Nedavna vest iz kompanije A1 koja će kroz društveno odgovorni projekat „Niklo kao ja“, napraviti 10 kišnih bašti u 10 gradova naše zemlje mi je privukla pažnju što je bio razlog da upitam Žiku Reha, šefa Službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj u gradu, da pojasni taj projekat.
Detaljno pojašnjene vidite u prilogu.
Ideja je da se ljudi koji imaju okućnicu, investitori&graditelji (što će verovatno biti nemoguće) ne pokrivaju svoje površine sa vodonepropusnim pločama ili betonom. Nego da ostavljaju jarkove pored puteva ili šire, oko kuće, kao upojna mesta za atmosfersku vodu odnosno male zelene oaze. Da svoje parkinge pokriju sa blokovima koji omogućuju rast trave, odnosno upijanje vode i na taj način nećemo imati bujice u ovim novonastalim vremenskim prilikama kada imamo periode suše i onda provale oblaka sa velikom količinom vode.
Grad nema dovoljno otvorenih površina koje bi mogle da prime tu silnu vodu, osim ako ne računamo tradicionalno podvožnjak u centru grada koji može da primi prilično vode iz kanalizacije, Jasibaru koja može nešto malo da primi. Otvoreni kanalizacioni kanal posle Prozivke, može se videti ovde na početku priloga - "Put vode", - https://youtu.be/PGegbgln_Is, koji vodi ka prečistaču usled širenja grada verovatno će morati biti zacevljen, što znači da se oko prečistača moraju da stvoriti dodatne površine za dolazak viška vode kada su kapaciteti istog puni, da se proces prečićavanja otpadne vode u tom momentu ne "sruši" i u kratkom vremenu dođe do narušavanja kvaliteta izlazne vode iz istog.
Sama promocija te ideje verovatno će biti rađena kao primer na prostoru Prozivke, s time da će to biti relativno simbolična veličina "kišne bašte" - recimo jasnije, bare.