Aleksandra Đurić Bosnić
Okrugli sto „Subotica u mimoilaženju: Multikulturalne politike i interkulturalne perspektive“ održan je večeras u Jevrejskoj opštini.
Naš grad je jedini grad u Srbiji koji je deo evropske mreže „Interkulturalnih gradova“ koju je 2008. godine, kao pilot program, pokrenuo Savet Evrope. Danas ta mreža broji 57 gradova, aktivno promovišući kulturni diverzitet lokalnih zajednica, a polazeći od jednostavne premise – različitost je prednost za celo društvo. Iza ovih opštih koncepata, tokom proteklih 15 godina, članice ove mreže razvijale su konkretne projekte koji u praksi predstavljaju meru interkulturalnosti jednog grada.
Gde smo mi danas u toj mreži, i da li je ostala na koloseku gradova-osnivača...
detaljnijeU Gradskoj knjižnici 12. srpnja predstavljen je zbornik „O duhu otvorenosti – dimenzije misaonog nasljeđa Radomira Konstantinovića”.
Zbornik je objavljen u sunakladi subotičke Gradske knjižnice i sarajevskog University pressa. Istodobno je promoviran i novi broj časopisa „Rukovet”, u kojemu je objavljen i tekst Radomira Konstantinovića pod nazivom „Grad u kome sam se rodio”.
Na predstavljanju su govorili: urednica Zbornika dr. sc. Aleksandra Đurić Bosnić, dr. sc. Boško Kovačević, filozof Ivan Milenković i ravnatelj Gradske knjižnice Subotica Dragan Rokvić.
U čitaonici Gradske biblioteke održana je, juče sedmog aprila, promocija zbornika „Socio-kulturni aspekti regionalizacije Srbije u kontekstu evrointegracija“ - Centra za interkulturnu komunikaciju, Petrovaradin, kao i razgovor na temu
„Regionalizacija – pitanje političke budućnosti Srbije“
Zbornik tekstova je objavljen pod pokroviteljstvom Fondacije za otvoreno društvo, a autori su:
Latinka Perović, Olivera Milosavljević, Aleksandar Molnar, Laslo Vegel, Duško Radosavljević, Pavel Domonji, Boško Kovačević, Tomislav Žigmanov, Nedim Sejdinović, Dinko Gruhonjić i Miroslav Keveždi.
Na promociji su govorili: Boško Kovačević, politikolog, Milorad Đurić,...
detaljnijeNa Otvorenom univerzitetu, pred skromnim brojem ali veoma aktivnim posetiocima, održana je tribina povodom izlaska iz štampe zbornika radova „Zatvoreno-otvoreno: društveni i kulturni kontekst u Vojvodini 2000-2013“ u izdanju Centra za interkulturalnu komunikaciju (CINK). U zborniku radova autori pokušavaju da daju odgovore na pitanje u kojoj je meri Vojvodina u periodu posle tzv. demokratskih promena postala otvoreno i multikulturalno društvo, a u kojoj meri je, posebno pod uticajem trauma iz devedesetih godina prošlog veka i dominacije nacionalizma, postala društvo nekomunikativnih entiteta. Da li je Vojvodina razbijeno ogledalo u čijem odrazu svako vidi svoj lik koji mu odgovara, odnosno, da li Vojvodina ima budućnost ukoliko njen identitet nije garant otvorenosti i novog horizonta...
detaljnije