.
Među prisutnima je bio veliki broj poznatih ličnosti sa političke i kulturne scene našeg grada, kao i predstavnici drugih religijskih zajednica, između ostalih: Ištvan Pastor, Jene Hajnal, Mihalj Njilaš, Ivan Đoković, Velimir Pleša, Janoš Babić, Carmine Tarallo, Tivadar Bunford, kao i nekoliko bivših gradonačelnika Subotice, Geza Kučera, Saša Vučinić, Modest Dulić i Jene Maglai.
*
Sam...
detaljnijeHanuka Praznik zimskog perioda jeste Hanuka (ova hebrejksa reč znači posvećenje kuće ili Hrama). To je „manji” praznik – u smislu da nije neradan – i počinje 25. Kisleva. Praznik traje osam dana. Hanuka predstavlja podsećanje na ponovno posvećenje jerusalimskog Svetilišta nakon pobede Makabejaca, 165. godine pre n.e. nad helenističkom grčko-sirijskom vojskom i samovoljom, kojom su helenistički vladari hteli zabraniti versku praksu Jevreja.
Vrednosti koje ovaj praznik stavlja u prvi plan su odansot i harbrost u uslovima proganjanja, značaj religijske slobode i snaga prava da se pokori sila. U skladu s tim je i ključ haftare koja se tradicionalno čita na Šabat ovog praznika: „Ne silom, ni krepošću, nego duhom Mojim, veli Gospod nad vojskama” (...
detaljnijeIzložba fotografija Ištvana Baša u Suvenirnici gradske kuće.
O izložbi u prilogu govori Bela Duranci istoričar umetnosti.
Sam autor Baš govori ovde na FB live (574 - 2017.04.26.15.00.):
https://www.facebook.com/OnLineArhivaSubotice/videos/10154552501138061/
27.12.2016 u prostorijama Jevrejske Opštine. Hanuka je praznik u spomen posvecenja Velikog Hrama u Jerusalimu.
Hanuka se slavi osam dana i svakog dana se pale sveće koje simbolizuju svetlost vere.
Sa velikim zadovoljstvom sam primio poziv da prisusutvujem sa suprugom na jednoj ortodoksnoj jevrejskoj svadbi. Na žalost retki su to događaji u Subotici. Izabrani narod-narod pustinje ima i ovde svoje pripadnike koji se trude ne zaboraviti i ispoštovati što su im istorija i preci ostavili u amanet. Osećao sam se vrlo počašćenim ali se tu provlačila i mala trema jer nisam ništa znao o jevrejskim običajima u ovim prilikama. Konsultovao sam i Google. Tamo sve piše o ceremoji ali nikako o odeći i ponašanju zvanica. No šta je sigurno-sigurno je, obukao sam letnje odelo sa sve kravatom. Supruga je takođe iskombinovala svečanu toaletu i kretosmo put „Majura“ oko dva popodne kada počinje prijem zvanica. ( Na ovom linku - https://youtu...
detaljnije04.06.2016. održan je seminar na Učiteljskom fakultetu, na mađarskom nastavnom jeziku, o Gulagu u organizaciji udruženja Milko
Udruženje „MILKO“ je u utorak 24. maja 2016. godine u Subotici u zgradi Savremene Galerije (Park Ferenca Rajhla 5.) održalo promociju knjige Vlada Todorovića - Deportacija vojvođanskih Jevreja.
Moderator večeri je bio Dragan Rokvić.
- 1 of 6
- ››