Mirko Kopunović
Zavod za kulturru vojvođanskih Hrvata priređuje Književni salon Mirko Kopunović u četvrtak 7 jula u Hrvatskom domu - Matica
U petak 17, juna, NIU Hrvatska riječ obeležila je dvadeset godina postojanja i rada kao i jubilarni tisućiti broj.
Par reči o izložbi koja je bila sumarum rada tokom tog vremena prikazanog na dvadeset tablona, čujte od prvog urednika Zvonimira Perušića, sadašnjeg glodura Zlate Vasiljević, fotografa svih tih godina Nade Sudarević i Mirka Kopunovića jednog od članova redakcije (sada penzionera).
Detalj.
Posle duže vremena jednu manifestaciju u hrvatskoj zajednici ispratio je i predstavnik lokalne samouprave, članica gradskog veća Milanka Kostić, zadužena za kulturu, predstavnik iz pokrajine Zoltan Kudlik, a i gosti iz Hrvatske, pored generalnog konzula Velimira Pleše.
Od predstavnika manjinskih...
detaljnijeU povodu 50. obljetnice od osnutka, Hrvatski kulturni centar 'Bunjevačko kolo' iz Subotice priredio je tribinu posvećenu nastanku Centra. Na tribini su govorili svjedoci tadašnjih događanja: Naco Zelić i Bela Ivković (putem video zapisa), Grgo Bačlija, i Ružica Šimić.
HKC je osnovan prije točno pola stoljeća, 18. siječnja 1970. godine kao HKUD 'Bunjevačko kolo'. Osnivačka skupština HKUD-a održana je u Velikoj vijećnici Gradske kuće, kojoj je prisustvovalo 354 člana osnivača i nekoliko desetaka gostiju. Osnivači su bili elita hrvatske zajednice: liječnici, pravnici, profesori, kulturni radnici (književnici, glumci...) itd. Za prvog predsjednika Društva izabran je sudac Ivo...
detaljnijeNekoliko priloga tokom današnjeg obeležavanja godišnjice tjednika Hrvatsja riječ na Otvorenom univerzitetu.
I dalje se nastavljaju preljska okupljanja oko najnovije knjige Tomislava Žigmanova te njezina sadržaja. Ovoga puta prelo je održano u Domu kulture u Maloj Bosni, danas, 12. februara, s početkom u 20 sati, gde je takođe bilo govora o prvoj bunjevačkoj sagi "Prid svitom - saga o svitu koji nestaje". Osim autora, o knjizi je govorio i Mirko Kopunović, pjesnik i djelatnik Hrvatske riječi.
Istom prigodom je prikazan i filmski uradak Rajka Ljubiča po pripovijesti iz knjige "Sve arende u sluge Ente".
U Domu DSHV-a sinoć je održana književna večer Vojislava Sekelja. O njegovom književnom, ali i novinarskom radu govorili su književnik i publicist Tomislav Žigmanov, novinar Zlatko Romić i pjesnik Mirko Kopunović.
Tomislav Žigmanov je istaknuo kako je Sekelj jedan od najautentičnijih hrvatskih pjesnika u Vojvodini, koji je u svojim djelima izdradio «visoko humanistički i moralno utemeljen svijet». Poruka Sekeljeve poezije je da se budućnost mora graditi na lijepome, dobrome i korisnome, rekao je Žigmanov.
Vojislav Sekelj je rođen 1946. godine u Subotici. Objavljivao je pjesme, romane, eseje, poetske drame i kritike. Njegova zbirka pjesama «Rič fali» iz 1991., pisana na ikavskom dijalektu...
detaljnije