Pokrajinska vlada odobrila je 36,5 miliona dinara za prve aktivnosti oko imovinsko-pravne regulacije vikendica i kućica za odmor na obali Palićkog jezera
Palić oduševljava posetioce lepotom arhitekture svojih građevina, uređenim parkom, ali i ovo izletište u koje se stalno ulaže i doteruje, već decenijama ima i svoju „crnu tačku“. U neformalnoj komunikaciji nazivaju ga „Bejrut“ ili „džungla“, ali to je tek jezički pokušaj da se predstavi urbanističko-imovinski-hortikulturni rusvaj u kojem se nalazi deo uz obalu palićkog jezera koji se zvanično zove Vikend naselje.
Vikend naselje nekada je bilo najpopularniji deo Palića, ovde su se jedan uz drugo nizala odmarališta, vile i letnjikovci subotičkih preduzeća koja su svi rado koristili. Gotovo da nije bilo firme koja za svoje radnike, ali i za sve Subotičane, nije obezbedila objekat i dvorište za restoran ali i za smeštaj na Paliću. Većina tih preduzeća je propala, a njihove ladanjske kućice na obali jezera, još brže. Uništene su vremenom i nebrigom, a pošto ogroman broj nikada nije ni imao regulisan imovinsko-pravni status, uglavnom je izbegavano da se bavi ovim delom Palića.
Međutim, tržište nekretnina, ali i planovi razvoja sve popularnije turističke destinacije ne trpe ovakve „slepe mrlje“ te je ove jeseni započelo rešavanje prostora Vikend naselja.
„Na Vikend naselju postoji 312 vikendaških objekata, 51 objekat za rušenje, 27 je već srušeno, ne postoje, ali ucrtani u planovima, osam objekata treba srušiti zbog prostorne regulacije ovog dela a 107 treba legalizovati“ nabraja Valerija Denč, dirktorica preduzeća „Park Palić“ koji je upravljač ovim prostorom.
Pokrajinska vlada odobrila je 36,5 miliona dinara za sređivanje situacije na ovom prostoru, što podrazumeva pre svega, imovinsko-pravnu regulativu, potom preparcelizaciju prostora i njegovo usklađivanje sa prihvaćenim planom detaljne regulacije. Timplanom predviđena je izgradnja saobraćajnih veza između odmarališta, kolsko- pešački sadržaj, izgradnja parkinga ali i durgih sadržaja koji će ovde omogućiti uređeni boravak, izgradnju smeštajnih turističkih kapaciteta i komercijalnih sadržaja.
„U zavisnosti od stanja ili položaja objekta, radi se projektna dokumentacija za rušenje određenog objekta, ili postoji mogućnost otkupa objekta. Naš zadatak je da sprovodimo plan detaljne regulacije, da uradimo preparcelizaciju blokova, da tamo gde postoji legalizovan objekat omogućimo da se otkupi i okućnica, odnosno da pripremimo teren da se na ovom delu Palića gradi u skladu sa regulativom i da se otvori prostor za nove investicije“ kaže Denč.
Direktorica ističe da je za rešavanje problema na Paliću potrebno formiranje radne grupe u kojoj će zbog složenosti situacije na terenu biti i odgovarajuće službe lokalne samouprave.