Franjo Vrbanović
Posle deset godina prvi puta je došlo do poribljavanja jezera Palić, ovog puta sa određenom količinom lepih primeraka soma, čime se povećava broj i vrsta riba grabljivica koje treba da dovedu do smanjenja broja babuški a time i doprinesu boljoj kvaliteti vode i kasnijem uzbudljivom lovu na iste.
U prilogu Marta Dobo, a kasnije i Vinko Tamaš o stanju vode jezera i poribljavanju.
Na Paliću je u toku planirani izlov babuške od 50 tona.
Posle dve nedelje vađenja, količina ribe koja se nađe u vršakama ne prestaje da se smanjuje, i ribari vade otprilike dnevno između 2.5 do 3 tone babuške, što znači da ove veoma plodonosne ribe ima na pretek.
Dr. Gabor Mesaroš, član tima u ovom projektu KfW-a, inače stručnjak za biomanipulaciju, kaže, posle analize dosadašnjeg ulova, da u jezeru nedostaje jači predator, štuka, u većem broju, kako bi se uspešno smanjio broj babuški:
- Smuđa ima, i to lepih primeraka, ali oni ne mogu u ovom momentu da drže populaciju babuške na nivou, jer je ona već prerasla veličinu koji oni mogu da savladaju.
U prilozima je i primer vađenja ribe iz vrške kao i izjava o njenoj...
detaljnijeTokom dana ekipa sa Prirodno-matematičkog fakulteta iz Novog sada, departmana za biologiju i ekologiju, na čelu sa prof. dr Brankom Miljanovićem, i saradnicima Aleksandrom Bajićem i Nemanjom Pankov, i nezaobilaznim panonskim ribarem, Brašom (Petar Lapu - https://www.subotica.info/2014/07/08/brasa-da-vidimo-ko-stanuje-u-jezeru), obišla je vodne resurse u okolini, jezera Palić i Ludaš i rečicu Kireš.
U prilozima se nalaze zapisi uzimanja uzoraka na Ludošu i Paliću, kao i izjave profesora i saradnika o tome šta su radili..
Dojavom građana i brzim izlaskom na teren čuvari zaštićenog područja JP Palić Ludaš sprečili krivolov ribe izvadivši prethodno postavljene mreže u dužini oko 150 m.
Više o tome u prilogu od Saša i Otoa.