Током три дана предавања, радионица и дебата, чланови и чланице радили су на осмишљавању визуелног идентитета, мотоа, мисије и визије Савета, а као теме од посебног интересовања и значаја издвојили су вршњачко насиље, ментално здравље деце и младих и унапређење рада ученичких парламената. У складу са наведеним темама, сачињен је план активности до краја ове године и оквир за активности током прве половине наредне године.
Неки од чланова и чланица Дечјег савета, у изјавама за медије, изразили су своја очекивања и мотивацију да буду део овог важног тела Омбудсмана. Заинтересованост за тему људских права, права детета, али и жеља да буду део тима који активно ради на унапређењу права детета, жеља да учине неку промену, али и да упознају људе који размишљају на сличан начин у циљу међусобне размене искустава, само су неки од мотива које су наводили, док су као проблеме препознали недовољан квалитет образовања и недовољну информисаност деце о могућностима и начинима за остваривање и унапређење својих права.
Михајло Ковач, ученик треће године Гимназије „Јован Јовановић Змај“ навео је да је његов мотив да се пријави за Дечји савет је била жеља за неком променом: „У последње време сам баш почео да уочавам где би и шта би све могло да се мења и побољша, тако да сам овај савет препознао као савршену прилику за то. Осим тога хтео сам и да упознам људе који размишљају на сличан начин и да са њима разменим досадашња искуства у овом сектору. Као највећи проблем младих тренутно видим недовољну информисаност. Данас када нас толики број информација обасипа просто је тешко добро и квалитетно се информисати о неким могућностима и приликама за децу и младе. Чланством у оваквом савету надам се да ћу моћи да унапредим своје знање и вештине у области дечјих и људских права, али и да допринесем бољем сутра за децу и младе“.
Ана Ченгери, ученица другог разреда Гимназије „Борислав Петров Браца“ рекла је да очекује да ће на семинару добити потребна знања и вештине како би ефикасно допринела раду Дечјег савета: „Надам се да ћу научити како да се боље ангажујем у доношењу одлука и да заступам интересе деце. Мотивација за пријаву у Дечји савет произлази из мог дубоког интересовања за питања која се тичу деце и права детета. Желим бити део тима који активно ради на унапређењу права и услова за децу и младе у нашем друштву“.
Дечји савет Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана установљен је у фебруару 2023. године. Учешћем у раду и активностима Дечјег савета, 15 чланица и чланова овог тела, узраста од 13 до навршених 18 година, имају могућност да информишу и обавештавају Омбудсмана о кршењу права детета, дају мишљење, савете и предлоге ради унапређења права детета, учествују у организовању едукативних активности о правима детета и учествују у реализацији истраживања о стању права детета.
Чланови и чланице Дечјег савета су:
Михајло Ковач
Ксенија Бушковић
Огњен Новичић
Нина Петровић
Никола Љубичић
Андреј Билић
Ана Ченгери
Максим Катона
Зоја Андрејевић
Невена Николић
Лара Плац
Николина Угљеш
Ива Томић
Катарина Недић
Јована Стојшић