Sandra Čokić Reh
Udruženja ljubitelja prirode „Riparia” u sklopu projekta „Zaštita modrovrane (Coracias garrulus) u Vojvodini“, organizovalo je konferenciju o zaštiti modrovrana u Vojvodini.
Projekat i konferencija se realizuju uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske. Ovaj projekat je deo šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koju, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, a u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
U saradnji sa Upravljačem SRP „Ludaško jezero“ (JP „Palić-Ludaš), konferencija je održana 20. oktobra 2023. godine u...
Na Otvorenom univerzitetu, u organizaciji Aarhus centra i Terasa, održana je panel diskusija o stanju i zaštiti zaštićenih područja našeg grada.
Prisutni učenici iz Hemijsko tehnološke škole pokazali su veliku zainteresovanost za ovu temu koju su odlično predstavili, uvodnićar Snježana Mitrović, Žika Reh ispreg gradske samouprave za dužen za oblast ekologije i Sandra Čokić Reh, kao čuvar zaštićenog područja JP Palić Ludas.
Učenici su se raspitivali o sanaciji jezera Palić i Lados i zašto je to "prekinuto", Da bi Žika pojasnio da je to bio projekat koji je imao kraj i početak (uskoro završna kofrerencija o tome sledi) a da je sada ostatak na "nama" da preduzmemo korake da...
detaljnijeU vizitorskom centru na obali jezera Ludas, održana je konferencija Šafranjika 2022, sa temom o čuvanju retke endemske bilje i revitalizaciji prostora na kojem ona raste.
U prilogu su izjave učesnika o ovoj temi koja je rađena sa kolegama iz udruženja Kiškunšag, Mađarska, koji su obrazložili svoja iskustva sa šafranjikom.
Niz ledenih dana je omogućio da se na jezeru Ludaš počne sa sečenjem trske u priobalju.
U prilogu govore čelanovi jedine grupe koja sada to radi: Boršoš Gabor, Guljaš Tibor i Varga Čaba.
Dodatni tekst je naknadno poslala Sandra Čokić Reh, ispred JP Palić Ludas ( 27, januara) kao odgovor na pitanja koleginice Aleksandre Isakov,
1. Da li je ove godine planirana seča trske i u kom obimu?
Jeste, planirana je seča trske na površini od 10 do 15 hektara, ali je pitanje u kom obimu će se realizovati, zbog vremenskih uslova.
2. Zbog čega je važna seča trske?
Seča trske je važna kao mera...
Javno preduzeće „Palić-Ludaš“ organizovalo je posetu u zaštićenom području Predeo izuzetnih odlika „Subotička peščara“ povodom brojanja jedinki vrste šafranjika (Colchicum bulbocodium). Zbog preporuka povodom pandemije zaraznog oboljenja COVID 19, u brojanju jedinki su učestvovali samo zaposleni kod upravljača – bez predstavnika drugih organizacija, što je bio slučaj svih prethodnih godina.
Informacije o vrsti: Šafranjika je višegodišnja zeljasta biljka, visoka 8-15 cm. Ima krtolastu lukovicu sa kožastom tunikom i dva do tri lista, koji su linearno lancetasti, goli i javljaju se u proleće za vreme cvetanja (februar – mart). Cvetovi su ružičasti ili ljubičasti, retko beli. Veoma liči na srodnog mrazovca, koji je zastupljen na istom staništu,...
detaljnijeVolenteri u saradnji sa zaposlenima u JP Palić Ludas ovih dana se bave prebrojavanjem procvetalih šafranjika na području Subotičke peščare. Dobra vest je da se broj populacije te zaštićene biljke kroz godine povećava.
Više i tome od Sandre Čokić Reh i Dobo Marte u video prilozima...
Dodatni info sa linka - http://bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=28031 (autor - Jožef Dožai)
Malobrojne populacije šafranjike jedino se nalaze na Subotičko-Horgoškoj peščari, na smeđem aluvijalnom i žutom eolskom pesku kao i na tresetno-humusnom zemljištu između...
detaljnijeU prilozima o dešavanjima u kampu govore volonteri Jana i Parido, Milan Vukotić i Sandra Čokić Reh ispred JP Palić Ludaš.
U okviru dugogodišnje dobre saradnje upravljača zaštićenih područja u okolini Subotice, Javnog preduzeća „Palić – Ludaš“ i Nacionalnog parka „Kiškunšag“ iz Mađarske, održana je tradicionalna razmena čuvarske i stručne službe, posetom kolega iz mađarskog nacionalnog parka.
Tokom boravka, obe stručne i čuvarske službe su obišle zaštićena područja, zajedno učestvovale u monitoringu strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta biljaka i životinja, unošenju podataka u karte, uklanjanju otpada i sprovođenju mera aktivne zaštite prirode. Poslednjeg dana boravka, 22. maja, je obeležen Međunarodni dan biodiverziteta, markiranjem ptica na jezeru Ludaš.
Analizirajući rezultate sa terena, zaključak je da mere aktivne zaštite prirode...
detaljnijeČuvari zažtićenog podrušja prirode obilaze Subotičku peščaru ovih dana da bi otkrili kako je priroda potaknula retke biljke na ovom području da procvetaju ranije nego uobičajeno.
U toku je brojanje šafranjike čiji se broj povećao u odnosu na prethodni period.
Više o tome od Sandre Reh, a od Milana Vukotića kratka informaicja o biljci Crna sasa koja može da se razmnožava samo ako malo obgori?!
U sklopu IPA projekta Održivo upravljanje vodenim staništima prekograničnog sliva jezera Palić-Ludaš (Sustainable wetland management of the Transboundary Palic-Ludas catchment area - SweM-PaL HUSRB/1602/12/0014), kao partner, Javno preduzeće "Palić-Ludaš" organizovalo je seminar za korisnike prostora projektnog područja (od stanovnika, do predstavnika raznih organizacije, institucije).
Više o tome od Vinka Tamaša, koordinatora projekta.
- 1 of 2
- ››