Pokrenut drugi deo ROMACTED programa

Pon, 31.07.2023 - 18:10 -- nikola.tumbas

Grad Subotica je nakon uspešne realizacije  I faze Romacted programa dobio mogućnost da učestvuje u II fazi ovog programa.  
        

U romskoj zajednici su formirane dve Lokalne akcione grupa (LAG) koje čine predstavnici romske zajednice:  LAG Mladi Romi Subotice i LAG Čantavir.  Uz podršku facilitatora, LAG-ovi su odabrali svoje prioritete.                  

 

 

O ROMACTED II PROGRAMU

 

 

Promocija dobrog upravljanja i osnaživanja Roma i Romkinja na nivou lokalnih zajednica

II faza Romacted programa

Program Evropske unije i Saveta Evrope ROMACTED II je prirodni nastavak implementacije I faze programa ROMACTED na Zapadnom Balkanu i u Turskoj (2017-2020), koji je služio za konsolidaciju i proširenje napora za poboljšanje integracije romske populacije u lokalnim zajednicama, kroz pojačano učešće u kreiranju lokalnih politika i sprovođenju lokalnih akcija. ROMACTED II program je zvanično počeo 1. januara 2021. godine i biće realizovan do decembra 2024. godine (48 meseci). Program se realizuje u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Kosovu*, Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj. Aktivnosti pomažu lokalnim vlastima da integrišu specifične mere za Rome u redovne lokalne politike, akcione planove koji se odnose na ove politike, budžete i pružanje javnih usluga, na taj način unapređujući demokratsko učešće i osnaživanje lokalnih romskih zajednica.

Projekat ima sljedeće ciljeve: poboljšanje lokalne demokratije, odgovornosti, inkluzivnosti i reagovanja prema romskim građanima, a samim tim i poboljšanje pružanja usluga.

Program je osmišljen da izgradi političku volju i održiv politički angažman lokalnih vlasti, da poboljša demokratsku lokalnu upravu i izgradi kapacitete i podstakne osnaživanje lokalnih romskih zajednica da doprinesu kreiranju, sprovođenju i praćenju planova i projekata koji se na njih odnose, kroz sledeće rezultate:

  1. osnaživanje romske zajednice – na individualnom nivou (pomaganje ljudima u ostvarivanju njihovih osnovnih prava i proširivanju njihovih kapaciteta i vještina), kao i na nivou zajednice (pomaganje ljudima da se organizuju da iznesu svoje interese oko rešavanja problema u zajednici);

  2. poboljšanje i proširenje posvećenosti institucija, kao i njihovih kapaciteta, znanja i vještina u radu na inkluziji Roma, primenom u praksi koncepata dobrog upravljanja;

  3. doprinos pripremi lokalnih razvojnih akcija kojima je cilj poboljšanje kvaliteta života Roma i smanjenje jaza između Roma i ne-Roma, uključujući i ublažavanje efekata pandemije Covid-19.

Konkretne akcije uključuju pomoć lokalnim vlastima da integrišu specifične dimenzije/mjere za Rome u redovne lokalne politike, budžete i pružanje javnih usluga na svom dnevnom redu, istovremeno povećavajući učešće Roma u kreiranju, sprovođenju i praćenju tih politika i projekata.

Ciljne grupe projekta su lokalne samouprave (izabrani predstavnici i relevantni zvaničnici) i romske zajednice iz odabranih opština. Oni su, takođe, prve kratkoročne korisničke grupe projekta. Sveukupno, projekat obuhvata 70 opština u regionu. Srednjoročni i dugoročni korisnici su romsko stanovništvo i stanovništvo opština uopšte.

Aktivnosti programa (obuka, podučavanje, primena participativnih radnih ciklusa, akcije zagovaranja, itd. tokom ključnih trenutaka opštinskih ciklusa: planiranje, budžetiranje, lokalne odluke, projekti itd) namenjene su podršci strateškim intervencijama koje utiču na stavove, ponašanje i postupke lokalnih aktera.

Jedna od vodećih smernica u metodologiji programa je da učešće u lokalnoj upravi može biti efikasno samo ako je prilagođeno kontekstu. Dakle, preliminarno mapiranje, procena, početne studije i istraživanje rade se u svakoj odabranoj opštini kako bi se olakšalo prilagođavanje programa, njegova podrška i praćenje procesa.

Pored tima koji radi u Strazburu, program ima projektno osoblje u kancelarijama Saveta Evrope u Tirani, Sarajevu, Prištini, Beogradu, Skoplju, Podgorici i Ankari i tim za podršku koji čine konsultanti iz romskog civilnog društva u svakoj od zemalja - korisnika (u daljem tekstu: „Tim za podršku“).

Projektni partneri su Evropska unija, druge međunarodne organizacije, vladine i nevladine institucije i organizacije koje se bave romskim pitanjima.

Programske aktivnosti odvija se u 7 (sedam) zemalja - korisnika: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija i Turska.

U svakoj zemlji-korisniku, organizacija za podršku (u daljem tekstu „Organizacija za podršku“) biće odgovorna za implementaciju programa ROMACTED, pomažući nadležnom timu za podršku koji se sastoji od Fokalne tačke [FP] (predložena od Organizacije za podršku u ovom pozivu za podnošenje predloga), Asistenta za finansijsku podršku (FSA) (takođe predloženog od strane Organizacije za podršku u ovom pozivu za podnošenje predloga) i Facilitatora koji će, zajedno sa podrškom drugih stručnjaka (konsultanata), raditi kao tim na postizanju ciljeva ROMACTED metodologije. Tim za podršku radi u bliskoj saradnji sa projektnim osobljem i pod nadzorom projektnog osoblja sa sedištem u terenskoj kancelariji SE kod svakog korisnika.

 


Beogradski fond za političku eksplicitnost (BFPE) je organizacija za podršku za realizaciju ROMACTED II programa u Srbiji.

 


U Srbiji su u program ROMACTED II program uključeni 14 opština /gradova: Aleksinac, Apatin, Bač, Kostolac, Kragujevac, Kruševac, Lebane, Niš, Pirot, Prokuplje, Subotica, Vrnjačka Banja, Zaječar, Zvezdara

Autor teksta: 
Custom Search