Odbornici su prihvatili koncesioni akt koji je poslednji korak pre javnog poziva privatnicima da organizuju gradski prevoz.
Subotica – Bez rasprave, većinom glasova 55 odbornika vladajuće koalicije i svega tri glasa protiv, prihvaćen je Koncesioni akt kojim se ulazi u proceduru traženja privatnog partnera u oblasti javnog gradskog prevoza za preduzeće „Subotica-trans“.
To je, praktično, još jedan korak ka traženju privatnika spremnog, po ovom koncesionom aktu, da u gradski prevoz uloži 15 miliona evra, nabavi 55 novih autobusa i sanira gradsku Autobusku stanicu.
„Subotica-trans“ već godinama ima velike probleme u poslovanju i pored toga što ga grad na godišnjem nivou subvencioniše sa oko 500 miliona dinara. Uprkos izdašnoj pomoći grada, prošla godina zaključena je sa gubitkom od 227,5 miliona dinara. Uzroke problema svi vide u nekom drugom: putnici se žale na zastareli vozni park, neodgovarajuće linije i vremena polaska, opozicija za stanje u kolektivu krivi loše, kako tvrde, politički postavljeno rukovodstvo, a Dejan Ljubisavljević, direktor preduzeća za Skupštinskom govornicom okrivio je „hobotnicu“ različitih interesa iz prethodnog perioda tvrdeći da su sve optužbe protiv njega odbačene na sudu.
Grad je prošle godine Saobraćajnom fakultetu platio studiju o gradskom prevozu i već tada je Ljubisavljević najavio da je javno-privatno partnerstvo jedino rešenje za kolektiv koji je, kako tvrdi, najviše bilo pogošeno epidemijom kovida, zatvaranjem i ograničavanjem kretanja.
Gradsko rukovodstvo optimistično je u pogledu uslova koje donosi koncesioni akt te da će to bitno doprineti poboljšanju javnog prevoza u gradu.
„Koncesioni akt je zakonom propisan dokument i mi smo i dalje na polovini puta. To je dokument koji otvara novi postupak za izbor eventualnog privatnog partnera. Javni poziv će biti raspisan sredinom septembra i treba da traje 52 dana nakon toga se otvaraju ponude, što znači da odluka neće biti doneta pre kraja oktobra ili početkom novembra“ izneo je Radoslav Vukelić, sekretar Sekretarijata za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj u gradskoj upravi. Prema njegovim rečima predloženo je da budući partner grada u gradskom prevozu poputno zanovi vozni park.
„Previđeno je uvođenje 55 novih vozila kako bi se na odgovarajući način omogućilo funkiconisanje postojećih i redukovanih linija, bolji uslovi za putnike, vozila sa klima uređajima, vi-fijem, novim sistemom za naplatu, efikasnijom aplikacijama, a vodilo se računa i o ekologiji i predviđena je minimum evro 6 norma. Cene su projektovane na osnovu dosadašnjih parametara i ne planira se povećanje cene gradskog prevoza“ rekao je Vukelić. Ipak, dodao je, za sada se ne zna šta će biti sa više od 300 zaposlenih, odnosno da li će svi preći kod privatnika jer „Subotica-trans“ ima i druge delatnosti, poput turističkog prevoza.
Nela Tonković, predsednica koalicione odborničke grupe „Biram Suboticu“ izrazila je sumnje u predlog koncesionog akta.
„Ovaj predlog donet je za manje od 48 časova, a to je obiman dokument sa pregršt podataka na 117 strana, ali mimo ovih formalnih zamerki, imamo i određena pitanja. Na sve konkurse se u domenu javnog prevoza javlja jedan ponuđač, i po pravilu se ograničavaju prava javnog partnera, posebno u pogledu visine cene karte, što je parametar od javnog interesa, a u koncesionom aktu nigde nije spomenuto na koji način grad, kao javni partner, ima pravo da kontroliše ovo partnerstvo, koji su koji su mehanizmi monitoringa i kontrole“ rekla je Tonković uz opasku da zbog toga neće podržati ovaj dokument.
A.I. (Politika)