Kamere našega grada

Pet, 02.01.2015 - 14:15 -- nikola.tumbas

Kamere ne služe da bi se građani kažnjavali nego da se kontrolišu građani koji se ne ponašaju u skladu sa zakonom! Kamere ne služe samo za kontrolu saobraćaja već su potrebne I za suzbijanje kriminala, za pomoć protivpožarnoj službi itd... Vas niko neće napasti na ulici ako zna da se snima od nekud. Izazivači sudara, kada žele da pobegnu sa mesta nesreće biće im vrlo teško da zametnu trag itd...

Primera radi: u Londonu se na svakom koraku nalaze kamere. Njihovi policajci su popularni Bobiji koji hodaju ulicom nenaoružani i vrlo su efikasni u suzbijanju kriminala. Ako neko samo pipne Bobija, tretira se kao da je napao državu. Zakon je po ovom pitanju jako strog.

Kamerama i strogim zakonom, Englezi su uspeli da odstrane huligane sa fudbalskih terena. Pogledajte: na njihovim stadionima uopšte nema ograde između gledalaca i terena a nekada, sećamo se, bili su najveći huligani-navijači Evrope. KAMERE OBAVEZNO ALI I STROŽI ZAKONI jer inače - džabe smo krečili.

Uz svu dobru volju ne mogu da opravdam naš parlament koji donosi toliko slabe zakone po ovim pitanjima da je to već skandalozno. Ponekad se učini čoveku da pokušavaju da brane svoje bahate sinove ili navijače klubova u kojima su članovi upravnog odbora. Kod nas je navijač deo sporta a ne simpatizer sporta što bi trebao biti u nekom normalnom odnosu. Novac je pokvario sve te odnose u nemaštini. U odnosu na engleski fudbal, kod nas se poseže za potpuno nerazumljivim rešenjima u odnosu i komunikaciji sa podivljalim grupama mladih ljudi. Svoja obeležja pripadnosti i agresivna imena koriste za indoktrinaciju “početnika”.

Danas nadzor kamerama u svetu ima široku paletu primene  a sve u znaku olakšanja i servisiranja načina i brzine života čoveka 21 veka. Upotreba novih generacija IP kamera za razliku od starih analognih kamera imaju velike prednosti: mnogo kvalitetnija slika, opcije za filtriranje detalja kao i prepoznavanje lica i registarskih tablica, što je kompletniji pravni dokaz. Odlaganje i arhiviranje podataka omogućuje sve moguće analize. U sistemu Motion Detection Recording, senzori raznih vrsta mogu da otkriju pokret,neku aktivnost i putem e-maila ili SMS poruke da pošalju podatak na predviđenu adresu. Jednostavno povezivanje kamera linkom sa centrom za pohranjivanje  snimljenih  podataka na diskove  koji podržavaju indeksiranje, što u prevodu znači brzo i lako pretraživanje potrebnih podataka-snimaka.

• Rešenja IP video nadzora koriste već postojeće mreže, PoE (Power over Ethernet) te celokupnu funkcionalnost bežične (wireless) tehnologije čime se izbegava skupo kabliranje i korišćenje (dodatnih) skupih kamera.

Ove kamere mogu lepo da posluže i u turističkoj promociji našeg grada sa punim opisom zanimljivih objekata koji se prikazuju živom slikom. U USA postoji čak i “nadzor” dece u obdaništu. Roditelj dobije šifru i preko interneta može u svakom momentu da vidi šta mu radi dete. Time se ne narušuje privatnost niti integritet dečije ustanove jer jednostavno rade kvalitetno i nemaju šta da kriju!  

Zato dragi građani ne budite protiv kamera jer je to ipak dobar potez gradske uprave samo da ne bude koncepcija starih prevaziđenih analognih kamera. Govoreći iz iskustva, kod nas su stare tehnologije vrlo prijemčive zbog neznanja ili opšte poznatog “podmazivanja”. Nadam se da su ta vremena iza nas i da gradska uprava osim za svoju korist, radi i za opšte dobro građana.

 

Subotica 01.01.2015

Đorđe Branisavljević

 

***

Tekstovi u ovoj rubrici odražavaju stavove autora, a ne stavove www.subotica.info

 

 

 

Custom Search