Urbanistički razvoj treba da služi građanima, a ne isključivo pojedincima

Kategorija: 

 

A városfejlesztésnek a polgárok, nem az egyének szolgálatában kell állnia A várostervezés területén általában zűrzavar uralkodik, a zűrzavar mögött pedig a várossal és polgáraival való törődés hiánya áll, ezt a következtetést vonták le a Teadélután részvevői a városrendezés kapcsán
felvetődő kérdések kapcsán szombaton, a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković kampányrendezvényén.

A koalíció fő célja egy olyan bizalmi környezet megteremtése, amelyben mindannyian szabadon beszélhetünk és gondolkodhatunk a városunkról. A városrendezés és várostervezés kérdései mindannyiunkat foglalkoztatnak. Milyenné szeretnénk tenni városunkat és hogyan tervezzük azt meg közösen? A tervezésnek minden esetben köze van a jelenhez és a jövőhöz is, mi pedig azt szeretnénk, ha a város példája lehetne, hogyan kell felelősséggel és törődéssel viszonyulni a polgáraihoz. 

Nela Tonković, a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković összefogás polgármesterjelöltje a polgárokkal való beszélgetés során rámutatott, hogy zavaró a város urbanisztikaiterületén tapasztalható általános zűrzavar, amelyhez hozzátartozik a többszintes épületek építése a belvárosban, a védett építészeti örökség lebontása, az infrastrukturális problémák, például a víz- és csatornahálózat elhanyagolása, a gyalogos- és kerékpárutak elhanyagolása... Egy sor probléma ezen a területen abból fakad, hogy a kulcsfontosságú tervezési dokumentumok nem a közérdeket tartják szem előtt, hanem egyéni érdekekhez igazodnak.

A nyilvános vitákon vannak érdeklődő állampolgáraink, akik kifogást nyújtanak be, azok a legtöbb esetben megalapozottak, de mégis úgy tűnik, az általános érdek folyamatosan másodlagos ezen a területen – hangsúlyozta Nela Tonković, majd hozzátette, hogy jelenleg nem tekinti tervezettnek a városfejlesztést ebben a városban, és nem úgy látja, hogy az a város minden polgárát szolgálná.

Csak akkor beszélhetünk arról, hogy Szabadka a lehetőségek városa, ahol az embereknek jó és minőségi életük van, ha az tervezett lesz és a közérdeket szolgálja. Mindez megváltoztatható és megvalósítható az adott terület menedzsmentjének professzionalizálásával, majd az állampolgárokkal való aktív és folyamatos kommunikációval és a velük való együttműködéssel. A felelős tervezéshez együttműködésre,
párbeszédre van szükség kell mindenkivel, a tudáson és felelősségvállaláson túl pedig kellő jóindulat is kell a város és annak polgárai felé

***

Nered u oblasti urbanizma generalno, a iza nereda nebriga prema gradu i njegovim građanima, zaključak je Čajanke o urbanizmu koja je održana u subotu pre podne u centru grada u okviru kampanje Koalicije „Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu – Nela Tonković“ za lokalne izbore. 

Stvaranje okruženje poverenja u kojem svi možemo da govorimo i razmišljamo slobodno o našem gradu osnovni je cilj koalicije. Pitanja urbanizma, planiranja i uređenja grada tiču se svih nas. Kakav želimo da bude naš grad i kako ćemo takav grad zajedno da isplaniramo? Planiranje uvek ima veze i sa sadašnjošću i sa budućnošću, a mi želimo da naš grad bude primer odgovornosti i brige o građanima. 

Nela Tonković, kandidatkinja za gradonačelnicu Koalicije „Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu – Nela Tonković” u razgovoru istakla je da generalno smeta nered u oblasti urbanizma u gradu, a taj nered uključuje i izgradnju višespratnica u centru grada, rušenje onoga što je zaštićena graditeljska baština, nebrigu o infrastrukturnim pitanjima poput vodovodne i kanalizacione mreže, nebrigu o pešačkim i biciklističkim stazama... Niz problema u ovoj oblasti koji svi izviru iz činjenice da se krovna, ključna planska dokumenta prilagođavaju ne javnim nego pojedinačnim interesima. Na javnim raspravama imamo zainteresovane građane, koji podnose primedbe, a one su često racionalne i dobro zasnovane, ali nekako kao da opšti interes stalno izmiče iz ove oblasti, naglasila je ona. 

Nela Tonković je dodala, razvoj urbanizma u ovom gradu trenutno ne vidi kao planski uređenu oblast i ne vidi kao da je osmišljena da služi svakom građaninu ovog grada. Tek kada bude takva, moći ćemo da govorimo da je Subotica grad šansi, gde ljudi imaju dobar i kvalitetan život. Sve se to može promeniti i postići profesionalizacijom upravljanja te oblasti, zatim aktivnom i kontinuiranom komunikacijom sa građanima i saradnjom sa njima. Plansko uređenje zahteva saradnju i dijalog sa svima, i pored znanja i odgovornosti potrebno je imati i dovoljno dobronamernosti prema gradu i njegovim građanima. 

Pres služba Koalicije “Subotica protiv nasilja – Biram Suboticu – Nela Tonković“

Ličnosti: 
Custom Search